avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1021 soluții astăzi
Forum Activitate RESTLESS

Activitate RESTLESS

Buna ziua. Am nevoie de un sfat urgent in ceea ce priveste "instrainarea unui imobil". Doresc sa fac donatie sau vanzare-cumparare a unui apartament aflat in proprietatea mea si a sotiei mele catre baiatul meu (actualmente minor). Ce ma sfatuiti sa fac donatie sau vanzare-cumparare, as dori sa fie inatacabil dupa aceea chiar si de catre sotia mea, si cand ar avea drept de proprietate / de revanzare a imobilului (dupa 18 ani) ?? Va multumesc anticipat pentru ajutor.
Mi-au fost retinute certificatul si placutele de inmatriculare din cauza expirarii I.T.P.
Am facut ITP-ul si platit amenda, cu toate actele si dovezile am mers la politia rutuiera pentru a recupera certificatul si placutele de inmatriculare.
Agentii respectivi m-au informat ca nu au sosit inca la sediul lor, motivand ca au fost ridicate Sambata, eu fiind prezent Luni la 12:00. Este un abuz retinerea actelor mele si daca se specifica in vreun articol un termen de restituire/ajungere la politia rutiera municipala a actelor mele retinute in judet? Cit timp ma pot "plimba cu vorba" ca nu au ajuns actele la ei?
Am terminat o casa de construit si trebuie sa o "bag pe rol " la finante. Ce pasi trebuie sa urmez? Trebuie sa chem pe cineva ?? sa-mi masoare spatiul util si daca casa a fost construita conform proiectului ?? , autorizatia de contructie imi expira peste 3 luni ( deja prelungita). Va rog , poate cineva sa ma "lumineze"!! :O Trebuie si certificat energetic???De unde se obtine??
Va multumesc anticipat!!
Buna ziua! Poate cineva sa-mi raspunda la intrebarea mea: "Ce taxe trebuiesc achitate la inmatricularea unei masini second hand sau noi achizitionate din Germania, prima inmatriculare iunie 2012, cu capacitate cilindrica de 3000 cc. si norme euro5 ????:">:">:">. Va multumesc!!
Discuție Taxa auto
Buna ziua!Poate cineva sa-mi raspunda la o nelamurire??!!Daca doresc sa contractez PINA IN DATA DE 01 Ian.2011 un autoturism cu norme de poluare EURO 5,ce va fi achitat integral dupa data "FATIDICA"de 01 Ian. 2011,va trebui sa platesc noua taxa de inmatriculare aferenta ??? :O :O :O.
Buna ziua!Am o intrebare : daca am efectuat o vanzare ( cabinet,imobil, masina) care sunt pe cabinet medical individual,( eu sunt P.F.A.), trebuie operat in contabilitatea C.M.I-ului pt. a plati impozit, aceste venituri trebuiesc impozitate chiar daca nu provin din activitate medicala??:"> Va multumesc!!
Daca aveati un copil mic care nu reuseste sa se odihneasca nu cred ati mai fi atit de "ortodox"!!#-o
Buna ziua!As dori un sfat profesional; ce as putea face in privinta "deranjarii linistii publice" de catre reprezentantii bisericii, care au scos afara boxe mari, pt. a se auzi slujba tare; "pentru reclama ".#-o , am sunat la 112, am facut reclamatii dar "politia romana" nu face nimic!Ce sanse am sa nu mai aud zbieretele popilor in fiecare dimineata si dupa amiaza????Va multumesc anticipat!