avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 825 soluții astăzi
Forum Activitate macamete08

Activitate macamete08

mergi la doctor exista niste antibiotice foarte scumpe cam 100 ron fiola foarte eficiente dar te ajuta trebuie sa faci cel putin 7 fiole imi pare rau pt tine
eu dau la CANTEMIR sala 76 bafta tuturor
Răspuns la discuția subventie incalzire
daca la adresa respectiva aveti domiciliul trecut in buletin, si sunteti trecuti la asociatia de locatari cu chitanta de la intretinere pusa la dosar n-ar trebui sa intampinati probleme.Daca va declarati parintii plecati din tara acestia trebuie sa declare veniturile din strainatate atentie venituri oficiale nu povesti cum ca ar castiga sume minore sau f mari.problema este cu ce statut sunt plecati daca au domiciliul stabilit in strainatate nu trebuie sa se impiedice nimeni de aceasta problema.Eventual puteti cere o ancheta sociala.Si inca ceva ordonanta nu va obliga sa prezentati contractul pe casa Dvs.trebuie sa semnati declaratia pe proprie raspundere si atat.Venitul extra luati-l doar pe al celor din tara de la trezorerie.Bafta.
Buna ziua. Am rugamintea sa ma indrume cineva in obtinerea unei burse sociale .Fiul meu este student in anul 2 la Timisoara.Eu sunt bugetara cu un salariu de 500 ron.Nu sunt divortata de sotul meu dar nu mai locuim impreuna de 5 ani.Refuza categoric sa-si sprijine fiul.Actele pentru bursa sociala se depun in octombrie este prea tarziu cred sa-l actionez in instanta si nu as vrea sa pierdem bursa.M-am gandit sa cer o ancheta sociala de la primarie dar nu stiu daca se ia in considerare ca din cerintele actelor ce trebuie depuse nu se regaseste si asta.sau credeti ca ar fi valabila o declaratie la notar a sotului meu prin care declara ca nu doreste sa-l sprijine financiar?Ce ma sfatuiti sa fac Multumesc si va doresc o zi buna.
Răspuns la discuția Admitere magistratura 2010
va doresc tuturor bafta stiu prin ce treceti,nu disperati,este greu..foarte greu,abia astept sa se termine totul si sa aud numai vesti bune.si nu uitati ca SI MAINE E O ZI
Sunt referend 2 de un an angajata cu studii medii.In februariie 2010 am luat licenta.Institutia la care lucrez nu-mi schimba incadrare ca nu le permite legea .Care lege?ca am citit 330/2009 si am inteles ca am voie sa-mi schimb incadrarea.Ma poate ajuta cineva?Multumesc.Ca o paranteza raspunsul pe care l-am primit verbal a fost.Mai astepta ca inca nu s-a uscat cerneala pe diploma.Contabilul sustine ca am dreptul legal ,juristul ca nu se poate.Nu mai inteleg nimic#-o
Răspuns la discuția stabilire salariu 2010
Daca toti colegii Dvs. au beneficiat pana acum de sporul de dispozitiv de 25% obligatroriu trebuia sa beneficiati si Dumneavoastra.Caz asemanator am fost si eu,dar am castigat in instanta dispozitivul inclusiv retroactiv de la data intrarii in vigoare.Conform noii legi acest spor este cuprins din acest an in salariul de baza,exceptie facand bibilitecarii carora li se acorda separat dispozitiv de 25%.Momentan este un haos in ce priveste aplicarea acestei legi.Clar ca suntem la mana contabililor care daca au studii superioare e...binisor dar daca au studii medii..vai de noi:rtfm:Nu inteleg de ce ai pierdut dispozitivul in instanta?
am nevoie de anexa ordinului 3064/2010 de la Ministerul Educatiei .Am gasit-o intr-un sait dar nam programul respectiv ca sa o deschid .Multumesc
Buna ziua.Am rugamintea de a ma ajuta cineva cu un sfat.Sunt bibliotecara .in anul 2007 am avut un proces in contencios administrativ cu primaria la care lucrez pentru acordarea sporului de dispozitiv ,proces pe care l-am castigat inclusiv acordarea sporului retroactiv de la data intrarii in vigoare a legii adica din 2005.In ianuarie 2008 mi sa restitui jumatate din suma cuvenita.In ianarie 2009 contabilul nu mia cuprins drepturile restante ,toti angajatii au finalizat cu platile restante nimai eu nu spunandumi-se ca in decurs de 3 ani primaria are obligatia de a se achita.Dar in cursul anului 2009 acest contabil ,,binevoitor"na prevazut in buget cheltuielile salariale necesare intregului an si a inceput calvarul.In perioada ianuarie -iulie 2009 salariul a fost de 730 lunar.Din iulie fara o dispozitie ceva...mi-a redus salariul la 640.Noiembrie si decembrie nici un ban.Coordonatorul de credit adica Primarul are orice alta ocupatie numai Primarie nu.salta din umeri si da vina pe contabil.O intreaga cacealma in ce incerc eu sa va spun de fapt ca-n toata tara..cred.Eu as vrea sa-mi recuperez banii ,probabil ca in instanta dar nu stiu pasii pe care trebuie sa-i urmez. As dori daca exista o posibilitate de a -l da in judecata pe contabil pentru ca eu consider ca este singurul vinovat de situatie.Va multumasc.
Răspuns la discuția anexa la HG1613/2009
revin din nou cu rugamintea daca are cineva hg 1613/2009 ,sa-mi trimita anexele de la Caras Severin.multumesc.
Răspuns la discuția anexa la HG1613/2009
multumesc