avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1400 soluții astăzi
Forum Activitate eu777

Activitate eu777

Răspuns la discuția Probe pana la primul termen
Va multumesc pentru raspunsuri.

Inca un lucru, pot cere acum ca proba interogatoriul celuilalt sofer?

Multumesc
Buna seara,

Am depus o cerere de chemare in judecata impotriva Politiei rutiere, deoarece mi-a fost suspendat permisul de conducere.
Cererea am facut-o eu personal dupa cum am citit pe Internet. Dupa ce am depus-o mi-am dat seama ca am facut o eroare importanta deoarece nu am precizat toate probele de care vreau sa ma prevalez in fata instantei.

In afara de asta am observat ca a aparut in dosar si soferul celeilalte masini ca intervenient.

As avea urmatoarea intrebare, cum sa fac sa cer acum restul de probe (inca nu a ajuns primul termen) si pot sa cer acum daca a aparut si soferul celeilalte masini implicate, sa i se ia interogatoriu ca probe?

Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Verificare dosar
Multumesc pentru raspuns dar nu este ceea ce caut. Vreau sa verific un dosar de la Audiencia Nacional, de exemplu.
Buna Ziua!
Cum pot verifica solutia data intr-un dosar in Spania? Exista acolo un portal ca cel de la noi cu toate instantele sau ceva asemanator? Ma intereseaza o solutie on-line....
Multumesc
De unde pot obtine un duplicat al certificatului de nastere daca acest certificat a fost emis de ambasada spaniei? (pe certificat scrie "emis de ambasada spaniei")
Răspuns la discuția incuvintare nume
Sa inteleg ca reclamanta va fi mama copilului si parat tatal. Este necesara si introducerea autoritatii tutelare?
Cat despre avocat, problema este ca situatia financiara nu-i permite si in fond situatia este clara intre ei doar ce este greu consta in faptul sa vada "cine si impotriva cui o sa se se judece".
Multumesc
Răspuns la discuția incuvintare nume
Precizez faptul ca cei doi nu erau casatoriti la momentul nasterii copilului iar copilul s-a nascut in strainatate, certificatul fiind eliberat de ambasada.
Ceea ce nu inteleg de la dumneavoastra de ce spuneti ca actiunea sa fie introdusa de copil si nu de unul din parinti, tatal am inteles ca trebuie sa fie reclamant.
Multumesc
Buna seara,

Va rog daca se poate sa-mi raspundeti si mie la o intrebare. Este vorba de un amic care in urma cu cativa ani cand sotia lui a nascut, pe fondul unor discutii dure in familie nu a fost de acord sa recunoasca acel copil. Acum insa revenind la sentimente mai bune s-a hotarat sa indrepte lucrurile si sa recunoasca copilul. De la primarie l-au trimis la instanta pentru o actiune de incuvintare de nume.
Intrebarea ar fi daca se poate sa-mi dati niste sfaturi pentru el in ceea ce priveste cadrul procesual in primul rand. Sa inteleg ca el trebuie sa formuleze o actiune de dare in judecata si sa o cheme pe sotia sa ca parata, instanta urmand sa incuvinteze numele?
Este necesar sa introduca si autoritatea tutelara sau un alt organ administrativ?
O ultima intrebare este daca se poate judeca in lipsa, ei abia ce au prins un loc amarat de munca in strainatat?
multumesc
Buna seara,
am si eu o mica problema juridica si as avea nevoi de ajutor.
Am o amica care s-a casatorit in strainatat cu un cetatean american. Amica asta a mea are un copil din afara casatoriei(copilul poarta numele ei, tatal nefigurand). Acum s-au hotarat sa vina in Romania, si vroiau sa-si reglementeze situatia juridica in sensul - sa fie recunoscuta casatoria in tara,
- sa isi schime numele, deoarece conform legislatiei de acolo au ramas fiecare cu numele lor,
- si sa treaca copilul pe numele sotului ei (el fiind intru totul de acord cu aceasta situatie).
Va rog daca se poate sa-mi spuneti care este procedura pentru a rezolva aceasta problema a lor.
Multumesc
Buna Ziua,

Am si eu o intrebare care ar suna asa: Pot afla daca o persoana a decedat si eventual in ce an de la starea civila unde i-a fost inregistrata nasterea?
Mentionez ca stiu doar locul in care s-a nascut si in rest nimic (nu cnp, nu o adresa ulterioara, nu nimic) cei de la INEP nu m-a pot ajuta, am apelat la sprijunul lor.
Si daca da, ce date pot obtine de la locul unde s-a inregsitrat nasterea?

Multumesc