avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 727 soluții astăzi
Forum Activitate meeri_m

Activitate meeri_m

Buna ziua,
De fiecare data cand am avut o problema am scis aici si am fost ajutata, in aceasta speranta scriu si acum.
Suntem, eu si sotul, in pragul de a cumpara un apartament cu programul Prima Casa, credit in euro,; apartamentul pe care dorim sa il cumparam este constructie noua, situat in bloc construit de un anumit dezvoltator. Toate actele sunt in regula, noi am obtinut si preaprobarea creditului de la Banca, ar urma sa facem antecontractul...M-am interesat exact ce pasi urmeaza pentru a efectua tranzactia (aici apare intrebarea mea) si aflu ca dezvoltatorul doreste contravaloarea sumei negociate in lei la cursul BNR; noi cand am negociat am negociat suma in euro, creditul este in euro...Mai exact Banca imi da creditul in Euro si eu trebuie sa dau dezvoltatorului in lei la cursul BNR, pe motiv ca, zic ei, asa este legea, nu le permite legea sa incaseze in euro...Problema este ca noi am pierde foarte mult la schimbul valutar, pt ca cei de la Banca spun ca nu te lasa sa scoti banii sa te duci sa ii schimbi unde vrei tu...tu ca si cumparator cu Prima Casa " nu vezi banii" ...Adica banii din credit se vireaza in euro, se face schimbul in lei, la cursul bancii (eventual putin nergociat) si lei se transfera la Dezvoltator, insa acesta vrea suma la cursul BNR..diferenta trebuie sa o punem noi din buzunar, deoarece cursul BNR este clar mai mare decat cursul euro la vanzare....
Intrebare: Din punct de vedere legal exista vreo lege, derogare..orice, prin care noi sa putem sa cumparam locuinta in moneda in care am facut creditul? in cazul nostru Euro? adica euro pe care ii primim de la Banca ca si credit exact aceea sa ii dam dezvoltatorului?
In speranta unui ajutor va multumesc anticipat!
Buna ziua,
Ma adresez dumneavoastra, poate ma poate ajuta cineva cu aceasta problema; logodnicul meu lucreaza in armata, indeplineste conditiile pentru a primii o suma de bani pentru chirie; in acest sens el are un apartament inchiriat, a incheiat cu proprietara contract de chirie pentru 1 an de zile incepand cu data de 1 aprilie 2011, noi am crezut ca totul este in regula pana astazi cand a fost sesizat la locul de munca de la contabilitate cum ca el nu mai are contract de chirie din 01.11.2011, se pare ca doamna proprietara a aparatmentului a considerat sa anuleze contractul, ca sa nu mai plateasca la stat acei bani pt impozit fara ca sa-l anunte si pe logodnicul meu. Intrebarea mea este cum va fi sanctionat de catre Armata??? Ne-am interesat un pic astazi si se pare ca am putea reinregistra la fisc cu intarziere contractul de chirie incepand cu 01.11.2011 platiind o amenda si bineinteles acel impozit....Nu stim ce sa facem, daca mai re sens sa platim acesata amenda si sa inregistram contractul pe luniile trecute, adica daca am rezolva problema asa??? ce ne sfatuiti sa facem in aceasta situatie????
Va multumim anticipat celor care vor sa ne ajute in aceasta problema, suntem putin disperati si speriati.
Va multumesc frumos pentru raspuns, pentru timpul alocat ca sa raspundeti.
Daca se mai poate, dumneavoastra spuneti mai sus ca legea este foarte clara, ca militarul primeste compensatie de chirie doar daca isi desfasoara activitatea in alta localitate decat cea de domiciliu. Cazul nostru este urmatorul, el, logodnicul meu, isi desfasoara activitatea in Predeal iar eu am locuinta la Brasov si aici dorim sa locim si in continuare, el zilnic face naveta Brasov - Predeal, apartine de garnizoana Predeal si nu de garnizoana Brasov, prin urmare el isi desfasoara activitatea in alt oras decat cel unde este locuinta. Legea spune ca este vorba de localitatea unde isi desfasoara activitatea sau de intreg judetul???

Si doi, daca sa zic, eu ii fac acum, cand nu suntem casatoriti, contract de chirie pe termen nelimitat, pe adresa mea, si la anul ne casatorim....se poate asa??? ma gandesc sa nu ne "caute cineva" sa dam banii inapoi peste nu stiu cati ani???... bine, la o adica, eu pot sa imi pastrez numele si sa nu ii iau numele lui....ce ziceti????

