avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 427 soluții astăzi
Forum Activitate carmen2010

Activitate carmen2010

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca ati cumparat dupa casatorie, este bun comun. Chiar daca la cumparare la notar a fost doar sotul si notarul a omis sa scrie "casatorit cu...", la vanzare notarul care a autentificat actul trebuia sa verifica Registrul National de evidenta al regimului matrimonial. Daca s-a declarat necasatorit la vanzare, acel act are un viciu major. Sotul nu putea dispune de cota dvs. Cel mai bine consultati un avocat.
In anumite conditii, daca dvs ati construit pe hotar, si vecinul are acelasi drept de a construi pe hotar. Nu ati spus daca constructia vecinului este pe terenul dvs sau al vecinului, e cel mai important aspect.
Buna ziua! Seamana foarte mult ceea ce povestiti dvs cu ce a patit prietena mea cu matusa ei de 95 de ani. Pe individa o cheama cumva Ica?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Aveti dreptul sa cereti atat certificatul de mostenitor, cat si contractul de vanzare cumparare intrucat sunteti atat mostenitor, cat si vanzator. Puteti cere inclusiv o copie a dosarului bunului imobil de la Oficiul de Cadastru. Ptr 20 de lei, puteti scoate extras de informare online de la ANCPI si vedeti toate inscrierile din cartea funciara.
Paguba nu se imparte dupa pareri, ci dupa clauze contractuale. Eu specificam in antecontract ca retin doar eventualele cheltuieli facute de mine cu antecontractul si restituirea banilor. Am platit comision, ca vanzator, la antecontract, doar cand asa a fost intelegerea. Trebuie sa primiti toata suma inapoi, notificati-l prin executor, costa doar 70-80 lei.
Tocmai de aceea am scris aici, am priceput inca de la primul raspuns. Plangerea penala dureaza ani de zile, mai ales acum, cu pandemia asta. Care solutie ar fi mai de scurta durata? Vecinul face scandal si cu politia de fata, e cunoscut ca procesoman scandalagiu.

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Dna pe acest forum va sfatuiesc avocati,consilieri juridici cu experienta nu militieni care vorbesc doar ca sa se afle in treaba.Asa cum v-au spus și colegii mei în postarile anterioare un ordin de protecție nu se poate obtine în situația dvs.

Asa i-a sfatuit politia la vizita de azi. Pana se rezolva plangerea penala, ei sunt hartuiti zilnic de vecin.
Buna seara! Am permis unei familii cu 4 copii sa locuiasca in casa mea, dar un vecin ii ameninta permanent atat pe copii, cat si pe parinti, face scandal, injura, cheama politia, DIICOT, garda de mediu, protectia copilului etc doar ptr a-i determina sa plece de acolo. Familia cu 4 copii e cunoscuta ca si o familie linistita, iar vecinul scandalagiu a avut, pe rand, altercatii si cu ceilalti vecini si i-a tinut si pe acestia numai in reclamatii si procese. Pe romaneste, un procesoman betiv si cu probleme psihice. Rugamintea mea este daca imi puteti oferi un model de cerere pentru obtinerea unui ordin de protectie ptr acest vecin si sa imi indicati institutia unde se face aceasta cerere. Multumesc anticipat!
Nu uitati ca sunteti pe un forum avocatnet. Aici ar trebui sa se dezbata solutii legale de rezolvare a problemei. Propunerile de mai sus il pot duce pe initiatorul conversatiei in partea nelegala de rezolvare a problemei, care, de cele mai multe ori, nu se finalizeaza nici pozitiv, nici in cel mai scurt timp. In felul acesta, chiriasii trag de timp ptr ca vine iarna si nu mai pot fi evacuati pana la primavara.

erriss a scris:

de acord cu dvs. cand e vorba de bun simt; dar nu functioneaza real. De aflat procedurile legale nu este complicat. Punerea in practica e alta istorie.

carmen2010 a scris:

Gresit! Trebuie evacuati cu procedura legala. Nu mai propuneti variante nelegale. Cu un dimplu telefon la orice executor, vor afla ce au de facut.

DlGoe a scris:

@pia Va sugerez o variana de rezolvare extrem de rapida. Asta in situatia in care contractul de inchiriere a expirat. Angajati o firma de paza sa va pazeasca imobilul. Nimeni in afara dvoastra nu va fi lasat sa intre. Cand chiriasa paraseste apartamentul nu mai intra. Cand se disputa posesia/folosinta unui bun, cel care-l poseda/foloseste e in avantaj, de ce sa nu fiti dvoastra aceea?! Tot zicea ceva de avocati...





1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Gresit! Trebuie evacuati cu procedura legala. Nu mai propuneti variante nelegale. Cu un dimplu telefon la orice executor, vor afla ce au de facut.

DlGoe a scris:

@pia Va sugerez o variana de rezolvare extrem de rapida. Asta in situatia in care contractul de inchiriere a expirat. Angajati o firma de paza sa va pazeasca imobilul. Nimeni in afara dvoastra nu va fi lasat sa intre. Cand chiriasa paraseste apartamentul nu mai intra. Cand se disputa posesia/folosinta unui bun, cel care-l poseda/foloseste e in avantaj, de ce sa nu fiti dvoastra aceea?! Tot zicea ceva de avocati...