avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 962 soluții astăzi
Forum Activitate putineanu

Activitate putineanu

tatal meu a iesit la pensie anticipat pana in data de 1 septembrie 2009 avand pensia de 550 lei ,cand a primit decizie de pensionare la limita de varsta (1.09.09) in valoare de 75 .
pana in acest moment el primeste tot 550 pensie,mai putin in aceasta luna in care a primit o diferenta de 80 de lei ptr luna ianuarie cica , am fost la casa de pensii si cei de acolo mi-au spus ca astia sunt banii pe care trebuia sa-i primeasca deoarece astia batrani nu se uita ca nu stiu ce formula este acolo in decizie si ca nu trebuie sa primeasca acei 200 (750 decizia - 550 pensia primita pana in ianuarie ) ci doar astia 80lei diferenta de punctaj
eu nu sunt matematician dar cand vine o decizie in care specifica ca de la data de 1.09.2009 primesti pensia de 750 lei !!! si tu primesti pensia de 550 in fiecare luna parca lipsesc niste bani destul de multi parerea mea !
Ma poate ajuta cineva cu o explicatie mai desteapta ca eu sunt || cu logica statului :#-o
Răspuns la discuția problema inmatriculare !
tin sa precizez ca la mine am acum urmatoarele acte :
certificat atestare fiscala ptr radiere( am primul proprietar)
contract vanz-cump intre cei 2
acel cartonas cu copie dupa carte pe o parte si cumparatori pe cealalta dar cu stampila de la Dir.Impozite si Taxe doar in dreptul vanzatorului
cartea de identitate a vehiculului
o copie a CI a primului proprietar
si intre mine si "samsar "( asa il numesc iar pe mine prostanac:(() Contract VC
am facut eu atunci autentificarea RAR
s am completat acel cartonas ptr stampilele de la taxe si impozite
Buna ziua , am cumparat in 05/08 o masina sh bugetu .. bucurie mare, omul o avea de 2 saptamani cumparata de la unicul proprietar al ei , mi-a dat toate actele inclusiv CV facut intre el si celalalt .. cum nu am cumparat masini precum oua nu stiam ce acte trebuia sa i-au eu ... si am descoperit ca primul proprietar i-a dat certificatul de atestare fiscala ptr radiere de la adm. financiara .. iar asta nu a bagat-o pe numele lui.
probleme peste probleme ( adik cu banii ) nu am avut timp s-o inscriu . acum am
ce trebuie sa fac ptr ca numai dau de samsar .
Ma pot duce la adminstratia lui financiara sa platesc o amenda pentru 2 sapatamani cat a tinut el masina si sa o inscriu pe numele meu ( bineinteles sa plaesc impozit pe 2008 si 2009 ) ca sa pot trece masina pe numele meu
Mama viitorului meu copil si subsemnatul nu suntem casatoriti ,problema este ca ea in iulie 2010 cand se va naste copilul nu va putea beneficia de indemnizatie ptr ca nu are 12 luni de plata impozitelor ( fara 2 luni) .
Pot beneficia eu de indemnizatie ( nu suntem casatoriti ....urmeaza anul viitor ) ??
Răspuns la discuția conventie civila
Va multumesc foarte mult pentru raspuns.
Insa mai am o intrebare,prin aceasta conventie pot sa-mi acopar cele 3 luni de zile de intrerupere pe cartea de munca si pot astfel sa beneficiez de indemnizatie de crestere a copilului?
Multumesc!
Răspuns la discuția conventie civila
Se poate incheia conventia civlia de prestari servicii intre persoana juridica si persoana fizica (nu este PFA) ?
incerc sa fac un mic ocol juridic .... prietena mea insarcinata in prima luna ii mai trebuiesc 2 luni de lucru ( de platit taxele de zi cu zi ) am inteles ca pot face o conventie civila ..intrebarea mea .. pot face conventia civila antedatata adica iulie august si sa o depun in decembrie si astfel sa poata face dovada unei cotizatii la impozitul la stat pentru a beneficia de indemnizatia de crestere a copilului??????
conventia civila se poate incheia si antedatat ? ( o vreau sa fie cu luna iunie )
buna ziua,
daca inchei conventia de prestari servicii la locul de munca sau la un alt loc care este urmatorul pas?
ce trebuie facut ?
Multumesc!
Buna ziua!
va rog din suflet sa ma lamuriti in ceea ce priveste conventia de prestari servicii.
Am nevoie de o astfel de conventie din luna iulie pana in septembrie 2009.Se poate incheia in urma?
Adica din luna noiembrie pentru aceasta perioada?
Daca se poate cum platesc impozitul la fisc?
Imi trebuie sa depun declaratia 100?
Ajutati-ma va rog!
Multumesc!