Inca o data multumiri si poate ne ajutati si mai departe pentru a ne lamuri.

Buna ziua,
ne adresam dumneavoastra in speranta ca poate gasim aici un raspuns la problema noastra. Logodnicul meu este cadru in armata, lucreaza de mai multi ani, datorita faptului ca lucreaza in alt oras decat are domiciliul primeste o anumita suma de bani pentru chirie. Noi la anul dorim sa ne casatorim. Eu am achizitionata o locuinta, defapt o garsoniera cu credit ipotecar, creditul nu este inchis, mai am de platit la el. Auzisem, nu stim exact, pentru aceasta apelam la dumneavoastra, ca daca eu detin ceva proprietate pe nume atunci el nu mai primeste banii pentru chirie. Mi se pare aberant deoarece este vorba de 22mp de garsoniera unde nu se poate intemeia o familie, in plus, este vorba de mine, munca mea inainte sa=l cunosc pe el.
Intrebarea noastra este urmatoarea: ne poate ajuta cineva care cunoaste legislatia in domeniu cu referire la cum si in ce conditii se acorda chirie unui cadru militar? Multumesc anticipat!
Multumesc tuturor pentru raspuns.
Multumesc frumos pentru raspuns. In final i-am predat fara sa-i platesc, asta pt ca le-am cerut chitanta contra sumei care ei mi-o cereau si am spus ca ii voi da in judecata pentru abuz;
Multumesc
Va rog, ma poate ajuta cineva cu informatii in legatura cu achitarea sau nu a contravalorii echipamentului de protectie a muncii, tip bocan de protectie pentru sectii de productie? Unde ma pot informa? Exista stipulat in Codul Muncii sau in ceva legi specifice pentru Protectia muncii?
Va multumesc!
Buna ziua,
Ma confrunt cu urmatoarea problema; am fost angajata la o societate unde inca din prima zi mi s-a dat drept echipament de protectie bocanci cu care trebuie sa merg in sectia de productie, in momentul in care am primit bocancii am semnat de primire, acum aflu ca prin acea semnatura m-am obligat si sa ii platesc la plecare in sitautia in care plec de la societate mai repede de 2 ani. Astazi este ultima zi la societate, plec cu demisie, si trebuie sa imi fac lichidarea, si ma obliga sa platesc bocanii. Eu din cate stiu echipamentul de protectie gen bocanci fiind obligatoriu sa-l porti trebuie sa fie gratuit. Ma poate ajuta cineva cu raspuns, m-ar ajuta daca ar fi specificat si articolul din lege ca sa pot sa il prezint.
Multumesc,
Maria
Buna ziua,
Am mai apelat o data la bunavointa oamenilor de ce acest site si am primit mult ajutor, in sensul de sfaturi utile, o fac si acum pe o alta tema.
Incepand cu 7Dec 2009 am intrat in somaj, in urma unei disponibilizari colective ; ghinionul s-a tinut de mine, defapt la patinuar cineva a intrat in mine, in urma cazaturii m-am ales cu mana dreapta rupta si incepand cu data de 6Ianuarie am ghips, motiv pentru care cei de la somaj mi-au spus ca sunt inapta de munca si ma baga in concediu medical. Am mers cu concediile medicale la somaj, mi-au suspendat somajul, am intrat in concediu medical. Eu in toata perioada din Decembrie pana in prezent mi-am cautat un alt job, am mers la interviuri, fiind piatza locurilor de munca foarte precara in acest moment nu mi-am permis sa stau cu mainile in san; ieri, in urma unui interviu pe un post exact pe ce am experienta in munca 9 ani (toata vechimea in munca) mi-a spus in cateva minute ca ma angajeaza, de cand pot sa incep, cat mai repede. Stiam ca exista in lege ca daca iti gasesti tu loc de munca in perioada cat esti somer iar contractul este pe perioada determinata de cel putin 12luni sau pe perioada nedeterminata primesti de la somaj pe restul perioadei ramase 30% din valoarea somajului; eu as dori acest lucru, firma la care voi lucra imi face contract pe perioada nedeterminata ; ce va intreb eu este urmatorul aspect : eu trebuie sa-mi fac cerere sa reintru in somaj dupa ce se termina concediul medical, apoi, la cat timp (zile) pot sa ma angajez ? adica trebuie sa stau o perioada in somaj ca apoi sa beneficiez de cei 30% ? Va multumesc tare mult !
Răspuns la discuția salariu femeie de serviciu
Va multumesc tutoror pentru ajutor, pentru pareri, pentru timpul acordat!