avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1245 soluții astăzi
Forum Activitate zappa

Activitate zappa

multumesc mult !
am un contract de prestari servicii in constructii.
antreperenorul a intarziat plata lucrarilor, personalul a intrat in criza de pasti, dupa care a acceptat ca oamenii sa lucreze ptr. ei.
cum se numeste asta ?
Castigurile din pariuri sportive sunt supuse executarii silite ?
JUDECATORIA CRAIOVA
DOSAR:
CCOM1


DOMNULE PRESEDINTE,


Subsemnatul ................., in calitate de reclamant, in temeiul art. 205 Cod procedura civila, in termen legal

Formulez

INTAMPINARE

Prin care solicit respingerea actiunii ca neintemeiata, pentru urmatoarele

MOTIVE:

In fapt, la data de 16.05.2015 am incheiat cu reclamanta .............prin administrator ......................, contractul nr. .................. pentru acordarea de servicii sociale si de ingrijire, pentru mama mea, M............., pentru o perioada nedeterminata.
In baza acestui contract, reclamanta se obliga sa acorde servicii de asistenta sociala si de ingrijire conform pct. II din contract iar costul total al serviciilor sunt de 1500 lei/luna, conform pct. III din contract.
Precizez ca suma stabilita la pct.III 1 nu include costul medicamentelor necesare beneficiarului, costul imbracamintei, incaltamintei, asigurarea de asistenta medicala de specialitate.
La data incheierii contractului am achitat suma de 1500 lei pentru care am primit chitanta, iar ulterior am achitat suma de 3200 lei pentru care nu am primit chitante.
Mentionez ca la data de 29.01.2016 am notificat firma, cu confirmare de primire si continut declarativ, notificare ce a fost primita in data de 03.02.2016 de catre administratorul societatii, pentru a mi se comunica contul societatii in vederea virarii sumelor, conform contractului incheiat, dar a refuzat acest lucru deoarece doreste ca acesti bani sa nu fie fiscalizati, fapt cu care eu nu sunt de acord, raspunzandu-mi printr-un simplu mesaj administratorul societatii ca nu mi-l da.( anexez acte doveditoare, respectiv notificarea trimisa, confirmarea de primire si mesajul prin care administratorul refuza sa-mi dea contul ).
Conform notei de calcul atasata reiese, ca in afara celor 1500 lei/luna mai trebuie achitata si valoarea a 4 baxuri pampers /luna, respectiv 252 lei/luna, ceea ce din contractul nr. 65/16.05.2015 nu rezulta ca eu sunt obligat sa platesc acesti pampers, ci dimpotriva, reclamanta este obligata prin contract sa asigure acesti pampers.
Nu este adevarata afirmatia reclamantei ca ”refuz contactul cu mama mea”, ci dimpotriva, am solicitat rezilierea contractului dar administratorul societatii mi-a interzis intrarea in caminul de batrani sub pretextul ” veti lua pe mama dvs. de la noi in clipa in care veti achita suma pe care o datorati. Prezenta dansei la noi cu dovada neachitarii este DOVADA IN INSTANTA…..”( anexez mesajul administratorului prin care imi refuza contactul cu mama mea ).
Precizez ca nu sunt intrunite conditiile raspunderii civile contractual prevazute de art. 1350 Cod civil, avand in vedere faptul ca eu am vrut sa-mi execut obligatiile asumate prin contract, prin virarea banilor in contul societatii, dar administratorul a refuzat categoric.
Mai mult decat atat, acesta a incercat sa-mi incarce nota de plata cu suma de 2772 lei, reprezentand alte cheltuieli.
In dovedirea celor de mai sus, solicit incuviintarea probei cu inscrisuri, interogatoriul reclamantei si alte probe care vor reiesi din dezbateri.
In drept, imi intemeiez prezenta pe dispozitiile art. 205 Cod procedura civila.
Anexez alaturat intampinarea in doua exemplare si acte in dovedirea acesteia, pentru conformitate cu originalul:
- Notificarea prin care solicit contul societatii;
- Confirmarea de primire a notificarii;
- Mesajul trimis de administratorul societatii;


DOMNULUI PRESEDINTE AL JUDECATORIEI CRAIOVA

intrebare : pot deschide actiune ptr. sechestrare de persoana ?

[Editare date personale]
Răspuns la discuția situatie
SI CE SA CER IN INSTANTA ?? MAI PE LARG..
Răspuns la discuția situatie
va multumesc, dar intre timp, pe 15.11.2012 am fost anuntati ca suntem in concediu fara plata pana pe 31.03.2013, fara sa semnam nici o cerere. am incetat activitatea si stam acasa, fara bgriji si fara bani ..ca la 20 de ani ! problema mai grava e ca am cerut somaj si nu se poate ptr. ca ei nu ne-au pontat decat cate 3 zile pe luna in loc de norma intreaga si intr-un an si jumatate nu avem 12 luni cotizate. mai nasol e ca avem rate restante la banca si dac intram in somaj, puteam acoperi aceste restante cu asigurarea de la credit.asa am intrat in a treia luna de restanta si normal in lista neagra de la biroul de credite. cum fac sa ii strang de gat si sa le cer daune ?
Discuție situatie
lucrez la o firma cu sediul in bucuresti, dar cu locul de munca in craiova. contractul a fost inregistrat in iunie 2011. de 2 luni nu am mai primit salariile si ni se spune ca nu sunt incasari suficiente sau ca sunt intarzieri. la incepu, adica vreo 3 - 4 luni aveam pe stat norma completa de 168 de ore/luna. apoi au inceput cu 15 zile pe luna, 7 zile si mai nou 3 zile pe luna. programul a fost normal si salariul incasat la fel ( la gri, cum se spune ) acum se cauta tot felul de motive ca sa nu ne plateasca salariile si nu se stie ce vom face pe timpul iernii. se pare ca datorita pontajelor facute de ei nu avem dreptul nici la somaj. ce putem face legal in acest caz ?
am o firma care a lucrat pentru 2 contractori ford romania.

iata firul evenimentelor :

Ford a contractat o lucrare cu un contractor general , pe circuit era un subcontractor care la randul sau a subcontractat firmei mele. deci am fost a 3 a mana. lucrurile au mers normal la inceput, am primit o parte din bani la termenul de 60 de zile, dupa care brusc au inceput intarzierile . practic mai am de incasat 250.000 de euro pentru lucrari executate la termen. intre timp subcontractorul a intrat in insolventa si eu am ramas cu aceasta gaura, care practic reprezenta profitul meu. acum contractorul desi a incasat banii de la ford nu vrea sa plateasca subcontractorul ptr. ca e in insolventa si noi nu ne putem incasa banii. ce putem face legal in aceasta situatie ? am incercat o plata a contractorului peste subcontractor dar nu se doreste.
de patru luni de zile, in acte lucram 15 zile din 21, iar de doua luni doar 5 zile, restul ne pune sa facem cereri de cfs.

care este numarul maxim de zile de cfs anual si ce influenta au acestea la vechime si la stagiul de cotizare ??
e legal sa ne oblige sa facem asaceva.
Răspuns la discuția e legal ???
martori ca ce ??? am dovezi statele de plata si listele pe care luam banii in copie