avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1651 soluții astăzi
Forum Activitate noiembrie11

Activitate noiembrie11

Buna ziua. In 1996 am cumparat o portiune de teren de 6 prajini. Nu am facut acte prin notariat , ci doar un proces verbal scris la masina, in care sunt specificate suma, suprafata, vecinatatile si martorii. Pe baza acestui proces verbal, se poate face reconstituirea dreptului de proprietate? Ce trebuie facut pentru asta? Multumesc pentru raspuns.
Răspuns la discuția probleme firme de recuperare
Multumesc.
Buna ziua. Va rog, daca se poate, sa ma ajutati si pe mine cu un sfat: In 2006, sotul meu a facut un credit la o banca, in valoare de 11.000 lei. A platit timp de vreo 2 ani, dupa care, cateva luni, n-a mai platit. Intre timp, eu m-am despartit de el, dar mi s-a facut proprire pe salariu. Am platit aproape un an de zile, cate 2 milioane pe luna, pana cand am aflat ca de fapt, banii aceia, ajunsi de la mine, in contul lui, erau opriti de fisc. Sotul meu n-a mai putut plati mai departe, si nici eu. De ceva timp, ma tot suna de la o firma de recuperare, amenintandu-ma cu executarea silita, inclusiv sechestru pe casa. Eu as vrea sa platesc creditul - suma a ajuns acum la 25.000 de lei / dar nu am prea mari posibilitati. Mi-au cerut sa platesc pana la o anumita data minim 500 de lei. Nu am putut. Ce se va intampla? Pot pune sechestru pe casa?Ce posibilitate am, de a rezolva totusi problema. Va multumesc. Cu respect, M.V.F.
Discuție divort
Buna ziua.
Doream un sfat: sunt despartita de 3 ani si jumatate si as vrea sa rezolv cumva problema divortului. Stiu ca se poate la primarie, dar sotul meu nu este de acord. Ce posibilitati ar fi? Intreb pentru ca nu pot apela la martori, acestia putand sa aiba probleme dupa aceea cu sotul meu (care este violent samd). Daca el ste plecat din tara, sunt inconveniente? Multumesc mult pentru raspuns. Cu respect, Mina valeria
Răspuns la discuția varsta pensionare
Nu stiu exact ce scrie in cartea de munca, dar stiu ca a lucrat la Trustul de constructii Carpati, existent in acea vreme (anii 70), in conditii speciale. Oricum, va multumesc pentru raspuns. Un an bun, va doresc. Cu respect, Mina Valeria
Unchiul meu este nascut in ianuarie 1953. Are 33 de ani vechime in campul muncii, din care 12 intr-un loc de munca de gradul 0. Can se poate pensiona? Va multumesc. M.
Discuție divort
incepand cu ce data va fi posbil divortul la primarie? Multumesc.
Discuție termen divort
daca s-a stabilit un termen pentru prima infatisare la procesul de divort, pot face ceva ca acesta sa aiba loc mai devreme?