avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 909 soluții astăzi
Forum Activitate avram1

Activitate avram1

Mai poate sa faca parte din asociatia veche?
Locatarii unui bloc au infintat o asociatie de proprietari, au hotarare judecatoreasca si cod fiscal. Aceasta asociatie a fost infintata cu scopul de a se desprinde de asociatia din care faceau parte. Intrebarea este daca din punct de vedere juridic mai fac parte din asociatia veche.
dorim sa iesim din asociatia de proprietari actuala cu mai multe blocuri si sa ne inscriem intr-o asociatie vecina cu un singur bloc
avem tabel cu acordul jumate +1 din locatari blocului nostru si acordul asociatiei la care vrem sa aderam.
care ar fi urmatorii pasi.
va multumim.
buna seara
in urma cu aproximatin 12 ani la indemnul primariei s-au infintat asociatii de proprietari pe blocuri.Asociatia din care faceam parte era compusa din mai multe blocuri si s-au infintat mai multe asociatii (in jur de zece) dar acestea nu s-au despartit, isi desfasoara activitatea pe una din ele asociatia x
La ora actuala am cerut asociatiei x unele explicatii legate de consum si am
primit un raspuns "nu faceti parte din asociatia noastra ci din asociatia y, noi efectuam prestari servicii catre asociatia d-voastra, daca doriti procesul verbal al adunarii generale adresativa asociatiei y".
Mentionez ca in toata prioada asociatiile nu au fost despartite , contractele cu furnizorii au ramas aceleasi pe asociatia x , fondurile au fost gestionate de aceasi asociatie , listele de plata si chitantele poarta antetul asociatiei x.La adunarea generala nu poat participa decat membri asociatiei x. De sumele cuvenite la fondul de reparatii rezultat din fondul de penalitati al anilor precedenti beneficiaza doar asociatia x.Nu dorim sa ne divizam ,dar vrem sa intram in legalitate si sa beneficiem de toate drepturile prevazute de lege.
Va rugam a ne da un sfat cum putem intra in drepturi egale si sa impartim fondurile anterioare in mod egal.
va multumesc.
Discuție concediere
doresc sa concediez un angajat cu contract pe perioada nedeterminata cu timp partial de munca ,care este pensionar, are 80 ani si nu vrea sa se retraga.Am nevoie de acest lucru pentru al inlocui cu unul tanar si mai eficient in activitatea sa. Intrebarea mea este daca pot invoca concedierea prin indeplinirea conditiilor de pensionare?
va multumesc.
Conform Codului fiscal art.55 al.68h persoanele alese care au la baza contract de mandat baza de impozitare este asimilata contractelor de munca.
Intrebarea mea este - contractul de mandat cum se raporteaza in revisal.
va multumesc.

faceti un efort si platiti datoria la intretinere,penalitatea pentru neplata este de 0.2%/zi intarziere 72% pe an.creditul bancar nu depaseste 20%/an.
in urma cu cativa ani am dat o suma de bani in imprumut in baza unei minute incheiata de cel care a primit banii si semnata de un martor.Am ajuns in instanta si mi se cere sa formulez intrebari scrise martorului si inprumutatului.
Ma poate ajuta cineva cu intrebarile? multumesc.
Răspuns la discuția dobanzi la imprumut
buna ziua
asi mai avea o intrbare daca e cu putinta.
aceasta suma i-am dato in anul 2005,actul l-am intocmit in mai 2006,in oct 2006 i-am facut o notificare printr-un birou executor,iar in 2008am cerut judecatoriei eliberarea unuiordin de plata care a fost respins ,in martie 2009 am deschis un proces civil.el invoca exceptia privind prescriptia dreptului la actiune. este posibil asa ceva? va multumesc.
am imprumutat o persoana cu o suma de bani care nu mi-au mai fost restituiti si am deschis un proces civil.pe langa suma datorata pot sai cer dobanzi si penalitati de intarziere a platii? va multumesc.