avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Activitate gabriela.enache

Activitate gabriela.enache

Răspuns la discuția Dreptul salariatului
Multumesc pt. raspuns.
Ei vor sa ma mute pe alt raion si sa angajeze alta persoana in locul meu. Deci daca refuz mutarea, un ma pot concedia?
Buna ziua!
De 8 luni lucrez la un supermarket unde am fost angajata ca lucrator comercial pe un anumit raion, lucru specificat si in contractul individual de munca, pe periada nedeterminata. Incepand cu luna martie, vor sa ma mute pe alt raion spunand ca un corespund criteriilor cerute de raionul respectiv. Am dreptul sa refuz alt raion tinand cont de specificatia din contract? Cum trebuie sa procedez, mai exact?
Va multumesc.
Discuție calomnie
Buna ziua, vreau sa dau in judecata o colega care m-a acuzat in fata celorlalte colege, deci am martori, ca i-am umblat in geanta si i-am furat si bani. Cand i-am zis sa cheme politia ca sa ia amprente si sa faca ancheta, n-a vrut. In schimb ma acuza pe mine. In baza carui art. si cum sa procedez sa o dau in judecata? Va multumesc anticipat.
Discuție acte necesare
Buna ziua!
Imi spune si mie careva, va rog, ce acte sunt necesare pentru deschiderea unei ferme de biohumus? Adica, am deja firma, trebuie doar sa-i schimb activitatea; deci ma intereseaza ce aprobari, certificate, etc.
Ah, si mai e ceva, daca pt astfel de ferma se acorda fonduri europene nerambursabile.
Multumesc mult!
Răspuns la discuția Contributia la pensie
Multumesc pentru raspuns!
Dar se mai poate face plata retroactiv?
Buna ziua!
Eu lucrez in strainatate, dar fara contract de munca, asa ca ma intereseaza daca pot plati contributia pentru pensie in tara si cat este si daca pot plati retroactiv.
Va multumesc!
Multumesc mult! Am sa incerc sa vedem daca vor. Sper sa am noroc. :)
Multumesc pt raspuns, dar mi s-a spus ca primul pas este cerere la finante si abia apoi, daca astia nu vor sa-mi dea banii, in instanta.
Oricum, va multumesc!
Imi cer scuze, dar aici se spune ITV (inspectia tehnica a vehiculelor). Prin urmare, stiu ca vehiculul inmatriculat in Romania trebuie sa faca ITP acolo, dar ma gandeam ca exista vreo lege europeana care sa permita asta si in alta tara din UE.
Iar amenda unde sa-mi dea, in tara? pt ca aici, avand nr straine nu-i intereseaza ca ti-a expirat. Pe ei ii intereseaza sa ai in regula asigurarea.
Deci, se poate face ceva aici sau trebuie sa astept pana ajung in tara?:(
Buna ziua!
Ma poate scoate careva din ceata in care am intrat?
Eu lucrez in Spania si am venit cu masina personala, care este inmatriculata in Romania. In noiembrie 2010 mi-a expirat ITV-ul si nu pot veni in Romania ca sa-l fac pt. ca pierd locul de munca. Aici nu te opreste nimeni cand vede ca ai nr strain, dar ce se intampla in tara cand o sa vin?
Problema e ca mi s-a spus de aici de la ITV ca trebuie sa o inscriu in Spania ca sa pot sa-i fac ITV-ul aici si eu nu vreau, iar altii mi-au spus ca nu se intampla nimic daca nu ii fac ITV-ul, ca pot sa-l fac cand ajung in tara.
Treaba este ca, acum ca suntem in UE, trebuie sa existe o lege ceva ca sa putem face ITV-ul oriunde in tarile membre, nu?
Ajutati-ma, va rog ca nu stiu ce sa fac si unde sa ma duc aici in Spania ca sa nu dau de belele! :((
Va multumesc anticipat tuturor celor care imi raspund si ma ajuta! :sorry: