avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1683 soluții astăzi
Forum Activitate vioery

Activitate vioery

Poate nu m-am exprimat pe intelesul tuturor ,deoarece in capul meu erau doar nervi in acel moment,iar pentru icon imi cer scuze,dar s-a activat singur si nu am reusit sa-l sterg.
-Se mai face paza la postul de politie(la sat)?(La noi in sat se ocupa primaria ,care incaseaza cate 25 lei /an).Exista vreo lege ?Daca nu, oricum nu mi se pare corect.Mai ales ca avem 2 copii ,unul de 2 si celalalt de 6 ani si stiam inainte ca nu faceai daca aveai copii mici.Iar sotul meu a fost cu ani in urma supravegheat (cu semnatura-sper ca intelegeti):Pui lupul sa faca paza la stana???????????Nu cei 25 lei sunt problema ,ci faptul ca e prosteala pe fata in Primaria noastra,dar as vrea sa nu ma contrazic pana nu stiu ceva legal.Va multumesc ca ati avut rabdare sa cititi.
Răspuns la discuția Proces pentru cei 25%
Multumesc frumos.Un raspuns convingator.Am mai scapat de-o grija.Oricum ...niste bani in plus nu-mi stricau.Mii de multumiri .
Răspuns la discuția Proces pentru cei 25%
Mi-am schimbat liderul,dar acesta mi-a spus ca directorul m-a angajat fara cei 25% (adica nu am eu treaba cu acei bani;procentul acela se dadea inainte de a fi eu angajata:12 sept.2011).Pana la urma sindicatul imi poate deschide prooces ,la cererea mea ,ca pe viitor sa primesc si eu banii din urma?Va rog din suflet sa ma ajutati si daca nu m-am facut inteleasa va rog sa-mi spuneti sa mai expilc o data.Multumesc anticipat celor ce vor sa ma ajute!
Sunt profesor, angajat pentru prima data in invatamant din 12 septembrie 2011, si nu prea imi cunosc drepturile (nimeni nu ma lamureste).Cotizez la Sindicat si as vrea sa stiu daca liderul meu trebuie sa-mi faca proces pentru cei 25% care mi se opresc si mie ca si celorlalti.(liderul meu de sindicat ,cred eu ca nu prea se implica ,deoarece spune ca eu nu am treaba cu cei 25%).Sper ca ati inteles intrebarea si credeti-ma ca sunt nou intrata in sistem .O seara buna!
Sunt bugetar si nu-mi cunosc drepturile sau eventualele reduceri.Va rog sa ma lamuriti si pe mine .Am auzit ceva si despre scutirea impozitului.Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția prima de instalare
Multumesc de raspuns!
Se mai acorda prima de instalare anul acesta?Sunt angajata ca profesor suplinitor
calificat din sept.2011.Am luat licenta in 2009.Multumesc!
Mi/a venit o instiintare precum ca n/am depus impozitul pe profit ,dar firma mea e suspendata temporar.Ce se poate intampla ,stiind ca trebuia depusa pana pe 25 aprilie?Ce trebuie sa fac acum?
Sunt insarcinata in 7 luni(copilul se naste in iunie) ,dar nu am carte de munca,dar sotul meu a lucrat in italia in anul 2010 pe o perioada de 2 luni, apoi 6 luni(contractul a expirat in iulie 2010).Acum nu mai lucreaza nicaieri.Poate lua el indemnizatia in acest caz?Multumesc!