avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 559 soluții astăzi
Forum Activitate sori20

Activitate sori20

Buna ziua,

Imi puteti spune in ce conditiii imi poate fi retinut, de catre un furnizor, un bilet la ordin in alb? Mi-a fost cerut ca si garantie dar in momentul de fata soldul la acel furnizor este 0. Mentionez ca biletul este inscris la Agentia Nationala de Garantii imobiliare si ma incurca in obtinerea unui credit.

Am inteles ca detinerea si predarea unui bilet la ordin in alb este ilegala. Am facut o cerere scrisa prin care solicit returnarea BO dar primesc doar amanari verbale.

Multumesc anticipat.
Discuție uzucapinea
Buna ziua
Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema. Tatal meu a cumparat de la o Societate pe Actiuni, acum 12 ani, cladirile aflate pe un teren al statului. In contractul de vanzare-cumparare se specifica, ca terenul va putea fi folosit de societate atata timp cat cladirile se vor afla pe el. Ar putea tatal meu sa dobandeasca proprietatea asupra terenului respectiv prin invocarea uzocapiunii?
Buna seara.
Am castigat un proces pentru pretentii si acum trebuie sa ma indrept spre un executor. Va rog sa-mi spuneti daca se poate cere executarea silita prin scoaterea la vanzare a unui apartament ipotecat.
Va multumesc anticipat.
Buna ziua. Poate fi executat silit un apartament care este ipotecat la banca? Doar atat are paratul in proprietate. Sau se va executa salariul lui? Va multumesc
Buna. Societatea mea a fost data in judecata pentru neplata unor facturi. Am primit citatia in data in care am achitat intregul sold. Ar trebui sa depunem la judecatorie o adresa cum ca am achitat soldul? Ce ar trebui sa contina?
Răspuns la discuția Investire cu formula executorie
Recursul ar fi trebuit sa apara la acelasi numar de dosar, sau se deschide un alt dosar? Cat de usor se accepta anulare si rejudecare? Paratul mi-a zis ca asta a cerut, si daca nu i se aproba, recurs. Repet, pe site-ul judecatoriei nu apare asa ceva. Cat de actuale sunt datele de pe site?
Multumesc pentru raspunsuri.
Buna ziua. Va rog sa sa ajutati cu urmatoarea problema. Am vazut ca pe site-ul judecatoriei se pot vedea detalii despre dosare. Daca in data de 30.06.2010 apare inregistrata investire cu formula executorie , asta inseamna ca nu s-a depus recurs? Daca ar fi fost depus recurs, banuiesc ca ar fi trebuit sa apara mentionat in acelasi dosar, nu?
Intreb asta deoarece avocata mea mi-a comunicat ca paratul nu a depus recurs in timp util. Ulterior, el m-a anuntat ca a facut recurs. Avocata mea ar fi putut depune cererea de investire cu formula executorie daca nu ar fi fost intoarse confirmarile de afisare (predare) a deciziilor, inainte de trecerea celor 15 zile?
Va rog frumos sa ma lamuriti.
Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Sentinta civila
Multumesc.
Discuție Sentinta civila
Buna. Va rog frumos sa ma ajutati cu urmatoarele intrebari. Pentru primirea sentintei civile trebuie semnatura data? In cazul in care destinatarul nu este gasit acasa ce se intampla? Care este considerata data comunicarii?
Va multumesc anticipat.
Avand in vedere ca nu stiu exact data in care a fost facuta convorbirea, nu pot solicita unitatii de telefonie. As putea sa o redactez eu, se considera valabila?
Va multumec.