avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 535 soluții astăzi
Forum Activitate valy26

Activitate valy26

Buna ziua!Sunt casatorit sub regimul comunitatii de bunuri.In ianuarie 2023 am semnat o promisiune de vanzare-cumparare pentru un imobil pentru care am platit suma de 40000 euro,bani proveniti dintr-o mostenire a mea(20000) ,restul dintr-un credit de nevoi personale in nume propriu.Intrebarea este cum putem face ca la semnarea contractului sa figurez doar eu ca proprietar tinand cont ca banii imi apartin iar creditul il platesc personal direct din contul meu.Si eu si sotia suntem de acord cu aceasta varianta.Ma intereseaza care sunt solutiile legale pentru a solutiona aceasta problema.Va multumesc!
Răspuns la discuția Somaj+Ccc-Vechime in munca?
Multumesc mult! Stiu ca a fost o mare brambureala legislativa in perioada respectiva.Va intrebam pentru ca la actualul loc de munca,in vederea calcularii zilelor de concediu odihna conform vechimii,acesti 2 ani nu mi-au fost luati in calcul,pe motiv ca la vremea respectiva CCC nu constituia vechime in munca.Este corect? Multumesc!

Cornel Vasile a scris:

Numai perioada in care ati fost in CCC constituie vechime in mmunca.

Buna ziua!Am fost in somaj in perioada 01/12/2008-decembrie 2009 ulterior pe 31/01/2010 intrand in concediu crestere copil.Anterior acestei perioade am avut un stagiu de cotizare de aprox. 8 ani.Se considera vreuna dintre perioadele de mai sus,somaj sau CCC vechime in munca? Multumesc!
Imi puteti spune ce ar fi indicat sa fac pentru a reduce aceasta posibilitate?
Buna ziua! Imi puteti spune va rog daca pot inchiria apartamentul tatalui mru decedat fara dezbaterea succesiunii?Mostenitori suntem eu si sora mea,am acceptat mostenirea la notar dar nu am dezbatut sucesiunea.Amandoi suntem de acord in privinta inchirierii.
Buna ziua!In urma decesului tatalui meu a ramas un autoturism nefunctional pe care eu si sora mea dorim sa-l casam/radiem.Am facut declaratia de acceptare a mostenirii la notar dar nu am dezbatut succesiunea.In afara de noi nu mai exista alti mostenitori.Exista vreo posibilitate?multumesc.
Răspuns la discuția tulburare posesie
imi cer mii de scuze si multumesc pt tot.ca sa va raspund,un domn avocat mi-a scris ca termenul legal de in care se poate face plingere pt tulburarea posesiei este de 2 luni de la constatarea faptei si cunoasterea autorului.in afara termenului nu ar mai fi urmarita......pai tatal meu nu precizeaza cind a expirat acordul sau si nu exista nici o notificare pt a proba refuzul de a parasi imobilul.in final mii de multumiri si mult noroc!!!!
daca mama mea este proprietara pe un imobil,dar achizitia acestuia s-a facut in timpul casatoriei cu tatal meu vitreg,si au trecut mai mult de 5 ani de la achizitie,tatal vitreg imi poate face plingere penala pt tulburare de posesie in calitate de coproprietar?????mentionez ca domiciliez in casa mamei mele cu acordul acesteia de aprox 6 ani si nu am fost notificat legal de dorinta de a evacua???cum e cu termenul de un an de la constatarea tulburarii si efectuarea plingerii????
mii de multumiri tuturor si o zi cit mai buna!!!!!o intrebare pentru toti:ce valoare are semnatura unui oligofren din nastere data in fata notarului prin care acesta renunta la succesiunea rezultata in urma decesului mamei sale ,acesta fiind dus de minuta de un "binevoitor"?acelasi binevoitor l-a dus de minuta pentru a semna si un act de vinzare cumparare prin care vinde casa mostenire de la aceias mama din alta localitate.ce valoare are semnatura si ce risca binevoitorul???oligofrenul este unchiul meu!cu multumiri>>>>:O