avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 617 soluții astăzi
Forum Activitate ati

Activitate ati

Discuție exmatriculare
Un student la ase poate fi exmatriculat pentru neplata taxei si sa nu se faca dovada ca a fost anuntat?
nu a fost anuntat nici ca a expirat perioada de plata a taxei, nici ca are o perioada de gratie ptr plata si nici macar ca a fost exnatriculat.ce pot face in aceasta situatie?
Sunt o societate cu 6 asociati din care 3 asociati persoane juridice. Un asociat persoana juridica vrea sa cesioneze partile sociale unui asociat(deja existent) persoane fizice.Am nevoie de modele de hotarari pentru aceasta cesiune si mi-ar prinde bine si o lista cu ce documente trebuie sa prezint la onrc .Va multumesc1
Suntem 12 asociati din care unul detibe 0.5%.Majoritatea vrem ca acest asociat sa iasa din firma,dar acesta nu vrea .Cum putem sa scoatem acest asociat?
2>Cum putem extinde obiectul de activitate daca un asociat cel cu 0,5% nu vine sa semneze hotararea si actul constituutiv actualizat?
Multumes!
ca sa poti achizitiona din UE fara tva -trebuie sa te declari platitor de tva ,altfel partenerii din UE daca sunt platitori de tva nu-ti pot facura fara tva.
Daca nici ei nu sunt platitori de tva nu etse cazul sa te inscrii in ROI sau la tva.Vezi codul fiscal Titlul vi tva
Discuție tva la incasare
o societate care se incadreaza ca cifra de afaceri la tva la incasare dar care desafsoara activitate de comert cu auto second hand si foloseste marja de profit trebuia sa se declare sau nu cu tva la incasare(activitatea respectiva fiind la exceptii)?:(
Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema:am nevoie de niste precizari cu privire la cat furaj consuma pe zi:
- un pucel pana la intarcare ,
-un purcel de la tarcare pana la 20 kg
-un purcel intre 20-50 kg
-un purcel intre 50-100 kg
-un vier
-o scroafa si ce spor in greutate pe zi trebuie sa aiba purceii la categoriile de mai sus.
Va rog sa-mi precizati daca puteti si legislatia corespunzatoaare
Va multumesc!
Am o agentie de munca temporara -autorizata de catre Ministerul Muncii Familiei si Protectiei socilale si am nevoie de un raspuns argumentat la intrebarile :
-cum declar angajatii in Revisal -ii declar ca detasati sau cum (ei sunt angjati cu contract de munca pe perioada determinata cel mult 12 lunila firma din Romania si sunt pusi la dispozitia unor societati din Franta in baza unor contracte de punere la dispozitie )
-unde platesc contributiile sociale (ei au salariul minim + diurna )
-la formularul A1 veniturile realizate in Romania trebuite sa fie din aceeasi activitate?

va multumesc!
dar daca sunt cetateni francezi ,de unde iau cazierele?
Astept un raspuns calificat.Va multumesc!
Răspuns la discuția Tva leasing
Tot ce este leasing in derulare de la 01.07.2012 se deduce 1/2 din tva aferent -la ratele de acum inainte.
Ce este mai bine sa fac o agentie de plasare forta de munca sau un agent de munca temporara,daca am un contract pentru efectuarea unei prestari deserviciu in Franta (am atat contracte cu caracter permanent cat si temporAR ).Pentru care din cele doua nu este nevoie de formularul E (A101) si fara de care sa pot plati contributiile salariale doar in Romania (la salariul minim, iar restul pana la nivelul salariului minim din Franta , sa reprezinte diurna ?
Multumesc !