avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 212 soluții astăzi
Forum Activitate kuky666

Activitate kuky666

Răspuns la discuția Pierdere apa de 20 milioane lei
si pentru o expertiza tehnica unde ma adresez? oricum multumesc frumos pentru raspuns
buna seara
In urma cu 4-5 luni angajatii vital au schimbat contorul de apa. Luna trecuta s-a fisurat un cot care l-au schimbat ei in vara, si am avut pierderi de apa toata luna pana cand am sesizat ca sant pierderi, si am sunat la vital sa-mi repare fisura tot pe banii mei. Toata pierderea a trecut prin contor la iesire si acum trebuie sa le platesc 20 milioane lei. Acum ei zic ca am improvizatii la contorul de apa. Am sanse sa nu platesc daca ma judec cu ei? Eu zic ca din vina celor care mi-au schimbat contorul s-a intamplat pierderea.
Am o mare nelamurire daca ma puteti ajuta cu un sfat: Am avut un magazin I.I. (inteprindere individuala) din 2010 pana in 2012. Firma nu am putut sa o inchid din cauza ca trebuie platite impozite la fisc. Anul acesta in luna august se implinesc 3 ani de cand nu am avut activitate. In urma cu 3 zile am primit de la anaf ca in termen de 15 zile sa platesc 470 de lei la impozit. In urma cu 2 ani am avut de platit 780 de lei. Cum de mi-a venit de plata o suma mai mica? Daca nu platesc si aman plata pana la sfarsitul anului e problema? Am inteles ca dupa 3 ani in care firma nu are activitate se inchide din oficiu. S-a dat ceva lege de amnistie fiscala acum recent? Va multumesc
mii s-a intamplat chiar azi, a trecut pe langa mine cu viteza la un centimetru distanta
buna seara,
Daca eu sant pieton si circul pe trecerea de pietoni iar o masina trece cu viteza pe langa mine cu riscul sa ma loveasca pe zebra si nu este politie prin zona si fara sa fie filmat, daca retin numarul de inmatriculare a respectivei masini atunci poate fii sanctionat soferul in cauza daca sun la 112? fara sa am martori.
Răspuns la discuția Bani imprumutati
am uitat sa mentionez faptul ca platile au fost facute la scadenta. dar tot nu mii se pare ok
buna dimineata. Am o matusa care a luat un credit de la ctlm. Este vorba de 110 milioane lei vechi. In fiecare luna pune 5 milioane lei vechi. De 6 ani tot pune intr-una si de atunci s-a pus in total 360 milioane lei vechi. in momentul de fata nu s-a sters nimic din cele 110 milioane imprumutate. Ei spun ca s-a platit doar dobanda si pana nu se strang toti banii o data pentru restituire vor ramanea tot 110 milioane. Se poate ataca in instanta? ce sanse de castig am?
buna ziua, locuesc la curte si am un vecin care si-a turnat o dala mare de beton in fata gardului lui pe spatiu public iar apa nu mai poate circula si ma inunda pe mine cand ploua, ce pot sa fac ca sa sparga dala aia mare de beton? intentionat a facut asta. sant si santuri in fata curtilor la o distanta de 2 metrii
Răspuns la discuția Partaj casa
multumesc pentru raspuns, mai am o intrebare. este vorba de un amic care e in divort iar cineva de la parohia i-a spus sa puna terenul pe ei (pe parohie) ca sa nu poata avea fosta nevasta pretentii la casa si teren. am aflat ca s-a facut un contract de vanzare cumparare dar nu la notar, (cred ca de mana) iar parohia a intabulat terenul pe ei si casa este pe numele amicului. parohia nu mai vrea sa-i de-a terenul innapoi. ce-i de facut?
Discuție Partaj casa
buna ziua, daca la partaj s-a stabilit o suma pt cat valoreaza o casa, cum se poate intra in posesia celeilalte jumatati pe care o detine fosta sotie daca ea nu e de acord cu suma stabilita de instanta? vrea mai multi bani. ( vrea de 5 ori mai multi bani decat valoreaza casa). cum se poate proceda pentru a cumpara cu pretul real daca ea nu vrea?