avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 684 soluții astăzi
Forum Activitate ana s

Activitate ana s

Va multumesc pentru raspuns. Azi mi s-a spus de la Tribunal (telefonic) ca in cazul meu nu este nevoie de aceasta procedura. In sentinta scrie clar ca am dreptul sa ii solicit actele. Procedura costa si poate dura luni de zile. Si ca, daca merg in Roamnia cu fetita, atunci o sa ii pot solicita acolo pasaportul imediat. Doar ca nu stiu daca cei de la Consulat imi dau acel titlu de calatorie pentru minori, ca sa pot pleca in Romania...

Ce este ciudat e ca de la Tribunal imi spune ca nu se mai face procedura de execuator pentru sentintele spaniole, din anul 2006. Iar de la Consulat imi spun ca este absolut necesara.
buna. ma confrunt cu o situatie destul de ciudata. va rog sa ma lamuriti..o sentinta spaniola , definitiva, legalizata cu apostila de la Haga in Spania, apoi tradusa si legalizata in Romania, imi da dreptul de a-i solicita fetitei mele documentele?

este vorba de o sentinta spaniola in care mi se da custodia fetitei, cu dreptul de a decide in locul ei, de a calatori oriunde, ..se specifica si faptul ca am dreptu sa ii solicit documentele fara acordul tatalui. tatal este roman, traieste in alta tara, nu am fost casatoriti.

intreb deoarece la Tribunal in Romania mi-au spus ca nu e nevoie de procedura execuator pentru a-i cere actele, este suficienta traducerea sentintei spaniole. deoarece Spania este in U.Europeana.

La Consulatul Roman din Spania mi-au spus in repetate randuri ca fara ca sentinta sa fie recunoscuta in Romania de Tribunalul de care apartin, ei nu-mi vor accepta solicitarea pasaportului fetitei. Pentru ca nu accepta sentinta spaniola.
Răspuns la discuția procedura exequator
multumesc. un alt avocat mi-a spus ca in maxim o luna de la data depunerii actelor, o sa am sentinta recunoscuta si in Romania.
aici mi se spune ...un an


...In cazul meu, tatal fetitei traieste in alta tara din Uniunea Europeana si nu s-a mai interesat de minora de un an jumate. Fetita s-a nascut aici in Spania. Aici mi-au dat custodia definitiva.

De ce ar dura mult..cand exista un minor fara acte de rezidenta si, implicit, fara drepturi, care traieste in Spania? Nu ii pot solicita documentele necesare aici si in luna Mai face 2 ani.

Buna. Am in posesie sentinta spaniola legalizata cu apostila de la Haga (sentinta in care mi se da custodia fiicei mele cu dreptul de a calatori fara acordul tatalui si de a lua decizii cu privire la minora). Am trimis in tara aceste acte impreuna cu citatia ce a fost trimisa tatalui minorei (documentul este legalizat), si am imputernicit pe o persoana din Romania care urmeaza sa depuna actele la Judecatoria din Romania unde apartin, dupa ce toate documentele vor fi traduse.

Acum..as dori sa stiu cam cat dureaza procedura de execuator.
Eu si tatal fetitei suntem romani, din acelasi judet si nu am fost casatoriti legal.
Multumesc
certificatul de nastere spaniol l-am transcris in Romania la domiciliul meu..dupa ce s-a nascut fetita. Este in posesia mea.

in legatura cu recunoasterea sentintei definitive de aici...va rog sa ma lamuriti --- nu stiu ce document dovedeste caracterul definitiv al sentintei de aici..ca mie azi mi-au spus la judecata ca sentinta este cea care mi-au dat-o si altceva in plus nu au ce sa imi dea.
buna. am o sentinta judecatoreasca..primita ieri in Spania, unde mi se da custodia copilului si dreptul de a calatorii oriunde cu minora in afara Spaniei si dreptul de a lua decizii cu privire la ea, fara acordul tatalui.
Pentru ca tatal ei nu a mai dat nici un semn de un an incoace, doresc sa ii solicit pasaport romanes cu care pot sa ii cer documentele necesare sederii in Spania.
Stiu ca va trebui recunoscuta sentinta in Romania si ca am nevoie de copia hotararii straine si dovada caracterului definitiv al acesteia (printre altele).
ce inseamna asta..?
adica eu am sentinta doar. si dovada aceasta din urma ce este si cine mi-o da...am fosta aici la Judecatorie si au spus ca sentinta ar trebui sa fie sufiecient.

am primit azi sentinta in care mi s-a acordat custodia fetitei cu dreptul de a calatori in afara Spaniei fara acordul tatalui si de a lua decizii referitoare la minor, in special in relatie cu dreptul de a calatorii. tatal, "daca apare", (asa scrie in sentinta), va avea dreptul de vizita o data la 15 zile intre orele 10 si 19. s-a stabilit si pensia alimentara de 200 de euro pe luna dar cum tatal este total absent, nu este in Spania si a refuzat sa o ajute cu ceva, de la nastere si pana in prezent, copilul nu stiu daca o sa vada pensie.
ce pot sa fac eu? nu sunte casatoriti legal..tatal doar a recunoscut-o si atat. vreau sa stiu cum sa procedez in vederea recunoasterii sentintei in Romania, pt ca stiu ca doar asa pot sa ii solicit copilului pasaport prin Consulatul Roman de aici. si vreau sa stiu dupa cat timp de la neplata pensiei alimentare pot sa fac plangere penala in romania si daca pot imputernici pe altcineva sa faca asta in locul meu, acolo. multumesc
Răspuns la discuția neplata pensiei alimentare
va multumesc. am avocat..l-am primit din oficiu dar nu si-a dat interesul sa ma ajute...drept urmare am asteptat 11 luni pana mi-au fixat data procesului. ma refer la procesul pentru custodie. am procesul saptamana viitoare. revin cu informatii despre sentinta..avocatul meu spune ca imi vor da custodia deoarece eu am crescut singura copilul de la inceput, tatal a refuzat sa isi asume obligatiile de tata. doar l-a recunoscut. atat. dar--spune avocatul meu--
chiar daca imi va da custodia, tatal tot va trebui sa isi dea acordul pentru calatoria in Romania pentru ca nu i se taie acest drept. Eu nu inteleg cum de i se dau drepturi unui tata care e total dezinteresat de propriul copil.
va multumesc pentru sfat, o sa imi rog avocatul inca o data sa explice instantei situatia in vederea obtinerii dreptului de calatorie si de a-i face singura pasaport fetitei.
Răspuns la discuția neplata pensiei alimentare
adica ..concret ce trebuie sa fac? multumesc
Răspuns la discuția neplata pensiei alimentare
din pacate mama nu poate solicita minorului documentele necesare rezidentei in Spania si nici sa calatoreascacu copilul in Romania...tatal a refuzat in repetate randuri sa i-l acorde iar copilul s-a nascut in Spania si locuieste acolo cu mama lui. Tatal nu este in Spania.

Chiar daca are custodia acolo, tot nu poate calatori sau cere pasaport si actele de rezidenta ..fara acordul tatalui
exista posibilitatea de a se aplica legea romaneasca daca va fi trimisa sentinta in Romania?