avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate dan s

Activitate dan s

Pai am demarat executarea silita dar au castigat in fond, dintr-o prostie, pe motiv ca unele acte au fost semnate de un creditor si alte acte de alt creditor, existand o alta cesiune anterior, pe care judecatorul nu a sesizat-o, si de aceea suntem in recurs.
Sigur ca nu vor sa mai dea banii, si de aceea au facut recurs si ei ca sa obtina anularea antecontractului pe motivul clauzei pru potestative. Ideea daca acea clauza de dezicere, asa cum a fost facuta, este o clauza care poate duce la anularea antecontractului.
Printr-un contract notarial, cesionara a cesionat o creanta cu ipoteca, creanta detinuta de cedent prin act notarial, pentru care acesta a demarat executarea silita, dar debitorul a castigat contestatia la executare si acum se afla in recurs declarat si de creditorul cedent si de debitor.
Prin actul notarial de cesiune cedentul a cesionat si drepturile sale litigioase cu privire la cesiunea respectiva.
Urmeaza primul termen in recurs si intrebarea ar fi cum poate solicita cesionarul participarea la recurs, in ce calitate, si cu ce fel de cerere? de interventie? subrogare?
Sunt permise acestea in recurs?
Multumesc!
Reprezentantul legal prin semnatura sa poate accepta la plata o factura si de asemenea clauza penala inscrisa in aceasta. Contractul nu trebuie sa aiba o forma scrisa, aceasta fiind ceruta doar ad probationem, intrucat contractul reprezinta manifestarea de vointa a partilor prin reprezentantii legali in scopul producerii unor efecte juridice. Clauza penala, indiferent prin ce mod a fost adusa la cunostinta reprezentantului legal al partii adverse, este considerata acceptata daca acesta a semnat expres pentru acceptarea acesteia separat de acceptarea facturii.
Gasiti mai multe detalii si explicatii la adresa [ link extern ]
Nu conteaza suportul pe care este inscris contractul.
Clauza penala inscrisa in factura nu poate fi admisa, dar daca este inscrisa in contract, atunci inseamna ca ati acceptat-o, daca ati semnat contractul.
Factura nu tine loc de contract ci este un simplu document financiar-contabil.
Informatii interesante despre contract si factura gasiti la link-ul:
[ link extern ]
Credeti ca ar fi bine sa apelez la o firma de recuperare creante?
Un amic mi-a recomandat firma de recuperare WINDAS Consulting cu care a colaborat si de care a fost multumit.
Am intrat si eu pe situl firmei www.windas.eu si pare a fi o firma serioasa.
Ce imi puteti recomanda in acest sens. Ati auzit de aceasta firma?
factura nu are valoare de contract, intrucat nu indeplineste conditiile unui contract.
Aceasta, de regula, nu este semnata de reprezentantii legali si este un simplu document utilizat in activitatea financiar-contabila.
Orice inscris pe factura in afara celor stipulate in contract nu au valoare de norma acceptata de parti prin reprezentantii legali.
Am gasit detalii despre aceasta pe un site al unei firme de recuperari.
Puteti vizualiza informatia pe link-ul: [ link extern ]
Eu zic ca raman valabile penalitatile inscrise in contract care se calculeaza de la data scadentei, pentru ca termenul de pe facturi a fost inscris unilateral fara acceptul celeilalte parti prin reprezentantul sau legal
reprezint o persoana juridica si am contract cadru de livrari marfuri cu debitorul semnat cu administratorul, iar factura neachitata a fost semnata de catre gestionarul debitorului.
Sper ca am dat suficiente amanunte.
Daca mai e nevoie de cava , spuneti-mi.
Mersi!
am contract cadru si factura semnata de gestionar.
voi ce ziceti, este suficient ?
Potrivit codului fiscal factura se emite pana in data de 15 a lunii urmatoare celei in care a fost executata prestatia, respectiv livrarea de marfuri si servicii, si nu conteaza data cand a fost incheiat contractul.
Este important de stiut daca contractul este unul cadru sau cuprinde o creanta certa, lichida si exigibila. In acest din urma caz este suficient pentru a urmari recuperarea respectivei creante.
daca nu aveti experienta, va recomand sa apelati la o firma specializata in recuperarea de creante, debite, datorii, bani.
M-am uitat pe situl firmei de recuperare creante WINDAS Consulting, si anume www.windas.eu , unde am vazut spete interesante si intrebari frecvente cu raspunsuri folositoare pe intelesul tuturor.
Are cineva idee ce sa fac sa imi recuperez creantele de la debitorii rau platnici ?