avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 843 soluții astăzi
Forum Activitate niculina_ina

Activitate niculina_ina

Vreau sa cumpar o casa dar am niste nelamuriri.Din acest motiv va cer ajutorul.
Vanzatorul a cumparat acum cativa ani o casa veche cu teren printr-un credit la banca.Mentionez faptul ca nici acum creditul nu este incheiat,.
Intre timp vanzatorul a demolat casa veche si a ridicat o constructie la rosu fara a avea in prezent autorizatie de constructie.Actele pe care le detine vanzatorul sunt contract de vanzare -cumparare;planul casei noi si certificatul de urbanism.
Daca noi am cumpara aceasta casa vom putea rezolva sa avem si autorizatia de constructie?

Răspuns la discuția Accident rutier cu deces
Din datele pe care le-am dat pana acum nu puteti presupune macar care ar putea fi verdictul ?Ma refer la cupla soferului,victimei sau culpa comuna?
multumesc
Buna seara,

Am nevoie de cateva sfaturi(daca se poate).
O ruda apropiata a accidentat mortal o doamna.Victima a fost accidentata in timp ce traversa neregulamentar (se afla la 5 m de trecerea de pietoni).Soferul,cu experienta la volan de peste 30 de ani, fara urma de alcoolemie conducea cu viteza legala in localitate.
Victima are 2 copii majori,ambii casatoriti.
Ce pot mentiona este faptul ca la testele tehnice masina nu ar fi iesit ok.
Ma puteti ajuta cu cateva sfaturi in ceea ce priveste:
-care pot fi in acest caz consecintele pentru sofer?
- ce imi recomandati in legatura cu despagubirea rudelor decedatei?

multumesc
si se poate sa-mi spuneti daca stiti cumva cum se procedeaza in cazul lui?pentru ca ei au la banca niste adeverinte tipizate de venit.cine completeaza in acest caz adeverinta?am inteles ca verisoara mea, acest medic de familie despre care am vorbit, a mai avut un credit si l-a luat pe baza unui caiet de incasari-plati!multumesc
nu, adica un fel de girant, practic ajuta cu salariul lui ca eu sa iau un credit mai mare.Si el plateste rata mea in cazul in care eu nu o mai fac.
Ma interesa daca un medic de familie, care am inteles ca nu are practic o carte de munca ci un caiet de incasari-plati , poate fi coimprumutant la creditul meu.Cine completeaza in acest caz adeverinta de venit?multumesc
Vroiam sa va intreb daca persoana care este codebitoare intr-un credit prima casa este in vreun fel afectata de acest lucru?Va intreb deoarece cel care a fost de acord sa fie codebitor in creditul pe care vreau sa-l fac vrea la randul sau sa faca un credit ipotecar obisnuit, nu Prima Casa.
Am intrebat acest lucru la banca la care vreau sa fac creditul si mi s-a spus ca nu ar afecta , apare doar ca informatie!Insa au fost banci care mi-au spus ca l-ar afecta! Aveti cunostinte despre acest caz?
Am fost din nou la mai multe banci pentru a vedea daca suntem eligibili pentru creditul Prima Casa.Ce se intampla?Sotul meu detine prin mostenire o casa de 65 m2 si aceasta reprezinta marea problema. Se pare ca nu conteaza in ce stadiu este casa sau macar daca poti locui in ea.Atata timp cat in acte apare o casa pe ei nu ii intereseaza daca ai unde locui.
De la marea majoritate a bancilor raspunsul a fost negativ insa au fost cateva care ne-au dat o solutie.Pot face creditul pe numele meu, pentru ca eu nu am niciun drept asupra locuintei pe care sotul meu a mostenit-o. La bancile care ne-au dat un raspuns afirmativ voi face doar eu declaratia , nu si sotul meu.
Ce parere aveti , in acest caz exista vreo neregula?


multumesc mult pentru raspuns. am fost la banca si ni s-a spus ca trebuie sa declaram la notar ca acea casa nu este locuibila.sper sa fie intr-adevar asa.oricum multumesc
As vrea sa-mi fac un credit Prima Casa insa nu stiu daca indeplinesc conditiile necesare.
- eu detin in urma dezbaterii mostenirii dupa moartea tatalui meu o parte din casa in care stau in momentul de fata fratele si mama mea
- sotul detine prin act de vanzare-cumparare un teren de 700 m2 , insa in acte apare o casa de 65m2.Intr-adevar pe acest teren a fost o casa dar in anul 2008 in zona respectiva au fost inundatii si casa, fiind veche si nerenovata a cazut.In momentul de fata mai sunt cativa pereti in picioare , fara acoperis. Stiu ca daca detii o casa care are mai mult de 50m2 nu poti face acest credit. Exista vreo posibilitate de a demonstra ca de fapt noi nu am detinut o casa ci numai un teren?
va multumesc