avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 943 soluții astăzi
Forum Activitate nedea cristian

Activitate nedea cristian

Buna dimineata!
Pe scurt:
Am livrat marfa catre o firma iar aceasta nu si-a achitat datoria.Respectiva debitoare a intrat in insolventa.
Nu am primit nicio instiintare de a ma inscrie la masa credala, drept pentru care intentionez sa-i dau in judecata, in incercarea de a deduce macar TVA -ul si impozitul pe profit aferent "afacerii".(nu vreau si dobanzi,etc)
Ma poate ajuta cineva cu un model de actionare in instanta?
Cu multumiri,
Cristi Nedea
Buna seara,

Problema este urmatoarea: lunar, achizitionez si ulterior distribui tichete cadou catre diferite persoane(fizice) in scopul promovarii produselor pe care le comercializez.
Cum se impoziteaza aceste bonuri?(impozitul este platit de catre mine sau de catre beneficiar ?).Trebuie tinuta o evidenta a persoanelor carora li s-au inmanat tichete cadou?Trebuie sa semneze undeva pt. ele?Este obligatia lor sa declare ca au primit respectivele bonuri?
Cu multumiri anticipate,
Cristian Nedea
Pe baza unui contract de comodat, una din camerele apartamentului in care locuiesc a fost cedata spre folosinta firmei mele, la care sunt asociat unic.
In cazul in care vreau sa instalez o centrala termica de apartament o pot deduce pe firma, total sau partial?
Se poate prevedea in contract obligatia firmei de a instala respectiva centrala iar cheltuielile cu aceasta sa fie suportate de firma?
Cu multumiri anticipat,
Cristi Nedea
Buna ziua,

Sunt asociat unic al unui SRL.
Exista posibilitatea de a trece de la plata obligatiilor catre stat (TVA si impozit pe profit) de la trimestrial la lunar ?(e mai usor de platit)
Cu multumiri pt. atentia acordata,
Cristian Nedea
Buna ziua,

Am cateva facturi neincasate vechi de 3.4.5 ani (tepe) despre care stiu sigur ca nu mai am cum sa le recuperez.Ce pot face sa scap de ele din acte ?(respectivele firme fie s-au desfiintat, fie proprietarii au disparut)
Cu multumiri ,
Cristi
Discuție dividende
Buna ziua ,

Sunt asociat unic al unei societati comerciale pentru care nu am solicitat repartizarea si incasarea dividendelor aferente profitului din anii 2005 , 2006 , 2007 , 2008.Pot sa mai fac acest lucru acum ?(repartizarea si incasarea acestora).
In caxul in care acest lucru este posibil , care sunt pasii ce trebuie urmati?
Cu multumiri ,
Cristian Nedea