avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 513 soluții astăzi
Forum Activitate vali_085

Activitate vali_085

sincer nu stiu exact dar are legatura cu legea notarilor. Este o chestie impusa de Uniunea Notarilor Publici. Vorbesc din experienta. Am achizitionat recent o garsoniera in Bucuresti si o casa in Calarasi. In ambele cazuri notarii au solicitat certificat psihologic si adeverinta de la medicu de familie in care se specifica clar ca vanzatorul nu este inregistrat cu afectiuni neurologice.
Cred ca este vorba despre un teren extravilan arabil care nu este intabulat. Probabil acest teren se gaseste doar in Registrul Agricol la Primarie. In aceasta situatie nu se mai ajunge la cadastru si vanzarea se face direct in Primarie. Vanzatorului i se sterge de pe rol acea proprietate si este trecuta in Registru sub numele cumparatorului. Stiu ca suna aiurea dar este legal.
Răspuns la discuția Pe nedrept dat afara
In primul rand sa nu completati nici o cere de demisie. Majoritatea patronilor santajeaza angajatii. Le spun celor de care vor sa scape sa isi scrie demisia si dupa asta isi vor primi banii. Si daca sunt luni in care nu v-a platit salariul inseamna ca nici nu v-a pus sa semnati statele de plata. Atunci daca exista un stat de plata nesemnat va puteti adresa instantei in mod gratuit. Procesele pentru neplata salariilor sunt gratuite.
Si inca ceva . Dl notar trebuie sa solicite un certificat psihologic persoanelor care depasesc varsta de 70 sau 75 ani
Buna ziua! Succesiunea trebuia dezbatuta obligatoriu. Sunt mai multe situatii. Terenul era o mostenire a tatalui sau era dobandit in timpul casatoriei?
Notarul avea obligatia sa solicite certificatul de mostenitor, certificat care ar trebui sa arate astfel: 50% din masa succesorala ii revine tatalui restul de 50% se imparte in mod egal intre copii dar si tata. Daca sunt mai multe proprietati, dl notar va face un act de partaj si abia pe urma este posibila vanzarea dar partajul se va realiza numai cu acordul tuturor partilor. Reveniti cu detalii: Ce acte de proprietate are tatal dvs?
Buna ziua! Daca am depus o notificare pentru retrocedarea unui teren, pana in 2001, se mai poate face ceva?
Mentionez ca am primit un raspuns in care eram instiintata ca terenul se alfa in proprietatea Statului dar nu am mai depus acele cereri ce trebuiau depuse pana in 2005. Am intrebat la o firma (telefonic) si au zis ca se poate. Oare?
Buna ziua! Am un prieten de nationalitate turca care a fost pacalit de patronul firmei la care lucra. Patronul i-a spus ca trebuie sa mearga cu el la banca pentru a ridica niste bani in numele firmei dar trebuie si semnatura unui angajat. Acesta fiind sosit in Romania de putin timp si necunoscand limba romana a semnat tot ce i-a spus acel patron sa semneze. Asta se intampla in 2008. Acum prietenul meu a primit o instiintare de la banca ca are de plata ratele unui credit in valoare de 10000 euro, bani pe care nu i-a ridicat el ci patronul acelei firme. Acum nu stie ce sa faca. Daca apeleaza la politie il poate ajuta cineva. Pe inregistrarile de la banca se vede clar cu cine a fost la banca si cine a luat banii.
Ce se mai poate face? Va multumesc anticipat.
Buna ziua! Sotia a nascut la inceputul lunii si as dori sa stiu cand trebuie sa depun actele pt indemnizatie. Mentionez ca doresc sa intru eu (tatal) in concediu pe motiv ca sotia a lucrat la o firma al carei patron a disparut prin octombrie 2010. De atunci nu s-au mai depus state de plata la itm si punctul de lucru a fost inchis dar cartea de muca este tot la itm. Eu am fost la biroul de asistenta sociala si mi-au comunicat ca trebuie sa intre sotia in concediu de maternitate 42 de zile si dupa aceea sa merg sa imi depun actele. Este adevarat?
Concediul de maternitate nu are cine sa il mai plateasca din moment ce ea nu mai lucreza.
Va rog sa ma lamuriti cand trebuie sa depun actele? Va multumesc!
Răspuns la discuția declaratie fiscala nedepusa
Patronul a luat la cunostinta despre acest fapt dar nu poate interveni deoarece nu si-a platit contabilul. Din cate am inteles din discutiile purtate cu domnul contabil este imposibil sa mai depuna acea declaratie.
Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu o problema. Doresc sa intru in concediu pt cresterea copilului ( copilul se va naste in august) dar am inteles ca patronul la care lucrez de 7 ani nu a depus declaratia fiscala pe luna octombrie. Ma va afecta cand voi solicita indemnizatia?