avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 928 soluții astăzi
Forum Activitate ilie lotrean

Activitate ilie lotrean

Nu am inteles cui sa transmit aceste note scrise,la registrul comertului?Cei de la registru cunosc f bine situatia ,caci sustin ca in 10 ani suntem singurul caz in care un asociat refuza sa semneze actul aditional modificator.Sotia detinea 50% din partile sociale,iar in urma cesiunii detine 75% si colega ei detine 25%,refuzind semnarea actelor.Mai precizez ca este sotia unui procuror.
Pentru cesionarea de catre un asociat a partilor sociale catre un alt asociat cind cedentul se retrage din societate daca este prevazuta clauza in statut ca ,,partile sociale se pot transmite intre asociati" este necesar acordul tuturor asocialtilor?Daca cel de-al treilea asociat refuza sa semneze actul aditional la ORC cum se inregistreaza si modifica actul constitutiv.?Am avut aceeasi speta in urma cu 10 ani in aceeasi societate si am actionat in instanta Registrul Comertului .Am ajuns pana la Curtea Suprema de Justitie, care a aunlat solutiile date de celelalte instante inferioare,a respins actiunea ca inadmisibila,pe motivul ca era prevazut in statul cesionarea partilor sociale intre asociati si obligativitatea ca cesiunea sa fie inregistrata la Registrul comertului si registrul societatii asa cum prevede legea 31/1990...
Acum avem aceeasi problema cu asociatul care a refuzat si atunci sa semneze actul aditional modificator si ne lovim de refuzul directorului ORC de a inregistra prin incheiere actul de cesiune desi Instanta Suprema a dispus acest lucru in acceiasi speta..
Ne trimite din nou la instanta sa mai cheltuim din nou banii pe avocati si drumuri si sa mai asteptam inca 3 ani pina se parcurg din nou toate fazele procesuale si obtinem o sentinta defininitiva.Vi se pare normal acest lucru?Astept pareri autorizate.

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Pentru cesionarea de catre un asociat a partilor sociale catre un alt asociat cind cedentul se retrage din societate daca este prevazuta clauza in statut ca ,,partile sociale se pot transmite intre asociati" este necesar acordul tuturor asocialtilor?Daca cel de-al treilea asociat refuza sa semneze actul aditional la ORC cum se inregistreaza si modifica actul constitutiv.?Am avut aceeasi speta in urma cu 10 ani in aceeasi societate si am actionat in instanta Registrul Comertului .Am ajuns pana la Curtea Suprema de Justitie, care a aunlat solutiile date de celelalte instante inferioare,a respins actiunea ca inadmisibila,pe motivul ca era prevazut in statul cesionarea partilor sociale intre asociati si obligativitatea ca cesiunea sa fie inregistrata la Registrul comertului si registrul societatii asa cum prevede legea 31/1990...
Acum avem aceeasi problema cu asociatul care a refuzat si atunci sa semneze actul aditional modificator si ne lovim de refuzul directorului ORC de a inregistra prin incheiere actul de cesiune desi Instanta Suprema a dispus acest lucru.
Ne trimite din nou la instanta sa mai cheltuim din nou banii pe avocati si drumuri si sa mai asteptam inca 3 ani pina se parcurg din nou toate fazele procesuale si obtinem o sentinta defininitiva.Vi se pare normal acest lucru?Astept pareri autorizate.
Expertizele solicitate de administratorii firmelor aflate in insolventa nu se achita de care persoana care le-a solicitat,decit in celmai bun caz un avans,care reprezinta 10-15% din suma trecuta in final in decont.Chiar am 2 astfel de expertize judiciare la care la una s-a achitat un avans de 500 lei,iar la ceealalta nu s-a achitat nuci avansul,iar judecatorul m-a somat in doua rinduri sa depun la termen expertiza.
Pe primul administrator l-a decazut din proba,dar oricum expertiza nu era favorabila lui.Judecatoarea m-a sfatuit sa-mi recuperez suma prin executor judectoresc,lucru care l-am incercat,dar adresa pe care si-a dat-o persoana in cauza era o fosta statie de benzina pe care a falimentat-o ,s-a mutat din localitate si nu are bunuri de executat,asa ca am ramas cu munca.Al doilea desi are o expertiza favorabila refuza sa o plateasca,avind o situatie financiara f.buna in celelalte firme pe care nu le-a falimentat inca.
Concluzia este ca din expertize contabile sau judiciare nu se poate trai si probabil ca voi renunta la aceasta munca voluntara in viitor.
Răspuns la discuția abonament Radio TV
Mi se pare una din taxele injuste prin care onoratul stat de drept ne baga mana in buzunar,caci platesc de 2 ori un serviciu pe care nu-l folosesc.Nu am televizor la firma,dar platesc taxa TV.Pentru ce?Eu ca si consultant pot factura ciuva un serviciu pe care nu-l prestez?Ce parere aveti?
Răspuns la discuția abonament Radio TV
Eu am aceeasi situatie,am trimis aceasta decizie la cei de la TVR si mi-au raspuns ca Guvernul Boc a emis o Ordonanta prin care taxa se mentine.Mi-au facturat in continuare taxa radio si TV,pe care le platesc pe doua firme,chiar daca una nu a avut activitate si binenteles si ca persoana fizica,acasa.
Nu se intelege clar din expunerea dvs.daca persoana putea desfasura activitate pe PFA-ul dvs.,sau care este ,,colaborarea"care trbuiue inchisa. Daca nu ati desfasurat activitate ,aveti doua obtiuni sa radiati PFA la ORC ,sau sa-i suspendati activitatea daca doriti sa functionati in viitor ca PFA.Declaratii nu trebuiau depuse decit daca desfasurati activitate si obtineati venituri.
Consider ca dovada de confirmare de primire a scrisorii recomandate trebuie sa fie semnata de debitor si nu borderoul de trimiteri de scrisori poate fi dovada ca am luat cunostinta de existenta unui debit,caci suma a fost calculata de catre finante ca impozit pe venit anticipat care la finele anului 2001 nu s-a mai realizat acel venit.
Scrisoarea cu somatia de plata sustin ca au trimis-o in 2006 inainte de expirarea termenului de prescriptie de care eu nu am cunostinta,aflind despre aceasta in 2010.
ilie
Daca cei de la finante sustin ca au trimis o somatie prin posta pe care eu nu am primit-o si nu au o confirmare de primire ,sustinind pe baza unor date inscrise in fisa platitorului completata de personalul lor ca m-au incunostiintat de suma datorata,
-poate in aceasta situatie sa fie considerata intrerupere a termenului de prescriptie??Ce pot face in acest caz pentru ca ei calculeaza in continuare penalitati si nu-si asuma nimeni operarea in fisa a prescriptiei.
Cu multumiri,
O directie judeteana este verificata de catre persoane angajate intr-o alta structura subordonata altei directii judetene,cu acelas profil,avind o delegatie de la minister.Actul de control incheiat de catre acestia nu este lovit de nulitate ,fiind un conflict negativ de competenta?
Poate fi acceptat un act de control in instanta incheiat de catre persoane angajate intr-un organ inferior,care verifica si constata neregului intr-un organ superior din acelasi domeniu de activitate.Daca nu ,care este legislatia incalcata?
ilie.