avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1053 soluții astăzi
Forum Activitate mamma

Activitate mamma

copilul meu are pensie de urmas de pe urma tatalui sau.as dori sa stiu daca invata in italia mai poate lua pensia de urmas?pot adeveri prin adeverinta de elev faptul ca invata acolo?acum are 13 ani.
Răspuns la discuția ce ma sfatuiti?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
nu cumnata vrea sa ma dea afara ci soacra.spune mereu ca e casa ei.va multumesc tare mult
Răspuns la discuția ce ma sfatuiti?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
soacra mea traieste si a avut 3 copii.acum in viata mai sunt doar 2 copii,al treilea copil a decedat in noiembrie 2009 si care a fost sotul meu.eu sotul si copilul am locuit cu soacra si in momentul de fata eu si copilul locuim cu soacra.cumnata mea nu a participat la absolul nimic in casa si nici nu a luat nimic din casa.mentionez ca tot ce este in casa sunt facute de mine si sotul meu.apartamentul a fost renovat de noi,de la pereti pana la mobila.deci tot ce e in casa e facut de mine si sotul.doar ca acum vor sa dezbata mostenirea si imi e teama,pt ca eu nu vreau sa plec pt ca nu am unde.de aceea asvrea un sfat sa nu semnez ceva si sa-mi afecteze.
Discuție ce ma sfatuiti?
in iulie se intoarce cumnata mea din italia si vor sa dezbata mostenirea pt socrul meu care e decedat din 1993.eu si copilul meu ca mostenitori ai sotului din partea socrului ar trebui sa semnez ceva pt a nu fi data afara din casa?cum ma sfatuiti sa fac?de acceptat nu vreau sa accept nici un ban.daca accept va trebui sa plec din casa si eu nu imi permit sa cumpar nimic.
am 38 ani,un copil de 13 ani,vaduva.as dori sa stiu daca pot face un credit pt o casa.sunt angajata cu carte de munca cu un salariu de 700 ron,300ron(pensia copilului de urmas),nu am si nu am avut niciodata imobil,se poate face un credit cu venitul meu?
Răspuns la discuția succesiune
dar pot dezbate succesiunea pt sotul meu chiar daca apartamentul e al ei?asa legea ii va interzice sa ma dea afara?o alta problema,bunurile facute cu sotul are drept la ele?tot ce este in casa e facut de noi.a spus ca eu nu iau nimic din casa.este adevarat?a spus ca daca plec si am curaj sa iau din casa cheama politia.eu nu vreau sa plec pt ca nu am unde merge.
sotul meu a facut un credit cu asigurare de viata.la momentul acordarii creditului era bolnav de cancer.la acordarea creditului nu s-a cerut fisa medicala.am depus documentatia pt asigurare si nu s-a acoperit creditul pe motiv ca a vea boala .as vrea sa stiu daca pot contesta pt ca eu nu am venit si nu reusesc sa achit ratele,eu ca mostenitoare trebuie sa preiau si creditul.dar nu am ce mostenipt ca nu am o casa ,nu am nimic,inca locuiesc la soacra mea.daca nu achit creditul ce se poate intampla?va multumesc
Discuție succesiune
buna ziua.va rog daca se poate sa primesc niste raspunsuri.am mai scris situatia mea.pe scurt.sotul meu a decedat.am fost casatoriti 14 ani.am un copil minor.am locuit la soacra si in continuare stau cu ea.sotul meu au fost 3 frati.in viata mai sunt 2 surori.una e in italia si cealalta este in casa cu noi si este imobilizata la pat.socrul meu e mort di 1993 si nu a fost dezbatuta mostenirea.acum soacra mea asteapta sa vina fica ei din italia si sa dezbata mostenirea.ce as vrea sa stiu,daca dezbate mostenirea ma poate da afara din casa?imi tot scoate in evidenta faptul ca eu sa plec.dar nu am unde merge .toata munca mea a mers in acea casa.nu stiu ce sa fac si unde sa merg.poate sa vanda sau sa faca un act ficei ei? sotul meu a fost ca si coplatitor al apartamentului.va rog niste raspunsuri si ce as putea sa fac.
Răspuns la discuția sistarea gazelor
cand a oprit gazele ,vecinii locatarii s-au revoltat au mers la asociatie si au chemat si presedintele.dar domnul presedinte nu prea are cuvant in fata ei.este prea moale.ambii au spus sa mergem noi locatarii la cei care au datorii si sa le spunem sa plateasca ,dar cum sa batem noi la usa omului,cu doamna administratora nu se poate discuta in nici un fel.
sunt locatara unui bloc din galati.nemultumirile tuturor locatarilor sunt f mari din cauza doamnei de la asociatia noastra de locatari.fura cum vrea,daca nu esti atent te incarca la intretinere,sisteaza gazul sau opreste apa rece si calda,pe motiv ca sunt 3 datornici,daca mergi sa vorbesti cu ea incepe sa tipe,zilele trecute locatarii au cerut calcularea gazului pe luna noiembrie si a spus ca are actele acasa si apoi ce ne intereseaza pe noi.nu respecta programul asociatiei,inchide si deschide cand vrea.de 1 an tot spune ca e in concediu medical.eu in casa am 2 bolnavi.unul este imobilizat la pat de 46 ani si unul e bolnav de cancer tot imobilizat la pat.nu se poate sa sisteze gazele cum vrea sau sa opreasca apa calda si rece.unde pot face sesizare pt nemultumiri?eu traiesc din pensie si ma chinui sa nu raman in urma cu datoriile iar doamna administrator isi bate joc.am inteles ca are multe cunostinte la primarie,ca ar fi in un partid si expresia ei este ca noi nu avem ce sa-i facem.chiar asa este?