avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 198 soluții astăzi
Forum Activitate deceneu

Activitate deceneu

In anul 2006 am contractat un credit in lei iar in 2007 un credit in CHF la o instituie bancara care a pierdut definitiv procesul cu clientii . Am primit de citeva saptamini o oferta din partea bancii pentru o negociere . Doresc sa stiu daca acum eu inaintez la judecatorie o plingere impotriva bancii pentru clauze abuzive o sa am cistig de cauza in urma decizie definitive a ICCJ ?
Răspuns la discuția Redobindire permis de conducere
multumesc
Dupa un an de la pronuntarea sentintei,pot sa ma prezint pentru obtinerea unui nou permis de conducere?Mentionez ca am fost condamnat 4 luni cu suspendare.
doresc sa stiu dupa cit timp de la angajare se poate acorda concediu de odihna?
am fost depistat cu alcoolemie de 1,8 in singe, Care este pedeapsa care o risc? Nu am mai avut alte evenimente de acest gen? Conteaza in instanta faptul ca am mutat masina ?
cum pot afla formula de calcul si criterile de acordare a concediului de odihna pt norma intreaga si jumatate de norma ?salariat pe perioada nedeterminata
am o firma din 2006 contabilulnu a facut angajarea pe firma la sotie desi am depus baniipt asg sociale,nu adepus nici statele de plata de 2 ani,are depus sporadic ord de plata la itm,la finante dar nu sunt la zi. ce pot sa fac?
in fisa postului secretarei este specificat ca sarcina de serviciu intocmirea actelor de plata fara a se specifica ca le semneaza. nu este normal sa semneze de vreme ce pe statul de plata apare mentiunea intocmit ? daca comite in mod deliberat o greseala?
sunt director la o unitate de invatamint ,secretara care intocmeste statele de plata refuza sa le semneze pe motiv ca sotului i sa redus norma de lucru. sotul dinsei lucreaza in aceeasi unitate ca muncitor de intretinere. ce pot sa fac in aceasta situatie?
Va rog sa-mi spuneti care sunt pasii pe care trebuie sa-i urmez ca angajator in vederea sanctionarii disciplinare cu desfacerea CIM pentru nerespectarea prevederilor acestuia( neprezentare la locul de munca)