avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 745 soluții astăzi
Forum Activitate 1uly

Activitate 1uly

Discuție Pensie?
Sunt nascut in martie 1963.Am lucrat 12 ani si 6 luni ca si cadru militar,fiind incadrat in toti acesti ani la grupa I de munca.In 1997 am demisionat fiind trecut in rezerva.Dupa 5 ani in care am lucrat in strainatate am revenit in tara si m-am angajat la o firma.Perioada in care am fost angajat de atunci este de 12 ani.Ce doresc sa va intreb:In ce conditii voi iesi eu la pensie?Se va cumula vechimea din armata cu cea din civil?Mi se va lua in considerare grupa I de munca din armata?Si cand voi avea dreptul sa ma pensionez?Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Nelamurire
Va multumesc mult pentru raspuns.Nelamurirea mea privitor la mostenire a decurs dintr-o discutie pe care am avut-o cu concubina tatalui meu si care mi-a zis pe un ton destul de categoric ca eu mi-am primit mostenirea intrucat tatal meu mi-a vandut o parte din imobil,insa mie nu mi se pare deloc echitabil,intrucat eu i-am dat bani pentru ce mi-a vandut-e adevarat,mai putin decat pretul pietei-insa nu mi se pare corect ca sa nu mai primesc mostenire.Oare e posibil sa fiu inlaturat de la mostenire?
Discuție Nelamurire
Buna ziua.Va rog sa ma luminati si pe mine intr-o privinta.Tatal meu este unic mostenitor al unui imobil.In urma cu 3 ani am dezmembrat acest imobil in 2 parti egale ca si teren dar inegal ca si cladiri,dupa care am cumparat de la el partea cu o mica cladire,lui ramanandu-i partea cu 2 cladiri mari pe el.Mentionez ca am cumparat imobilul cu suma de 10000 euro,bani pe care tatal meu i-a folosit impreuna cu concubina lui.De curand tatal meu a decedat.Intrebarea mea este daca eu am dreptul la mostenire,avand in vedere ca am o nepoata de la sora mea decedata de 5 ani,mama mea fiind si ea decedata de 10 ani.Iar daca da,va rog sa imi spuneti cum trebuie sa procedez.Va multumesc anticipat.
De curand am mostenit un teren la oras pe care se afla o casa de caramida formata din 2 camere si un hol.Vreau sa construiesc o baie si o bucatarie pe care sa le anexez la cladire printr-un hol si nu stiu care ar fi cea mai ieftina procedura cu autorizatiile...intrucat nu dispun decat limitat de bani...va rog sa imi da-ti ceva sugestii...poate exista ceva mai simplu decat autorizatia de construire.Multumesc anticipat!
Discuție Mostenire
Buna ziua.
Va rog sa ma indrumati intr-o chestiune.Tatal meu impreuna cu sora lui sunt mostenitori ai unui imobil.Desi au trecut multi ani de cand au murit parintii lor,ei nu au facut succesiunea dupa acestia.De curand a decedat sora tatei care nu a fost casatorita si nici nu are copii.Tatal meu spune ca lui ii revine toata mostenirea surorii lui si ar dori sa renunte la ea ca sa o pot accepta eu.Credeti ca se poate acest lucru?Mentionez ca am avut o sora care a decedat si care are o fata....mama este moarta de cativa ani...va rog daca se poate sa-mi explicati care ar fi procedura in acest caz...Multumesc anticipat
Va multumesc pentru raspuns.Ar mai fi si alte aspecte importante la care sa fiu atent?
Intentionez sa cumpar un imobil prin licitatie publica.Intrebarea mea este:daca cel care acum locuieste acolo are datorii mari la apa,lumina,gaz,etc...va trebui sa le platesc eu ?Va multumesc pentru orice detaliu pe care mi-l puteti oferi in legatura cu acest aspect!
Doresc sa achizitionez un teren in vederea construirii unei locuinte personale.Mentionez ca detin o suma modesta pentru aceasta si m-ar interesa daca e posibil sa primesc subventia de la stat pentru sprijinirea construirii fara a face un credit la banca.Mentionez ca am 27 de ani si sunt necasatorit.
Discuție O nelamurire!
La inceputul lunii decembrie am incheiat antecontractul de vanzare-cumparare pentru vanzarea apartamentului prin programul prima casa.Dosarul cumparatorului este aprobat de banca, insa abia la inceputul lunii ianuarie vom reusi sa incheiem contractul de vanzare-cumparare.In aceasta situatie o sa trebuiasca sa prezint la notar si certificatul energetic?Cum pot sa il obtin cat mai repede ca sa pot incheia contractul la termen?
Răspuns la discuția Act vanzare-cumparare?
Va multumesc pentru raspuns...nu stiu daca actele lui sunt gata...insa stiu doar ca acea casa se afla in stadiu ''la glet'',si mai sunt unele lucruri de finalizat.Sper ca asta sa nu constituie o problema...sau...?