avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 572 soluții astăzi
Forum Activitate niki_

Activitate niki_

Răspuns la discuția Sentinta - ce inseamna?
Solutie: Admite contestaţia.Înlătură executarea măsurii expulzării dispusă prin sentinţa penală nr.50/31.07.2000 pron.de TB Secţia II Penală. Cu recurs. aceasta e sentinta care a raamas definit prin nerecurare....
Răspuns la discuția Sentinta - ce inseamna?
Sentinta a fost de la primul proces in care Ahmad a dat in judecata statul pt a i se ridica art 117 legat de expulzare si acesta a castigat ,ramanand definitiva sentinta prin nerecurare....
Buna ziua as dorii sa stiu si eu daca poate cineva sa ma ajute cu interpretarea unei solutii sincer nu inteleg nimic din aceasta solutie.......Solutie: decizia penală nr. 329 din 20 iunie 2011 - Admite recursul declarat de Parchetul de pe lângă Tribunalul Bucureşti . Casează, în întregime sentinţa penală nr. 143 din 07 februarie 2011 pronunţată de Tribunalul Bucureşti secţia I penală şi, rejudecând pe fond: Respinge contestaţia la executare formulată de AHMAD , constatând autoritatea de lucru judecat a sentinţei penale nr. 35/F din data de 29 martie 2011 pronunţată de Tribunalul Bucureşti secţia I penală în dosarul nr. 5731/3/2010şi rămasă definitivă prin nerecurare la data de 19 aprilie 2011 . Cheltuielile judiciare în fond rămân în sarcina statului . Onorariul avocatului din oficiu în sumă de 100 lei şi onorariul interpretului de limbă arabă în echivalent a 10 ore ( patru termene de judecată ) se suportă din fondul Ministerului Justiţiei . Definitivă. Pronunţată în şedinţa publică din data de 20 iunie 2011. Va rog frumos spuneti-mi e de bine sau de rau ....cine a castigat statul sau Ahmad ....sincer nu inteleg nimic......Va multumesc.....:DMentionez ca a avut un alt proces pe acelasi subiect si Ahmad a castigat procesul prin sentinta data ...apoi a venit aceasta sentinta la cel de-al doile proces cu acelasi subiect.......Subiectul fiind de contest la exec si ridicarea expulzarii.....art 117
Buna ziua as dorii s-a stiu se poate oficia casatoria pe teritoriul Romaniei intre o romanca si un cetatean Sirian care are pasaportul expirat dar detine legitimatie de azilant valabila?El avand de altfel restul de acte certificat de nastere,certificat de cutuma,certificat de celibat.
Se poate oficia casatoria cu un cetatean sirian el avand ca act de identitate legitimatia de azilant?
As dorii s-a stiu ce acte trebuiesc pentru casatoria unui cetatean syrian pe teritoriul Romaniei cu o romanca.Va multumesc
Buna ziua am un prieten syrian care nu se poate deplasa el insasi s-a isi reinoiasca pasaportul si buletinul la ambasada , nici rude in Romania nu are ,spuneti-mi va rog,poate un avocat sau un cetatean roman cu procura oare s-a il ajute pentru a isi reinoii pasaportul,avand in vedere ca acesta nu se poate prezenta la ambasada fiind persoana privata de libertate?Va multumesc.....
Am depus la directia de evidenta a populatiei de care apartin o sesizare in acest sens impreuna cu copia dupa hotararea judecatoreasca si am primit raspuns ,,, Nu-i revine nici o competenta referitor la aspectele semnalate de dv.Avand o hotarare judecatoreasca defin si irev trebuie sa va adresati unui executor judecatoresc pentru punerea sentintei in aplicare.....
Am obtinut o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila pentru evacuarea unei persoane de la domiciliul meu ,in prezent persoana nu mai locuieste dar vreau ca in baza aeclei hotarari sa nu mai poata avea domiciliul stabil la adresa mea.cartea de identitate,Ce trebuie sa fac ca persoana sa nu mai aiba adresa pe cartea de identitate la domiciliul me.Va multumesc....M-am adresat serviciului de evidenta a populatiei si am primit raspuns sa ma adresez unui executor judecatoresc....
Am o hotarare revocabila si definitiva pentru evacuare ,in care paratul a pierdut si dreptul de a folosii acel spatiu locativ,spatiu ce nu mai poate constituii nici domiciliul sau legal.Acesta a fost evacuat dar ,buletinul il are pe aceiasi adresa el refuzand sa preschimbe buletinul,Am facut o petitie la politie prin care am instiintat ca acesta nu mai locuieste la acea adresa ,iar cei de la politie mi-au dat raspunsul urmator......Va comunicam ca ,in conformitate cu prevederile Legii nr 290/2005 pentru aprobarea OUGnr 97/2005,privind evidenta ,domiciliul,resedinta si actele de identitate ale cetatenilor romani-cu modificarile si completarile ulterioare Directiei de Evidenta aPersoanelor nu ii revine nici o competenta referitor la hotararea definitiva si irevocabila privind evac si anularea domiciliului.Avand o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila ,trebuie sa va adresati unui executor judecatoresc pentru punerea in aplicare.......Intrebarea mea este?Poate un executor judecatoresc in urma hotararii sa anuleze acel buletin?Va multumesc.....