avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1149 soluții astăzi
Forum Activitate Elena.1980

Activitate Elena.1980

Buna ziua,
In timpul serviciului, lucrez ca sofer, am fost agresat in trafic de catre o persoana in stare de ebrietate, mi-a sarit in fata iar dupa ce am oprit masina mi-a deschis portiera cu intentia sa se urce in masina, nu i-am permis accesul in masina dar in acel timp mi-a sustras cheile si le-a aruncat intr-un canal. Pt a evita o altercatie am chemat politia care l-a dus la sectie pe respectivul si m-a chemat si pe mine sa fac reclamatie, ulterior reclamatia respectiva fiind incadrata la furt! Directorul firmei la care lucrez a spus ca el nu este interesat sa faca nici o plangere impotriva respectivei persoane care m-a agresat in timpul serviciului, dar daca eu vreau sa-l dau in judecatata pe barbatul care m-a agresat este problema mea personala. Eu nu am nici un interes in acest sens, si as dori sa-mi retrag plangerea pe care i-am facut-o respectivei persoane, la urma urmei consider ca era problema firmei. Cum pot proceda in aceasta situatie?
Multumesc.
Răspuns la discuția Adeverinta de vechime

Dar cei de la AJOFM zic ca nu tine de ei, ITM-ul la fel si AJPIS la fel. Nu stiu cui sa ma adresez.
Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti unde trebuie sa ma adresez pt a primi o adeverinta pt vechime in munca pt perioada in care am fost in concediu medical in timpul somajului si in concediul pre si post natal. In concediul pre natal am intrat din somaj, cei de la somaj mi-au dat adeverinta doar pt perioada in care am fost in somaj, au exclus inclusiv zilele in care am fost in concediu medical, iar pt concediul de crestere a copilului am primit adeverinta de la AJPIS. Cui trebuie sa ma adresez pt adeverinta de vechime pt perioada concediului medical si a concediului pre si post natal?
Multumesc.
Buna ziua,
Sunt angajata cu contract de munca 8 h/zi la o firma privata iar incepand cu 1 septembrie mi-am luat 10 h/saptamana in invatamant, ca profesor. Cele 10 ore le-am luat la sedinta publica ca fractie de norma in urma examenului din vara. De la scoala mi se spune ca nu ma pot incadra decat la plata cu ora din cauza contractului de munca pe care il am la firma privata. Plata cu ora inseamna sa nu fiu platita in vacante, nu sunt incadrata calificata, nu am nici un beneficiu. Este corect, nu pot incheia inca un contract de munca? Va multumesc.
Răspuns la discuția Recuperare teren extravilan
Va rog ma poate ajuta cineva cu un raspuns? Multumesc.
Buna ziua,

Unchiul meu a cumparat in urma cu vreo 10 ani un teren extravilan de la verisoara lui de gr I fara a face vreu act de vanzare cumparare. Intre timp verisoara lui a decedat iar sotul ei a cedat toate bunurile fiicei lor. Aceasta din urma a vandut de curand tot terenul mostenit, inclusiv cel cumparat de unchiul meu, cu toate ca tatal ei i-a spus ca unchiul meu a cumparat bucata aceia de teren si le-a dat banii pe ea. Tatal ei i-a spus si noului proprietar ca o parte din teren este a unchiului meu dar noul proprietar si fiica defunctei au spus ca pe ei nu ii intereseaza ca atata timp cat nu are acte unchiul meu nu are nici un drept pe parcela respectiva si i-au interzis orice acces la terenul respectiv, teren pe care pana anul trecut l-a folosit (lucrat) unchiul meu. Mentionez ca unchiul meu i-a dat in fiecare an verisoarei lui si banii pe impozitul datorat pe suprafata respectiva. Unchiul meu are o semnatura a sotului defunctei intr-un caiet prin care recunoaste ca i-a vandut parcela respectiva. Exista vreo cale legala sa recupereze acest teren, sau macar contravaloarea lui? Daca da ce ar trebui sa faca?

Va multumesc pt ajutor.
Răspuns la discuția Persoana cu handicap
Ma puteti ajuta cu mai multe detalii despre beneficiile pt indemnizatia de handicap grad accentuat? Cum se procedeaza pt a beneficia de acestea? (abia acum s-a primit certificatul de incadrare in grad de handicap). In momentul in care persoana cu handicap trebuie sa faca medicina muncii sau are nevoie de adeverinta de la medicul de familie va primi avizul pt munca in continuare sau este influentat de aceasta incadrare in grad de handicap? (reamintesc ca postul pe care lucreaza este sofer)
Răspuns la discuția Incadrare in grad de handicap
Nu ma poate ajuta nimeni?
Multumesc.
Buna ziua,

Sotul meu in varsta de 38 de ani a fost diagnosticat la varsta de 16 ani cu poliartrita reumatoida. Boala e evoluat in tot acest timp dar fara a pune mari probleme pana in urma cu vreo 2 ani, dar acum din cauza acestei boli a facut si alte complicatii cum ar fi insuficienta renala cronica, hipertensiune iar in acest moment se fac investigatii deoarece sunt suspiciuni destul de mari ca ar suferi si de lupus eritematos. Deoarece problemele renale necesita deplasarea si internarea lunara la Bucuresti, problemele reumatice sunt din ce in ce mai severe iar costul tratamentului este foarte mare s-a decis sa-si depuna actele pt incadrarea in grad de handicap. Desi deformarile la maini si picioare sunt evidente si a prezentat acte doveditoare din care reieseau complicatiile cauzate de boala a primit incadrare in grad de handicap mediu! In momentul in care am vrut sa facem contestatie ni s-a spus de catre angajatii de la asist sociala ca mai bine refacem dosarul si sa aducem si referat de la nefrolog cu diagnosticul de insuficienta renala cronica si atunci se incadreaza in gradul 2 accentuat. Am refacut dosarul, cu referat de la nefrolog, cardiolog, reumatolog, o multime de analize din care reieseau complicatiile cauzate de boala si totusi decizia a iesit cu grad mediu! Ce se mai poate face in acest moment? Pt contestatie ni s-a spus sa completam un formulat tipizat la care nu se poate specifica sau adauga nimic..... si ca raspunsul dureaza 5 luni!!!! Cum putem sti ca nu au fost scoase acte din dosar? Exista si alta modalitate de a depune contestatie sau sa specificam cumva toate actele depuse? Sunt si alte conditii pt incadrarea in grad de handicap accentuat in afara de starea avansata de boala? Va rugam sa ne ajutati cu un raspuns pt ca nu stim cum sa procedam mai departe. Multumesc.
Răspuns la discuția Cerere de pensionare respinsa
A primit pe langa adeverinta si actele si tabelele nominale de la firma (din acea perioada) prin care s-au stabilit nominal cei care sunt incadrati in gr. a II-a de munca si este incadrata meseria in acel tabel dar cu toate acestea s-a respins pe motiv nominalizarea este incorecta. De la Casa de Pensii i-a spus ca adeverinta primita nu este buna ca trebuie un anumit tip, dar nu i se spune ce fel de adeverinta doresc sau sa i se dea una tip. Ce trebuie facut in acest caz?
Multumesc.