avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 789 soluții astăzi
Forum Activitate naivul

Activitate naivul

Răspuns la discuția fisa postului
adica mai concret ce inseamna "activitate cu stivuitorul" ? ceva ce ati facut cu stivuitorul sau va reproseaza ca nu ati facut cu stivuitorul
exista tribunalul muncii nu trebuie sa platiti nimic, puteti sa va reprezentati si singur fara sa mai platiti un avocat, tot ce trebuie sa faceti este o cerere de chemare in judecata a angajatorului, la care mai atasati copii ale documentelor(decizia de concediere si ce mai aveti)
Răspuns la discuția fisa postului
va salut domnule popescu,
intre cele 13 responsabilitati ma gandesc ca este si ceva manipulare, acum daca dumneavoastra sunteti autorizat pentru a lucra cu stivuitorul preferati sa mutati marfa manual sau cu ajutorul stivuitorului?
E doar punctul meu de vedere nu sunt expert
bafta
Răspuns la discuția modificare program de lucru
pentru ca nu e un program legal trebuie semnatura angajatului ca e de acord cu acel program ca ai aive acoprerire ca nu te forteaza sa faci acel program in caz de un control, chestia e ca multi angajati nu suntem de acord cu acel program si de aici incercarea lor de santaj( nu esti de acord baga ti lichidarea) care a tinut cu cativa colegi
buna ziua!
Firma la care lucrez vrea sa modifice programul de lucru, sa se treaca la un program (turnus) care am inteles ca nu este legal adica, 2 zile sch1 07-15, 2 zile sch2 15-23, 2 zile sch 3 23-07 si 48 de ore pauza, asta ar insemna sa lucrezi sambata si duminica cateodata, in cazul unui CM daca trebuie sa mergi la servici sambata si duminica nu se considera ca esti in CM si iti ia din CO sau te pune nemotivat.
Seful ne ameninta ca daca nu semnam actul aditional ca suntem de acord cu modificarea programului sa ne cerem demisia.
Daca nu semnam actul aditional si nici demisia putem cere firmei sa ne afiseze un program normal si legal o pe o perioada de minim 7 zile?
Exista vreo lege care obliga angajatorul sa informeze in scris (afisaj) angajatul asupra programului de lucru in prealabil
Firma nu are activitate care nu poate fi intrerupta (foc continuu)
Răspuns la discuția Expertiza grafologica
stie cineva cat costa o expertiza grafologica pentru a verifica autenticitatea unei semnaturi
Răspuns la discuția concediere disciplinara ilegala ?
nu am avocat, nu imi permit sa platesc unul, de aceea intreb peste tot si studiez codul muncii in detaliu, dar tot nu am gasit un raspuns la intrebarea in legatura cu prezenta comisiei de cercetare
Răspuns la discuția concediere disciplinara ilegala ?
am nevoie de un raspuns la intrebarea postata anterior, rog cunoscatorii sa isi dea cu parerea
Răspuns la discuția concediere disciplinara ilegala ?
comisia de cercetare trebuie sa fie prezenta fizic, nu?
intreb asta deoarece am semnat o nota explicativa care ar putea fi luata in considerare ca si cercetare disciplinara, dar de fata era numai unul dintre cei despre care spun avocatii apararii ca ar fi facut parte din comisie
multumesc
#-o
Răspuns la discuția concediere disciplinara ilegala ?
am deschis actiune la tribunal si la prima infatisare au cerut amanare, de cate ori mai pot cere amanarea?
Discuție cartea de munca
buna ziua,
am expus cu ceva timp in urma o problema pe care o am cu fostul angajator si le multumesc celor care mi-au raspuns, dar intre timp a mai aparut o problema legata de cartea de munca

La cererea mea catrea angajator de a imi elibera catrea de munca acesta mi-a spus ca trebuie sa ma deplasez la sediul social al firmei si sa imi ridic cartea de munca, mentionez ca eu am lucrat la unul dintre punctele de lucru, sediul social al angajatorului este intr-o alta localitate la o distanta considerabila de Bucuresti.
Este corect ce face angajatorul ? cum ma sfatuiti sa procedez pentru a intra in posesia cartii de munca ? www.avocatnet.ro/images/smil...