avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1099 soluții astăzi
Forum Activitate anamariagroza

Activitate anamariagroza

buna seara!
un PFA inregistrat in Romania poate avea punctul de lucru intr-un stat din UE? daca raspunsul este afirmativ, ce impune acest lucru din punct de vedere fiscal?
multumesc!
buan ziua!
o persoana beneficiaza de calitatea de coasigurat, asigurat fiind sotul acesteia. la data de 1 iulie 2014 si-a depuns dosarul pentru pensionare (limita de varsta). pana la data de 08.10.2014 nu a primit decizia de pensionare.
cu ce data trebuie sau trebuia sa fie anuntat angajatorul de catre angajat ca inceteaza calitatea de coasigurat a sotiei?
multumesc!
care este calea de urmat in vederea traducerii si legalizarii actelor de studii superioare emise in Romania? procedura de traducere si legalizare poate fi efectuata de o alta persoana, in conditiile in care titularul documentelor este plecat din tara? multumesc.
in conditiile in care un angajat, pe parcursul angajarii pe un post din domeniul de activitate X pt care are studii superioare de specialitate, obtine diploma de licenta intr-un alt domeniu de activitate, este obligatoriu sa fie inscris in Revisal ultima forma de invatamant absolvita?
in prima faza se prezinta o adeverinta care confirma studiile urmate, diploma de licenta se primeste peste 12 luni. se inscrie in Revisal adeverinta sau este necesara diploma?
multumesc
Răspuns la discuția concediu fara plata - durata
multumesc frumos!
buan ziua!
in Codul Muncii se prevede dreptul angajatului la concediu fara plata pt formare profesionala sau interese personale. care este durata maxima intr-un an calendaristic pentru condiu fara plata?
am scris generic "responsabil financiar contabilitate" . in statul de functii apare sef serviciu financiar contabilitate resurse umane. este functie de conducere pentru care se acorda indemizatie de conducere si care potrivit reglementarilor din anul 2010 a fost supusa vacantarii la fel ca si functia de director. pana in momentul de fata nu s-a organizat concurs pentru post, fiind ocupat temporar prin numire temporara.
potrivit art. 3 alin 1 din OUG 77/2013 - asigurarea functionalitatii administratiei publice locale, a numarului de posturi si reducerea cheltuielilor la institutiile publice si autoritatii publice, in cadrul unei institutii numarul posturilor de conducere trebuie sa reprezinte maxim 12% din numarul total al posturilor aprobate.
intrebarea mea este: la o institutie publica cu o structura totala de 10 posturi aprobate, la care functiile de conducere sunt director si responsabil financiar contabilitate se depaseste procentul de 12% rezulta ca unul dintre posturile de conducere trebuie desfintate?
buna ziua!
in conditiile in care la data X inceteaza raportul contractual de munca dintre anagajator si persoana responsabila cu intocmirea documentelor de resurse umane, cine intocmeste acesteia din urma actele de lichidare?
multumesc
multumesc pt raspuns. acest lucru l-am mentionat si eu la institutia la care trebuie sa-mi depun certificatul. am spus ca fac copie dupa certificatul cu apostila si mi s-a raspuns sec ca nu este valabil.