avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 604 soluții astăzi
Forum Activitate jannet

Activitate jannet

Discuție pv necomunicat
buna seara am fost oprit de un echipaj cu radar si a zis ca am circulat cu 83km/h in localitate cand am cerut dovada nu au vrut sa o arate si am refuzat sa semnez pv ul mentionand politistul ca nu doresc sa semnez.intrebarea mea este in felul urmator:
-au trecut 4 sapt de atunci si nu am primit pv ul acasa ce trebuie sa fac in cazul asta sa merg la afentia fiscala de unde apartin poate ca a ajuns acolo fara sa ajunga acasa sau...?multumesc
Discuție petitie
Am trimis o petitie catre un IPJ-SPR,si a trecut mai mult de 30 de zile si nu am primit nici un raspuns de la ei .Cum ar trebuii sa procedez c a sa primesc totusi raspunsul .
Dnule Sorin Cosma dupa cate observ cred ca dmv nu circulati destul de mult prin tara c a sa vedeti limitele de viteza va dau un exemplu in cateva judete din tara unde viteza in localitati este si de 70 -80 km/h semnalizata crespunzator dar ma abtin si va dau numai drumurile sprre ex DN2(E85),DN17(E 576),DN 1,DN13(E 60) SV,BN,CJ,MS ,SB
Răspuns la discuția predarea carnetului la politie
in principu hotararea judecatoreasca de trimite dupa cateva luni de la pronuntare 2,3,4 luni depinde la cate dosare au judecatorii
Răspuns la discuția RCA expirat
Din moment ce dmv v a fost incredintata masina aveti calitatea de utilizator(chiar si pe polita de asigurare) asaca nu vad cum a ti putea dovedii dmv ca ei nu au dreptate in regulament scrie negru pe alb ca sunteti obligat sa aveti si sa prezentati la control doc vina va apartine trebuia sa va ingrijiti de lucrul acesta sunand la leasing inainte de expirarea rca ului vechi si rugandu i sa va trimita un fax sau mail cu copia politei noi pana cand va ajungea dmv prin curier sau posta inoriginal
Răspuns la discuția Depasire pe linia continua
Dupa 30 de zile mergeti cu autorizatia de circulatie la pol orasului de unde faceti parte si va redobanditi permisul fara Atentie unele orase trimite permisele prin posta.
Răspuns la discuția martor fara voie?
Multumesc tuturor care mi au dau un sfat dar totusi la ce ma framanta pe mine nu am gasit raspunsul.Intrebarea mea era DACA EI AU PROCEDAT CORECT PUNANDU MA MARTOR LA FATA LOCULUI FARA SA ACCEPT EU LUCRUL ASTA SI CE ARTICOL SAU LEGE MA OBLIGA SA FIU MARTOR LA FATA LOCULUI NU IN INSTANTA.Multumesc
Azi am fost depasit pe linia continua de un autoturism,dupa care ne a oprit politia pe amandoi (pe primul pt suspendare si pe mine ca martor),mi a cerut buletinul sa mi i a datele iar eu le am zis ca nu doresc sa fiu mator la eveniment (stiind pe pielea mea ca nu e usor sa fi pieton),iar ei au zis ca sunt obligat sa fiu martor pt ca am vazut cum s a intamplat.Intrebarea mea este daca ei au procedat corect sa ma puna martor fara voia mea?si in ce articol ma incadrez cu refuzul marturiei mentionez ca nu am refuzat prezentarea acteleor mele si ale masinii si nu am semnat ca martor nici un proces verbal ei trecandu mi numele si cnp ul pe o agenda.Multumesc
d le silviu depaseste dmv 2 masini concomintent in fata unui filtru de pol si vei vedea cum iti zboara permisul
Răspuns la discuția Neprezentare la politie in 24 ore
dupa cate cunosc in acest caz ar trebuii data in judecata cu toate ca aveti documentele prin care atesta ca e vinovata.La asigurari exista un formular prin care i se cere vinovatului sa semneze cererea de despagubire prin polita RCA si daca nu doreste nu semneaza acel document si nu are nimeni ce sa i faca,singura modalitate e instanta cerand dupa aceea(cu un avocat bun)daune morale