avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 587 soluții astăzi
Forum Activitate agentul oo7

Activitate agentul oo7

Discuție referinte
Buna ziua,va rog frumos sa ma lamuriti in legatura cu o problema ,eu am lucrat la o societate comerciala mai multi ani,am fost in concediul de crestere copil pana la 2 ani dupa aceea m-am dus la vechiul loc de munca si am fost trimisa in somaj (asa a fost atunci asta este ),am terminat somajul si acum mi-am gasit un loc de munca care imi cere in cv referinte (ca sa ma poata angaja),dar cand am fost la societatea la care am lucrat mi s-a spus ca nu-mi da aceste referinte.Ce pot face in situatia asta?Cine imi da mie acele referinte,doar am lucrat acolo fff multi ani,am fost buna ,rea cum am fost trebuie sa scrie nu-i asa??Am nevoie disperata de ajutor.
Răspuns la discuția pensie anticipata
multumesc mult
buna ziua revin cu o intrebare acum cand legea pensiilor este oficiala ,este vorba despre mama mea este nascuta in 21.X.1955 are vechime 38 ani si 7 luni fara grupa ,fara intreruperi ,are 3 copii,dupa noua lege poate iesi la pensie la 55 ani si 3 luni ? ce penalizare va avea? va multumesc pentru raspuns .o zi buna.
Răspuns la discuția este posibil?
problema in confectii esta alta aici este de lucru vara si putin din toaman dupa aceea se dau concedii fara plata
nu am refuzat locul de munca am intrebat daca ma pot decade din drepturi ,doamna s-a iritat si mi-a semnat
stiu sigur ca post de ajutor de maistru nu va fi la fortele de munca niciodata ,fiecare firma are politica ei ,dar atitudinea doamnei de superioritate m-a intrigat cel mai mult ,putea sa-mi vorbeasca mai frumos ,din aceasta cauza am intrebat pe forum si va multumesc mult de raspuns ,bineinteles ca o sa accept daca ma trimite pentru ca am doi copii de crescut ,dar totusi este posibil??asa ceva??
nu-mi este frica de munca muncesc de la 18 ani am dat cu matura ,am spalat geamuri la firme ,pana am gasit de lucru in confectii,ironii am primit in fata de la multa lume la vremea aceea .
va multumesc mult de raspuns o seara placuta
Discuție este posibil?
pentru ca de fiecare data cand am avut probleme de pe acest forum am primit raspunsurile indraznesc iar sa va intreb ceva care ma priveste personal de data aceasta.problema mea a aparut cand am fost zilele trecute sa mi se semneze carnetul de somer unde acolo o doamna draguta imi spune asa :"" pentru ca ati terminat scoala in confectii si aveti calificare ar fi bine sa mergeti la postul acesta :-confectioner imbracaminte'''',la care eu am intrebat daca poate sa-mi taie din gradele pe care le-am castigat in timp(specific acum am lucrat 14 ani in confectii,dar am lucrat confectioner,am avansat in grad controlor calitate dar in somaj am plecat cu vechime de cel putin 4 ani de ajutor maistru)intrebarea mea este daca eu ultima calificare o am ajutor maistru in confectii cei de la AJOFM pot sa ma'' decada ''sa zic asa din drepturi??(doamna aceea mi-a semnat dar mi-a spus ca data urmatoare nu scap)am muncit 14 ani am avansat si acum sa o iau de la zero???este posibil???
imi cer scuze pentru situatia creata dar pentru ca sunteti singuri care puteti ajuta oameni care nu stiu multe lucruri despre pensionare am indraznit si eu sa va intreb despre pensionare pentru parintii mei pentru mama mea am fost lamurita de aceea am intrebat si pentru tatal meu (contul mi-a fost creat de o prietene )inca o data mii de scuze
buna seara , am si eu o intrebare
sunt nascut in anul 1952 am 35 de ani in campul muncii +6 ani de grupa a 2 a,pensionat pe caz de boala de 6 ani intrebarea mea este cand ar trebui sa ies de drept la pensie?
Răspuns la discuția Pensie anticipata
va multumesc mult pentru informatii
o seara placuta
Răspuns la discuția Pensie anticipata
buna seara
va deranjez si eu cu o intrebare , va rog sa ma informati cand asi putea iesi la pensie anticipata daca sint nascuta in anul 1955 ,am 3 copii si lucrez din data de 24 iunie 1972 fara grupa ,fara intreruperi ,fara suspendari
va multumesc anticipat
multumesc mult pentru informatie ,o zi buna