avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 759 soluții astăzi
Forum Activitate carmen.tomozei

Activitate carmen.tomozei

Răspuns la discuția conventie civila doar cu pfa
Buun, ieri s-au aprobat normele care contrazic oug 58. Cum fac, ii retin eu contributiile si le declar pe declaratiile care se fac pentru salarii sau si le plateste si declara el singur lunar, eu ramanand cu obligatia de a declara si plati imp de 10%?
Buna ziua,

Imi puteti spune daca, conventiie civile se incheie doar cu PFA sau se pot incheia si cu persoane fizice neautorizate?

Multumesc
Buna ziua,

In cazul unui srl cu mai multi actionari italieni, ce documente trebuei sa depun pentru incsrierea in ROI? Pt asociatii italieni cum obtin cazierul judiciar? Este nevoie si de un cazier judiciar al societatii pers juridica sau aceata este necesara in cazul in care un actionar este persona juridica?

Multumesc
Răspuns la discuția decizie curtea suprema
MULTUMESC FRUMOS
Buna ziua,

Ce inseamna cand inalta curte de casatie si justitie da o "decizie" mentionand "definitiva" intr-un caz penal? Mai poate fi atacata/contestata in Romania o astfel de decizie a curtii sau ce a decis ramane bun decis si asta e, nu se mai poate face nimic?

Multumesc
Răspuns la discuția pensii cumulate
si se poate primi aceasta indemnizatie pentru glaucom, boala incurabila ce afecteaza vederea? Multumesc
Discuție pensii cumulate
Buna ziua,

Se pot cumula 2 tipuri de pesnii, cea normala si cea de handicapat (nevazatori)?Sau ori una ori cealalta?
Răspuns la discuția incadrare in grad de handicap
multumesc pentru raspuns. toate cele bune
Buna ziua,

Ttal meu sufera de glaucom, la un ochii avansat , nu se mai poate folosi de el si celalalt mai are 10-15% vedere, urmeaza un tratament costisitor. Poate beneficia de indemenizatie de handicapat?Stiti cumva pasii pentru obtinerea aecstei indemnizatii?

Multumesc frumos
Răspuns la discuția crestere bebe obligatii angajator
multumesc, deci angajatorul are doar obligatia de a pastra postul, alte cheltuieli cu mine nu va avea.