avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 971 soluții astăzi
Forum Activitate savali

Activitate savali

daca intre 2009 -2010-,un primar care acum a fost reales,era administrator al unui SRL,care avea luate in arenda terenuri de la oameni,poate sa fie acum suspendat?
Va rog sa-mi precizati daca achizitia directa de produse de la o firma straina se poate face doar in baza unei comenzi fara a avea la baza un contract?
Răspuns la discuția teren agricol
nu exista vreo modalitate prin care,eu sa nu fiu dat la o parte,din aceasta afacere?
eu am contractele,dar am si o firma interesata sa lucreze,cu conditia ca ei sa incaseze subventia.
ce ar trebui facut?
multumesc.
Răspuns la discuția teren agricol
eu am contractele cu oamenii.Nu pot sa fac o intermediere?,in sensul ca---altcineva lucreaza,incaseaza subventia de la stat,plateste arenda la oameni prin mine si eu incasez ptr aceasta intermediere,o cota din profit.
Răspuns la discuția teren agricol
fac contract de prestari ,dar as dori ca cel care presteaza serviciile,sa incaseze subventia de la stat .Se poate?
Discuție teren agricol
legea arendei din 1994,art 22 ,interzice subarendarea.
in contract cu oamenii,exista o clauza ca terenul se poate subarenda.
ce ii de facut?il subarendez sau semnez un contract de participatiune?
terenurile agricole luate in arenda,se pot subarenda?
daca ai acordul oamenilor.?

si daca nu,care ar fi modalitatea prin care sa te asociezi cu cineva pentru a lucra terenul pe care l-ai luat in arenda,ca el sa beneficiieze de subventia de la stat?
Răspuns la discuția arenda
contractul cu oamenii?
Discuție arenda
daca am luat teren pe firma in arenda de la oameni,exista posibilitatea legal sa semnez contract cu o alta firma care sa lucreze terenul ,sa incaseze subventia sa plateasca arenda?--dar eu sa raman in relatie contractuala cu oamenii?
si cum?
daca am luat teren pentru arenda ca persoana fizica,cum pot da contractul mai departe unei firme de profil,dar eu sa raman parte in contract-ca intermediar intre cele 2 parti?