avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 946 soluții astăzi
Forum Activitate Livik

Activitate Livik

Bună ziua ! Firma are datorii la ANAF din perioada impozitului forfetar (ultimul an) poate ANAF sa pună poprire administratorului?
Cum pot afla ce datorii sunt?
In decembrie 2010 am plecat impreuna cu vara-mea si cu doi amici cu masina, fiindca eu si cei doi prieteni am consumat alcool am rugat-o pe ea sa conduca masina mea si sa ne duca in alta localitate. Deci 4 persoane in masina 3 barbati si o femeie la volan.
Pe drum am oprit la o benzinarie si vara-mea fiind incepatoare a avut probleme sa iasa cu masina de acolo, din benzinarie se iesea intr-o intersectie mare si atunci am vrut eu sa scot masina de iar apoi unde pot opri in 50-100m sa o las din nou pe ea. Stiu ca am facut o greseala si imi asum raspunderea pentru asta pentru ca la nici 50m am fost oprit de un echipaj de politie. Primul etilotest nu a functionat iar dupa ce a fost adus al doilea etilotest acesta a reusit sa ofere un rezultat la a doua sau a treia incercare eu presupun ca din cauza frigului (era cu minus si gheata). Rezultatul a fost 0,68 si politistii au hotarat sa mergem la spital pentru analize dar nu aveau masina in acel moment si am stat vreo 5-10 minute la o duba a lor amplasata in apropiere. Cand a sosit masina mi-au pus catusele si m-au imobizilizat motivul declarat ulterior de politisti ca am devenit agresiv in realitate ei au crezut ca filmez cu telefonul mobil pe care mi l-au si retinut pana la terminarea acestei intamplari. Rezultatele alcoolemiei prin recoltarea de probe biologice au fost 1,1 si 1,2 la mie. Am cerut recalculare la IML si nu mi-a fost aprobata de politista care ancheteaza dar cand dosarul a ajuns la procuror l-a trimis inapoi la politie cu acceptarea recalcularii. Tot atunci am mai cerut si audierea si celei de-a treia persoane care a fost cu noi si care nu a dat declaratie, asta nu a fost aprobata. Saptamana asta au sosit rezultatele recalcularii IML: 0,75 grame la mie, cu interpretarea ca neconcordanta cu probele biologice provine din faptul ca am consumat mai mult alcool decat am declarat. Eu consider ca neconcordanta provine din faptul ca a fost trecuta o greutate gresita atunci cand mi-au fost recoltate probele biologice. Nu am stiut ce greutate am, ultima data cand m-am cantarit a fost acum 10 ani si ori a pus doctora estimativ ori am zis eu ceva la intamplare pentru ca era foarte insistenta si nu accepta ca nu stiu. Acest lucru l-am si mentionat in declaratiile ulterioare.
Maine vom merge din nou la parchet eu si politista si as avea nevoie de cateva sfaturi pentru ca nu am avocat, am avut un avocat pe care l-am platit cu 500 de lei(am chitanta) si care nu s-a prezentat niciodata sa ma reprezinte.
Eu nu sunt de acord cu rezultatele masurarii alcoolemiei am consumat doua beri fapt consemnat si in declaratii de mine si de martori.
Merita sa contest interpretarea de la IML pe motivul greutatii ? de ce de la IML considera ca din cauza consumului de alcool apare neconcordanta si nu din cauza unei greutati eronate?
Merita sa contest faptul ca aparatele etilotest ar fi putut avea probleme tehnice din cauza temperaturii scazute. Pot solicita undeva oficial ce temperatura a fost in noaptea cand mi-a fost masurata alcoolemia?
Si mai este o problema in declaratia din noaptea respectiva unul dintre martori a scris rezultatul alcoolemiei desi nu a fost prezent in momentul masuratorii. Amandoi mi-au spus apoi ca i-au ajutat politistii cand au scris ca "sa iasa mai bine pt mine"... Va multumesc anticipat pentru orice sfat nu am avut nicodata permisul supendat si nci o alta problmea cu legea imi asum fapta, eu contest alcoolemia si nu vreau sa platesc pentru ce nu am facut.
In urma cu ceva timp in familie am avut niste conflicte cu sotia nu foarte grave insa ea mi-a spus ca doreste sa divorteze si a apelat la un psihoterapeut sa o ajute sa faca asta. Acum ea face terapie pe skype pentru pentru ca nu locuim in Romania, intre timp lucrurile intre noi s-au remediat eu sunt multumit ca face asta pentru ca am constatat o schimbare benefica totusi ea imi spune ca terapeutul ii cere sa divorteze altfel nu va mai continua terapia, mai mult am aflat si anumite pareri ale lui despre mine ca ii spune ei anumite lucruri despre mine, eu nu sunt de acord cu ce spune el in primul rand ca nu ma cunoaste. Din ce stiu eu ei nu au un contract scris ci doar unul verbal, este legal asa ? Nu stiu nici macar daca are drept de libera practica. As dori sa stiu ce pot face eu in situatia asta, sotia nu mai doreste sa divorteze, eu nu si mi se pare ca terapeutul incearca sa o influenteze sa faca asta, ce pot face eu legal in acest caz ?
Cred ca nu am fost prea clar permisul meu este la politie retinut din decembrie 2010, in august anul curent am obtinut permis de conducere in Republica Moldova .
Buna ziua,

