avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 731 soluții astăzi
Forum Activitate hadasssa

Activitate hadasssa

Răspuns la discuția Ajutor de inmormantare
In cazul decesului tatalui, dovada a facut-o mama si a primit respectivul ajutor de deces. Dar in cazul decesului mamei (avand in vedere faptul ca ea beneficiaza in prezent de pensie de urmas), putem (noi ca si copii ai ei) sa beneficiem de ajutor de inmormantare si pentru ea? Asta nu am inteles inca.
Buna ziua. Tatal meu a fost pensionar de stat iar in luna februarie a decedat. Mama in prezent beneficiaza de pensie de urmas. In caz ca mama decedeaza, poate beneficia de ajutorul de inmormantare? Tatal a primit.
Buna seara! Am fost in concediu crestere copil pana la 2 ani (pe 23 feb a implinit copilul 2 ani) si nu stiu sigur cat trebuia sa primesc pe luna februarie: indemnizatie + alocatie copil intreaga sau calculat la 23 zile. Cineva mi-a spus ca daca copilul e nascut pana in 15, primeste jumatate, iar daca e nascut dupa 15 primeste intreaga. Eu una nu am primit intreaga si vreau sa ma lamureasca cineva. Multumesc!
Buna seara!
Deoarece mi-a expirat cartea de identitate am fost sa imi fac alta noua dar, deoarece nu sunt proprietar pe imobilul in care locuiesc trebuie sa ma prezint cu mama pt a semna. Problema este ca mama este plecata din tara iar cei de la biroul de evidenta populatiei mi-au zis ca pot sa imi fac o carte de identitate provizorie cu valabilitate de un an. Intrebarea mea este daca aceasta carte de identitate provizorie are aceeasi valoare cu una obisnuita (CI), daca pot sa plec din tara doar cu ea, daca pot sa depun dosar de somaj, daca pot semna anumite contracte, documente etc.
Va multumesc mult!
Multumesc tare mult domnule Tudor Valeriu.
Buna ziua! Pt a intra in CCC pt primul copil am suspendat indemnizatia de somaj (eram in somaj). Dupa ce copilul implineste varsta de 2 ani (23 feb 2012), o sa reiau somajul, avand dreptul la inca 7 luni jumate de somaj ( din totalul de 9 luni acordate am luat somaj doar 1 luna jumate, dupa care concediu de maternitate si apoi ccc). Intrebarea mea este: dupa aceste 7 luni jumate de somaj pot intra in concediu de maternitate pt un urmator copil?
Se mai da indemnizatie si pt al doilea sau numai pt primul?
Dar eu am lucrat numai un an si 4 luni. Cum de mi s-a acceptat 9 luni de somaj? Asa era legea in 2009?
multumesc tare mult!
Buna ziua. Ma confrunt cu o problema si as vrea sa ma lamuriti:
- pe data de 15 dec 2009 am intrat in somaj fiind insarcinata
- pe data de 1 feb 2010 am intrat in concediu de maternitate (pre si postnatal) pana pe 31 mar
- intre timp, pe data de 23 feb 2010 am nascut
- pe data de 1 apr 2010 am intrat in concediu crestere copil pana la 2 ani
Intrebarea mea este daca pot relua somajul la data cand implineste copilul meu 2 ani (23 feb 2012) si cat timp mi se mai acorda avand in vedere ca am avut drept la somaj de 9 luni (adica vreau sa stiu daca concediul de maternitate mi s-a platit tot de ag de somaj)?
Răspuns la discuția mostenire
ma poate ajuta cineva cu un raspuns concret?