avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 425 soluții astăzi
Forum Activitate CLAUDYIA

Activitate CLAUDYIA

Buna ziua. Am o nelamurire. Lucrez la o primarie de comuna ca si inspector asistent impozite si taxe locale, si am un salariu brut de 1390 ron si un spor calculator de 83 ron, cu o vechime in munca de 5 ani. M-am angajat in 1 oct. 2015 pe grad de asistent cu studii superioare de lunga durata. As vrea sa aflu care este procedura de aplicare a salariului de la 01.02.2017, pentru ca secretarul unitatii mi-a dat la cei 1390 ron un spor de 20%, neumbland la sporul de calculator si nici nu mi-a facut salariul brut de 1450 fara sporuri, asa cum am inteles legea.
buna ziua. sunt in concediu prenatal, ca tata, si pe data de 1.03.2016, copilul face 1 an. tot pe 1 martie firma la care lucrez imi da preaviz. Sotia mea este insarcinata si trebuie sa nasca prin mai, nu a lucrat nicaieri. Ce solutie as avea sa pot beneficia in continuare de prenatal si pentru cel de-al 2 lea copil, avnd in vedere ca nu vom mai avea nici un venit. Sau cum pot amana preavizul pana cand naste sotia
Buna ziua. Am fost angajat intr-o societate ca sofer autocamion marfuri periculoase, in luna 06.2012, cu CIM pe durata nedeterminata. In urma cu cateva zile am primit o notificare care ma instiinta ca postul a fost desfiintat, si am un termen de 20 zile de a-mi cauta alt loc de munca sau de a intra in somaj.Intrebarea mea este ce posibilitate am sa-mi pastrez locul de munca sau ce drepturi salariale pot cere. Este posibil sa intru in concediu medical in termenul preavizului?
Răspuns la discuția concediu postnatal
va dau o noutate. Am folosit ceea ce mi-ati spus dv. si raspuns contabila si-a dat demisia de la firma iar patronul s-a suparat pe mine. Este adevarat ca patronul isi recupera banii pe concediu de maternitate in 3 ani
buna ziua. As dori sa ma lamureasca si pe mine cineva. Pt. a beneficia de concediu crestere copil, am bagat cartea de munca la o firma-unde m-am inteles cu patronu sa platesc 4 mil/ luna. In prezent sunt in concediu postnatal si conntabila firmei mi-a zis ca, fiind in concediu postnatal trebuie sa platesc 2 mil/luna, bani pe care trebuia sa-i plateasca angajatorul ( pt. pensie nu stiu de care, pentru accidente, etc.), deoarece eu fiind unicul salariat al firmei respective, angajatorul nu are cum sa-si recupereze acesti bani. Bun, pana aici am inteles, ii platesc si pe aceia 2 mil/luna, dar am intrebat-o daca eu nu primesc nici o indemnizatie pentru concediu de maternitate. I-am explicat ca stiu ca aceasta indemnizatie este suportata integral din bugetul asigurarilor sociale, si normal ar trebui sa primesc si eu ceva, dar raspunsul contabilei a fost: TACEREA. Lamuriti-ma si pe mine, va rog
sunt insarcinata in 7 luni, trebuia sa intru in concediu postanatal.Am fost la medicul de familie sa-mi dea acest concediu, insa el mi-a zis ca trebuie sa-i duc de la CAS o adeverinta de asigurat. Am fost la CAS si doamna de acolo mi-a zis ca nu-mi poate elibera adeverinta pentru ca am avut o perioada de 6 luni inainte de a ma angaja cand nu am platit CAS. Mentionez ca perioadele: 2003-2007=student, 2007-2008=somer, sept. 2008-aug.2009. =nu am lucrat, si, 1 sept. 2009-prezent=angajat
I-am explicat ca sunt insarcinata si cf.legii am dreptul la cele 126 zile chiar daca nu mai eram asigurata de 9 luni inainte de data nasterii. Insa mi-a zis ca nu e asa, si o tot tinea pe a ei ca trebuie sa platesc. Va rog mult sa ma sfatuiti ca sa fac, pt.ca eu stiu ca nu are dreptate.
Răspuns la discuția concediul prenatal
deci, eu trebuie sa primesc banii de la firma, dar in cazul in care refuza acest lucru, ce ma sfatuiti sa fac. am uitat sa specific ca, cartea de munca este la bucuresti iar eu locuiesc in olt
sunt insarcinata in 7 luni, ca sa nu am intrerupere pe cartea de munca, am bagat-o la o firma, eu am vrut pe o perioada de 3 luni dar firma respectiva mi-a facut CIM pe perioada nedeterminata. Eu platesc la ei 4 mil/luna la un sal. brut de 7 mil/luna. Acum contabila mi-a cerut de la medicul de familie concediul prenatal( cel de 126 zile), si sa platesc cat sunt in concediu 1.5 mil/luna. In situatia asta,(ca sunt in concediu prenatal, si dupa ce voi naste, in concediu de lauzie) eu nu primesc nici un ban de niciunde.
am lucrat din sept 2009-31 aug 2010 la o firma, pe cartea de munca mi s-a incetat activitatea pe data de 31 aug. 2010, de la 1 sept 2010 am cartea de munca la o alta firma. intrebarea mea este: am intrerupere pe cartea de munca si daca pot beneficia de indemnizatie crestere copil
Discuție somaj
am lucrat 2 ani la o firma, dupa care in ian.2010 mi-am dat demisia, patronul mi-a incetat activitatea pe cartea de munca 'cu acordul partilor'. Intrebarea mea este, mai pot baga somaj dupa atata timp