In decembrie anul trecut mi-a fost retinut permisul de conducere pentru consum de alcool, mi-a fost intocmit dosar penal prin luna august 2011 iar in acest moment dosarul se afla la procuror(eu contest alcoolemia peste 0,8 si voi apela la forum pentru niste lamuriri) problema ar fi eu ca am facut scoala de soferi in Republica Moldova(sunt rezident aici) si am obtinut permis de conducere valabil international in aceasta tara si doresc sa ma lamuresc pot circula in Romania ? avocatul meu nu a stiut sa-mi raspunda. Eu maine plec in Serbia si Muntenegru in aceste tari pot circula ?

Va multumesc anticipat,

Liviu D


As avea mare nevoie de un sfat: sotia mea lucreaza la o scoala pentru copii cu dizabilitati iar cei din conducere vor sa o cheme in consiliul de administratie pentru indisciplina. N-as apela la ajutor daca n-as sti ca e complet nevionovata si toate astea sunt facute din invidie : ea chiar se implica in activitate, este doctorand, intr-un cuvant este un bun profesionist de fapt printre putinii din acea scoala, in special directoarei ii e tema ca vrea sa ii "ia locul" desi nu se pune problema. Ce ar putea face pentru a nu primi pe nedrept o sanctiune ( stiu ca ar afecta-o personal foarte mutl asta ).

Multumesc

Liviu Dumitru
Răspuns la discuția Portar pt o zi
Nu este prevazut nici in regulamentul intern si nici in fisa postului.
Discuție Portar pt o zi
Lucrez ca fotograf la o institutie publica: muzeu ( daca e nevoie voi preciza si numele ), de curand au aparaut zvonuri ca toti angajatii vor fi obligati sa faca de serviciu la poarta, da exact vor fi portari pentru o zi . Astazi zvonul s-a confirmat si am vazut la avizier un anunt in care se spune ca se infiinteaza postul de ofiter de serviciu ceva de genul dar nu ca angajatii vor face ceva . Apoi a venit unul dintre colegi cu un tabel sa-l semnam cum suntem repartizati pe zile, eu am refuzat sa-l semnez dar majoritatea au semnat iar maine se va face sedinta cu toti angajatii dar cred ca mai ales pentru cei care nu au semnat ... Mie imi este greu sa fac asta pentru ca lucrez foarte mult pe teren si oricum am mult de lucru, dar pana la urma voi proceda cum este legal. Totusi mie mi se pare ca nu este legal cum se procedeaza, de aceea apelez la cei care au cunostinte in domeniu si pot sa ma ajute cu niste sfaturi sau legislatie in domeniu.