avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 934 soluții astăzi
Forum Activitate dorelushu

Activitate dorelushu

Asta poate sa iti spuna doar un medic, in urma dosarului medical. Daca el considera ca te incadrezi, poti sa iesi la pensie pe "caz de boala"...incearca.
Bafta. Lasa condusul ca nu mai este de tine...
Nu prea este prieten daca eziti sa-i dai sa mearga cu o rabla.
Acum sa iti raspund.
Cine conduce masina raspunde de orice eveniment neprevazut.
Chiar daca ia foc, doamne fereste, tu tot poti sa o duci la programul rabla ( eu am dus una care a ars, nu mai avea nimic pe ea, doar tabla).
Asa ca, da-i masina omului, ca pana te hotarasti tu, nu mai are nevoie Ș)))))))))
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca vrei ca statul sa iti plateasca jumatate din masina, da, mergi la dealerul auto de unde vrei sa cumperi springul, si are el bonuri luate de la altii. iesi in castig cu cateva mii de euro. Eu zic ca merita.
Răspuns la discuția CASS și cas PFA
Nu e corect, teoretic, dar asa a spus legea pana acum, si asa spune in continuare. Acum se gandeau si ei sa nu se mai plateasca decat de la un singur venit, nu de la toate.
Pana acum, si cred ca si in anul asta, daca ai 3 venituri, sa spunem un contract de 8 ore, un part time de 2 ore si un pfa...platesti de trei ori contributiile. De ce ? Rapsunsul este simplu...pentru ca pot sa o faca, sa ia de trei ori, de parca, cum spunea odata cineva, stai in trei paturi la spital, sau iti dau 3 aspirine in loc de una.
100% ai dreptate cu cele 30 se zile.. exprimarea mea a fost incorecta. Va primi o amenda de 70 de lei pentru nedeclararea bunului dobandit la financiar. In legatura cu dobandirea cartii de identitate si a talonului, sunt convins ca exista persoane pe la RAR. care. contra unei sume de bani, vor elibera o alta carte.

Eu stiu ca legea spune ca doar detinatorul de drept poate scoate actele.

Gnaditi-va ca un contract de vanzare cumparare se poate face la colt de strada, cum poate cineva sa aiba drepturi asupra nasinii altcuiva fara a finaliza toate operatiunile de dupa incheierea lui?



ynocentta a scris:

@dorelushu a scris
Un contract de vanzare cumparare este valabil doar 30 de zile.

Total eronat !
Probabil ati dorit sa afirmati ca termenul de finalizare procedura inmatriculare auto este de 30 de zile
Contractul de vanzare cumparare bun mobil reprezinta documentul asumat de catre parti vanzator cumparator la tranzactionarea dreptului de proprietate asupra bunului mobil
Contractul de vanzare cumparare auti are valabilitate si dupa decaderea termenului de 30 de zile,dovada concreta sutele de proprietari vehicule care obtin programarea la RAR peste termenul de 30 de zile si ulterior incheie formalitatile de inmatriculare auto
@valnord
Exista varianta de solutionare in baza contractului de vanzare cumparare,este procedura complexa dar se poate redobandi duplicat CIV
Daca nu stapaniti procedura contactati persoana specializata care va poate incheia documentele necesare


Răspuns la discuția PFA cu norma de venit
1. Daca optati pentru norma de venit, pe anaf nu-l mai intereseaza cat faceti, mai putin sau mai mult, o sa platiti doar ce-i 20.000.
2. Am raspuns cred, daca aveti norma de 20.000 si faceti 40.000, anaf va multumeste pentru cei 20.000, inseamna ca va descurcati.

In concluzie, la norma de venit este bine doar daca credeti ca faceti profit mai mare decat este norma stabilita de ei,pentru ca impozitul se opreste acolo, altfel, trebuie trecut in sitem real.
Răspuns la discuția Datorii pfa
In acest caz, posibil ca ANAFUL sa va trimita notificari ca aveti de plata si dupa ce nu veti ma fi.
Salut.
Un contract de vanzare cumparare este valabil doar 30 de zile.
Adica, in maxim 30 de zile trebuie sa inscrii masina.
Din pacate multa lume isi cumpara masina cum ai facut tu, fara sa aiba actele in regula, sperand ca ...ca...nu stiu ce. Este normal ca nefiind proprietarul masinii sa nu poti ridica cartea sau talonul masinii de la politie.
Ai doua solutii:
Sau o vinzi si tu la cineva fara acte, sau, dezmembrari, mai recuperezi ceva.
Nu iti mai face iluzii ca poti rezolva altfel.
Bafta.
Doar primaria de pe raza "trotuarului" pe care vrei sa pui standul iti poate emite autorizatia.Care autorizatie NU poate fi permanenta, ci doar "de sezon", gen 1-8 martie ,paste,revelion sau alte diferite sarbatori oficiale.Pretul nu este mare avand in vedere ca la universitate, de exemplu, este plin de studenti care vand martisoare...sau prin gara...parc..etc...
Răspuns la discuția Datorii pe SRL - infiintare PFA
Salut. Nu sunt "de specialitate" sa iti raspund dar iti spun doar ca am un prieten care este actionar cu 40% intr-o firma exact in situatia ta.Nu a stiut care-i treaba cu cazierul fiscal.Nici nu a spus avocatului care se ocupa cu infiintarea PFA-ului nou ca a mai este actionar intr-o firma . Asa ca a depus actele, a platit banii pentru infiintare si...surpriza...figura cu cazier fiscal. Asa ca, PFA-aul nu s-a putut infiinta.
Acest lucru s-a intamplat in 2012. Poate intre timp s-au mai schimbat legile.