avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 221 soluții astăzi
Forum Activitate livisor27

Activitate livisor27

Bună ziua. Am o nelămurire în legătură cu legea 163/2010,privind contractul cu casa de asigurari sociale. Momentan am încheiat un contract și plătesc lunar contribuția. Sunt nedumerit cu expresia"respectiv pentru completarea venitului asiguratului". Ce înseamnă acest lucru? Eu înțeleg prin aceasta ca și o persoana care e angajata poate încheia un astfel de contract, adică în afara ca i se plătește de către angajator asigurările, mai plătește și individual în baza acestui contract?... Sau înțeleg eu greșit?
mentionez de la inceput ca sunt casatorit ,am 2 fetite de 5respectiv 7 ani si locuim impreuna cu mama.locuinta e pe numelei ei.nu detin pozitie agricola.tot ce am pe numele meu trecut e un autoturism logan care in decembrie anul acesta face 10 ani vechime.in prezent venitul este alocatia de stat de 168 lei si pensia mamei de 400 lei.as dori sa aflu daca pot beneficia de alocatia de sustinere dupa ce autoturismul va trece de 10 ani,si daca da cat va fi cuantumul?vamultumesc.
mama mea are un venit de 432 lei pe luna,asta insemnand pensia de urmas.in fiecare luna cand ridica reteta de la medicul de familie,acolo la felul de asigurat tot timpul este bifat la categoria PENSIONAR,iar medicamentele costa ca si cum ar avea venit mai mare de 700 lei.dupa parerea mea nu ar trebui bifat casuta cu 0-700 LEI?am facut tot timpul calcule si se compenseaza exact ca si cum ar avea venit mai mare de 700.am discutat si cu asistentele de la cabinet si au spus ca e trecuta ca fiind beneficiara de 90% de compensare.specific ca nu are nici un venit in afara de pensie.nu ar trebui ca si medicamentele trecute pelista b sa fie tot cu 90%.calculele sunt facute de mine cu ajutorul site-ului www.medicamentecompensate.ro.acolo arata exact preturile cum apar si pe bonul fiscal de la farmacie.
stiam ,ca la cererea de eliberare aadeverintei de asigurat ,trebuia sa faci dovada platii cass 5 ani in urma de la data cereri acestui document.

Răspuns la discuția Asigurari de sanatate
fratele meu a terminat somajul pe 12-ian-2015.pe data de 28 ian ,mai precis cu 2 zile in urma a avut o criza de rinichi.am fost sa platesc la fisc pentru ian,si feb contributia.am dus o adeverinta de la primarie cu venitul agricol,fiindca are rol,iar venitul este de 12,5 lei.au calculat si i-a venit sa plateasca 18 lei pe luna.am dat 36 lei pe ian si feb.ajuta mult la cuantumul platii cass ,rolul deschis la primarie?care e criteriul,numai la care nu au venit platesc 5,5 din salariu minim?
Răspuns la discuția Asigurari de sanatate
inchei contract,dar trebuie platit si din urma cu 5 ani,sau cu 6 luni,sau v-oi plati incepand cu cu data de 9 martie,si cat este pe luna?
va scriu situatia mea din ultimii 5 ani,in legatura cu contributia de sanatate.din 12-07-2008 pana 26-05-2012 am beneficiat de concediu de crestere copil.din 29-05-2012 pana pe 03-aug-2012 somaj,16-aug-2012 pana pe 16-dec-2012 angajat,urmeaza o intrerupere pana la 10-apr-2013din nou angajare pana pe 21-iul-2013.iar din 01-12-2013 si pana pe 03-iun-2014 o noua angajare.din data de 8-sep-2014 beneficiez de somaj pana pe 8 -mar-2015.dupa data de 9 martie 2015 pentru a beneficia de asigurari de sanatate trebuie sa platesc ce nu am avut continuitate ca salariat in ultimi 5 ani,sau ce nu am contribuit in ultimele 6 luni.?specific ca nu am rol,deci venit agricol la primarie.daca trebuie sa platesc ,as vrea sa stiu cate luni am de platit si ce suma?mai adaug ca am fost anul trecut pe 16 iunie la casa de asigirari si mi-au zis ca trebuie sa platesc pe 4 luni -c-am 390 lei,atat au gasit lipsa in aceasta perioada,dar nu sunt sigur de aceea va intreb pe dvs.
va scriu situatia mea din ultimii 5 ani,in legatura cu contributia de sanatate.din 12-07-2008 pana 26-05-2012 am beneficiat de concediu de crestere copil.din 29-05-2012 pana pe 03-aug-2012 somaj,16-aug-2012 pana pe 16-dec-2012 angajat,urmeaza o intrerupere pana la 10-apr-2013din nou angajare pana pe 21-iul-2013.iar din 01-12-2013 si pana pe 03-iun-2014 o noua angajare.din data de 8-sep-2014 beneficiez de somaj pana pe 8 -mar-2015.dupa data de 9 martie 2015 pentru a beneficia de asigurari de sanatate trebuie sa platesc ce nu am avut continuitate ca salariat in ultimi 5 ani,sau ce nu am contribuit in ultimele 6 luni.?specific ca nu am rol,deci venit agricol la primarie.daca trebuie sa platesc ,as vrea sa stiu cate luni am de platit si ce suma?mai adaug ca am fost anul trecut pe 16 iunie la casa de asigirari si mi-au zis ca trebuie sa platesc pe 4 luni -c-am 390 lei,atat au gasit lipsa in aceasta perioada,dar nu sunt sigur de aceea va intreb pe dvs.
ulcerul duodenal cronic, hipertiroidia si hernia de disc fac parte din lista diagnosticelor pentru care se acorda indemnizatia de handicap?
Răspuns la discuția ajutoare umanitare ue
asta stiam,doar ca nu este specificata data la care se ia in considerare.de exemplu anul trecut au beneficiat acele persoane care erau in somaj la data de 31 mai.nu stiu anul acesta care este data.