avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1901 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters112978

Activitate ContSters112978

am avut un proces in decembrie 2008 , ptr o datorie din 2006 pe care am avut-o catre un furnizor , in 2008 nu era datoria prescrisa dar nu stiu acum ?
pentru un proces ptr. pretentii , in care s-a dat urmatoarea hotrarare ,, suspendat '' conform art. 242 pct 2 din codul de procedura civila si perimat dupa aproximativ un an de zile , acest proces a intrerupt sau nu cursul prescriptiei , daca vina ptr perimare ii apartine creditorului
merge si fara contract deorece aveti acea HCL iar ordonanta 5 / 2001 se aplica celor cu contract sau pe baza unor inscrisuri , cititi ordonanta 5/2001
si mai ales angajati un avocat
Răspuns la discuția Anunt prenatal
av.antoanelageaman a scris:

gdragos a scris:

tot de la medicul de famile trebuie s-a primiti prenatalul care se acorda pe o perioada de 126 de zile inainte de nastere
deci dvs trebuie sa mergeti la medicul de familie si acesta o sa va elibereze concediu medical pe care-l aduceti la locul de munca , nu trebuie sa anuntati angajatorul , concediu medical este baza legala



Ce bine ar fi sa ne documntam inainte...126 de zile este toto concediul de maternutate prenatal si postnatal...#-o...din ce scrieti nu postnatalul nici nu s-a inventat!

dupa ce va da concediul prenatal medicul de familie, il depuneti la angajator. orice caz, pana atunci anuntati-l in scris despre faptul ca sunteti insarcinata

da intradevar aveti dreptate cele 126 de zile cuprinde ambele concedii , din incercare de a raspunde cat mai repede , scuze dar esentialul era s-a mearga la medicul de famile care este singurul in masura sa o ajute
Răspuns la discuția Anunt prenatal
tot de la medicul de famile trebuie s-a primiti prenatalul care se acorda pe o perioada de 126 de zile inainte de nastere
deci dvs trebuie sa mergeti la medicul de familie si acesta o sa va elibereze concediu medical pe care-l aduceti la locul de munca , nu trebuie sa anuntati angajatorul , concediu medical este baza legala
dar daca a avut contract sau are contract de ce nu ati introdus actiunile pe baza ordonantei 5 / 2001 la care taxele sunt infime in comparatie cu o actiune in pretentie ?
Răspuns la discuția plata unei amenzi in 48 de ore
din pacate nu , chiar dvs ati spus care sunt conditiile cand se poate achita in 48 h
[ link extern ] /
atentie dvs va incadrati la art 77 pct 2 litera b , sunteti scutit de plata impozitului
va ramane numai taxa notariala care este in functie de valoarea imobilului
Răspuns la discuția Reactivare cadre militare
nu cred ca raspunsul o sa-l primiti pe acest forum , incercati sa va adresati cu raport scris catre ministrul apararii, posibilitatea exista conform chiar legi 80 iar conditiile sunt in legea unica de salarizare a personlului bugetar
Răspuns la discuția mare problema in spital
o reclamatie catre seful sectiei , directorul spitalului , dar sincer nu cred ca o sa rezolvati ceva , asta-i sistemul sanitar romanesc