avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 473 soluții astăzi
Forum Activitate elena.popa

Activitate elena.popa

se poate recupera contravaloarea tx expertizei tehnice pe care a dispus-o politia si celei medico-legale de la IML .UNDE SE FACE CEREREA SI CE ACTE SUNT NECESARE? MENTIONEZ CA PROCESUL S-A INCHEIAT SI ACESTE TX AU FOST PLATITE DE PARINTII PARTII VATAMATE DECEDATE IN ACCIDENT .
nemultumiti de solutia data de judecatorie ,in cautarea dreptatii am facut cerere de stamutare ,insa intre timp s-a stabilit recursul la curtea de apel .Desi cererea de stramutare a fost respinsa suntem obligati ca parinti ai victimei sa platim cheltuieli judiciare catre stat de cate 200 de lei de fiecare desi este o singura cerere .Oare este posibil sa platim tot noi parintii copilulul ucis de un cretin ?
In urma cu 2 ani si trei luni baiatul meu in varsta de 20 de ani a fost accidentat mortal .De la inceput ancheta de la politie a fost facuta astel incat dosarul sa scape printre degete ,lipsind multe probe de la dosar,abia in martie 2011 a inceput practic procesul.Luna aceasta s-a pronuntat cu pedeapsa la inchisoare dar cu suspendare desi acuzatul nu a recunoscut fapta sa si de fiecare data avea atitudine ofensatoare .
Va cerem o explicatie pt faptul ca hotatararea judecatoreasca poate fi atacata numai cu recurs in 10 zile de la pronuntare,omitandu-se apelul,ne avantajeaza sau nu ca parti civile.
In incheiere este o fraza ,,admite in parte actiuni civile... si in contradictoriu cu asiguratorul...
Răspuns la discuția cadrul legal
sunt mama baiatului decedat intr-un accident de circulatie.
Discuție cadrul legal
in ce conditii am acces la dosarul penal care se afla inca la politie,in situatia in care sunt chemata la politie pentru luarea la cunostinta a celor 3 expertize(una a noastra ,una a politiei si cealalta a apararii).Imi puteti cadrul legal care imi da acest drept.
Răspuns la discuția expertiza tehnica
explicati-mi in ce consta expertiza criminalistica dar contraexpertiza judiciara,cine o cere si alte detalii de stiut
ce mai putem face pentru a se face lumina intr-un dosar penal?In urma cu 11 luni baiatul in varsta de 20 de ani a murit intr-un accident de circulatie ,nu din vina lui ,avem martori,dar asa cum am banuit de la inceput dosarul la politie a fost conceput cu multe lipsuri ori din nestiinta ori cu buna stiinta ,sau facut in asa fel incat tot baiatul este de vina.Bineinteles asa cum am banuit dosarul a plecat gresit de la inceput.Expertul politiei este de acord cu expertul apararii,dar cel angajat de noi a descoperit si neregulile sesizate de noi.CE MAI PUTEM FACE?.Nici pana la aceasta data dosarul nu este complet.
Răspuns la discuția expertiza tehnica
ce trebuie sa stiu despre detaliile expertizei tehnice ce a fost efectuata ce trebuie sa urmaresc atunci cand suntem chemati sa "citim" raportul de expertiza
Răspuns la discuția expertiza tehnica
multumesc pentru incurajari,dar nici noi nu am stat degeaba,memorii peste tot,dar doar atat ,nici un rezultat,inapoi nu-l mai putem aduce ,macar sa-i facem dreptate caci era un copil bun ,se intretinea singur,era student la doua facultati.PACAT DE EL!
Răspuns la discuția expertiza tehnica
cicumstantele le-am dedus,avem martori,dar ce putem face cand vinovatul a fost acolo si a fost poate a ajutat sa fie cat mai putine probe,dar de unde stim ca ele nu se pot evapora in aceasta perioada?