avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 679 soluții astăzi
Forum Activitate bogdan_Asdasd

Activitate bogdan_Asdasd

Buna ziua,

Am fost in urma cu cateva zile la politie pentru a depune plangere pentru distrugere unui vecin, mi-a aruncat sticle de alcool pe masina, de pe acoperisul blocului.

Problema este ca evenimentul s-a intamplat in fata blocului unde am apartamentul proprietate personala, iar domiciliul meu pe buletin este la adresa parintilor mei ce locuiesc in acelasi sector.

La politie mi s-a spus ca nu mai este necesara viza de flotant si ca pot scrie pe reclamatie urmatoarele : "cu domiciliul la ... si locuiesc fara forme legale la adresa...". Mentionez ca nu am dorit sa depun reclamatia in forma sugerata si as dori sa stiu daca mai este sau nu mai este nececsara viza de flotant in cadrul schimbarilor de domiciliu in acelasi oras.

Multumesc.
Buna ziua,

Detin un autoturism inmatriculat in Romania din anul 2001, pe care l-am achizitionat in cursul anului 2008 si as vrea sa stiu daca timbrul de mediu imi va fi aplicat doar la vanzarea autoturismului, sau va fi un impozit care nu va tine cont de acest lucru.

Multumesc.
Imi puteti spune care e cursul normal al unui asemenea caz ?

Dumneavoastra ce ma sfatuiti sa fac ?
Acum aproximativ o saptamana mi s-a furat masina din fata blocului. Politia a recuperat-o astazi si a gasit si unul dintre hoti.

Ce ma sfatuiti sa fac in continuare ? As putea sa cer despagubiri hotilor, pentru ca masina arata intr-o stare deplorabila ? Sunt pasibil de pedeapsa cu inchisoarea sau se considera o contraventie ?

Multumesc.
Buna ziua,

Imi puteti comunica va rog care este legislatia in vigoare pentru locuinte. Din ce stiu eu, anexa 2 din legea 114 s-a abrogat. Imi puteti da o varianta actuala a acestei legi?

Cine poate verifica modificarile care s-au adus in interiorul unui apartament si daca este ilegal dezafectarea unor pereti de bca(camara) ?

Multumesc
Buna ziua,

Imi puteti comunica va rog care este legislatia in vigoare pentru locuinte. Din ce stiu eu, anexa 2 din legea 114 s-a abrogat. Imi puteti da o varianta actuala a acestei legi?

Cine poate verifica modificarile care s-au adus in interiorul unui apartament si daca este ilegal dezafectarea unor pereti de bca(camara) ?

Multumesc
Curierul mi-a lasat doar o hartie conform careia el a incasat banii, dar nu are valoare fiscala.
Are doar semnatura si stampila vanzatorului.

Poate sa ma ajute acest lucru ?
Rectific: Nu inteleg de ce data bonului fiscal trebuie sa stabileasca momentul achizitiei, din moment ce in contabilitatea vanzatorului este inregistrat ca venit in 2009
Am dovada platii la curier, este semnata si stampilata,plus factura, pe 2009, nu inteleg de ce trebuie ca data bonului fiscal sa stabileasca momentul platii, din moment ce in contabilitatea vanzatorului, echipamentul este trecut ca vandut in 2009?

Nu depinde de mine timpul in care curierul trimite banii vanzatorului.
Din ce imi spuneti dumneavoastra inteleg ca aceasta cheltuiala poate fi trecuta pe anul 2009.

Inspectorul meu mi-a comunicat ca factura si bonul fiscal trebuie sa aibe aceeasi data din 2009, pentru ca cheltuiala sa fie socotita nedeductibila.

Pot ataca acest lucru ? Cum?