avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1880 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters110543

Activitate ContSters110543

Va rog frumos sa ma lamuriti daca mai pot sa cer dreptul la o padure forestiera pe care recent am descoperit ca sunt mostenitorul unei persoane defuncte care a fost proprietar de drept.Fac precizarea ca in 2003 am facut o cerere catre consiliul local din localitatea unde se afla proprietatea respectiva dar dupa trei ani a venit raspuns sa se refaca dosarul dupa legea 247.Nu s-a refacut dosarul si mentionez ca acum am toate documentele care sa ateste ca sunt mostenitor al persoanei respective.
Va rog sa ma lamuriti si pe mine,sunt functionar public si am fost trimis in judecata, drept urmare am fost si suspendat pe durata procesului.Acum procesul este suspendat pt ca a fost trimis dosarul la Curtea Constitutionala invocandu-se exceptia de neconstitutionalitatea infintarii D.N.A,in baza unei ordonante de guvern si nu in baza unei legi asa cum prevede Constitutia.Intrebarea mea este pot sa ma intorc la servici?Si cat poate dura aceasta suspendare a procesului?
Va rog mult sa ma lamuriti si pe mine cu un lucru,fals in inscrisuri sub semanatura privata ce inseamna?am fost trimis in judecata pt ca am completat niste facturi cu datele unor angajati,eu am primit datele lor de la colegul meu care m-a asigurat ca angajatii stiu de ele.le-am completat insa nu le-am contrafacut scrisul nici semnatura le-am scris cu scrisul meu nu am avut nici intentia de a imita scrisul lor.am recunoscut asta si procurorul a cerut si expertiza care s-a dovedit ca e scrisul meu.Si totusi m-au trimis in instanta.Eu credeam ca fals in inscrisuri inseamna sa incerci sa imiti scrisul unei persoane si semnatura?si apoi sa folosesti inscrisul ceea ce eu nu am facut ci colegul meu insa el nu recunoaste ce mi-a spus cand mi le-a dat sa le completez.Iar procurorul m-a trimis in instanta.
amisa a scris:

Un functionar public care ofera consultanta fiscala si inregistrand documente primare legale ( bonuri , chitante de plata , facturi de utilitatii etc.) in programul de contabilitate al firmei pentru a invata o persoana angajata ( gestionara) , fara a incheia bilant contabil , balanta , a depune declaratii , poate fi acuzat de fals contabil si participatie improprie la evaziune fiscala , daca administratorul societatii avea o alta firma , in care avea contabil angajat o firma specializata si tot aceasta firma ii facea inchiderea si societatii acesteia si respectiv semna bilantul contabil .
Fac precizarea ca in urma verificarilor efectuate de catre organele de control s-a constatat ca in contabilitatea acestei firme sunt inregistrarii fictive , fara documente legale , denaturand elementele de activ si pasiv(eu neavand cunostiinta de acestea in timpul cat am fost eu pe acolo, respectiv nici nu am avut acces la tot programul de contabilitate, deoarece acesta era impartit pe mai multe calculatoare).
De asemenea administratorul societatii respective nu recunoaste ca are cunostiinta de acestea si nici ca ar fi implicata in aceste inregistrarii firma de contabilitate care ii facea inchiderea (cea care a semnat bilantul contabil).
Nu am avut nici un contract cu el , am fost pur si simplu acolo , insa administratorul pentru a se sustrage de la cercetare penala , a facut plangere penala impotriva mea la Parchet , dupa care am fost trimisa in instanta.
Va rog foarte mult sa-mi spuneti daca administratorul poate scapa asa , el fiind scos de sub urmarire penala?



Va multumesc pentru raspuns dar sa fiu mai explicita :
- eu am inregistrat numai documentele primare ( pe care le-am enumerat mai sus)
- declaratiile fiscale , inchiderea lunara a societatii le-a facut la termenele legale poate firma de contabilitate sau altcineva ( nu stiu cine si nici nu am intrebat pentru ca nu era obligatia mea sa verific), eu am ajutat acea persoana angajata( gestionara) sa invete contabilitate si eram si ''prieten '' cu acel administrator.( simplu amic , si nimic altceva) si de aceea nu am facut contract , si nici nu puteam pentru ca functia publica pe care o ocupam era in compartimentul de control in cadrul unei institutii publice.
- pentru aceste servicii am primit o suma de bani modica , mica , pe care nu eu am solicitat-o , ci a vrut neaparat administratorul pe motivul ca '' el nu vrea sa ramana dator la nimeni'' .
- toate acestea s-au petrecut anul trecut , iar pana in prezent eu nu am mai avut nici o relatie cu acea firma sau acel administrator.
- in prezent a venit controlul la acea societate si in urma verificarilor au depistat inregistrarii fictive , care nu au la baza un document , simplu inregistrarii contabile , in vederea sustragerii( sau sa reduca baza impozabila ) de la plata taxelor si impozitelor la bugetul statului . Asa cum am precizat eu nu aveam cunostiinta de acestea si nici nu am verificat , pentru ca nici nu puteam sa verific si daca doream deoarece contabilitatea era impartita pe mai multe calculatoare ( gestiune, achizitii , vanzari, plati , incasarii ) in care erau persoane angajate pe care le introduceau si apoi l-a sfarsitul lunii se facea transferul pe un server in care era instalat programul de contabilitate in care se face inchideriile ( declaratii , balanta , jurnale etc.)
- va rog foarte mult sa-mi spuneti cum pot sa ma apar , de asemenea cum pot s-a arat ca de fapt poate s-a inteles cu alta persoana s-au cu acea firma de contabilitate sa- i faca acele inregistrarii si s-a puna vina pe mine.
- va spun sincer ca nu am facut asa ceva mai ales ca eu lucram in control.
Un functionar public care ofera consultanta fiscala si inregistrand documente primare legale ( bonuri , chitante de plata , facturi de utilitatii etc.) in programul de contabilitate al firmei pentru a invata o persoana angajata ( gestionara) , fara a incheia bilant contabil , balanta , a depune declaratii , poate fi acuzat de fals contabil si participatie improprie la evaziune fiscala , daca administratorul societatii avea o alta firma , in care avea contabil angajat o firma specializata si tot aceasta firma ii facea inchiderea si societatii acesteia si respectiv semna bilantul contabil .
Fac precizarea ca in urma verificarilor efectuate de catre organele de control s-a constatat ca in contabilitatea acestei firme sunt inregistrarii fictive , fara documente legale , denaturand elementele de activ si pasiv(eu neavand cunostiinta de acestea in timpul cat am fost eu pe acolo, respectiv nici nu am avut acces la tot programul de contabilitate, deoarece acesta era impartit pe mai multe calculatoare).
De asemenea administratorul societatii respective nu recunoaste ca are cunostiinta de acestea si nici ca ar fi implicata in aceste inregistrarii firma de contabilitate care ii facea inchiderea (cea care a semnat bilantul contabil).
Nu am avut nici un contract cu el , am fost pur si simplu acolo , insa administratorul pentru a se sustrage de la cercetare penala , a facut plangere penala impotriva mea la Parchet , dupa care am fost trimisa in instanta.
Va rog foarte mult sa-mi spuneti daca administratorul poate scapa asa , el fiind scos de sub urmarire penala?


Am fost chemat de catre procuror,sa ma anunte ca s-a inceput urmarirea penala impotriva mea si dupa o luna, am fost chemat din nou sa-mi analizez dosarul impreuna cu avocatul.Apoi in urmatoarea zi m-a chemat,sa semnez un proces verbal .Avocatul meu mi-a spus ca se face rechizitoriul.Acum ce se mai intampla?Cat mai dureaza pana ajunge in instanta?
Lucrez in serviciu public de 2 ani.Totul a fost ok mi-am indeplinit mereu atributiile de serviciu fiind mereu responsabil si corect.Anul trecut un colegul meu m-a rugat sa-l ajut,mai precis sa-i scriu niste facturi pe motiv ca nu are timp.le-am scris fara sa ma gandesc ce va urma.Colegul meu tinea contabilitate la o firma.Anul acesta au inceput problemele in care am fost implicat si eu din cauza acelor facturi care s-au dovedit a fi false.Am fost chemat la declaratii unde am recunoscut ca eu am scris acele facturi,insa colegul meu spune ca eu le-am introdus in contabilitate ceea ce nu este adevarat.A fost chemat si administratorul firmei care a declarat in favoarea mea spunand ca nu eu le-am introdus eu ci el.Procurorul a decis sa ma trimita in judecata acuzandu-ma de fals intelectual si fals in inscrisuri privind legea contabilitatii.Cum sa dovedesc ca nu sunt vinovat?Mai ales ca eu am recunoscut ca e scrisul meu pe ele.Sunt la prima abatere,am si declaratia administratorului in favoarea mea.Ce se va intampla la tribunal?Voi fi acuzat?Cum nu am avut niciodata probleme acum sunt speriat.Am fost chemat la procuratura sa iau la cunostinta acuzatiile ce mi-se aduc.Acum ce se va intampla cat mai dureaza pana imi trimit dosarul la tribunal?Nu se putea face ceva sa nu ajung in instanta pt ca imi voi pierde locul de munca?Sa fiu sanctionat altfel fara sa ajung la proces mai ales ca sunt nevinovat si mi-am recunoscut gresala?