avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 906 soluții astăzi
Forum Activitate mircea.g

Activitate mircea.g

Acord demolare vecin Constanta oras
Buna ziua
Am casa spate in spate cu vecin ( el pe o strada, eu pe alta, paralele) si eu vreau să-mi demolez casa veche fara sa mai construiesc nimic, avem ziduri separate...deci daca demolez doar casa mea a lui nu este afectată, acoperișurile sunt separate...
Mai imi trebuie acord? Exista vreun act normativ sa pot demola fara acordului lui?
Răspuns la discuția iesire din indiviziune curte
Lam dat afara pana la urma
buna ziua
azi am observat la banca Unicredit
ca : la o plata facuta in Bulgaria in leva cu cardul de lei,
suma de fapt a fost convertita in Euro si apoi in lei
practic cred ca am plati comision si la leva dar si la euro

suma nu s-a incasat ex 600 leva cu 2,53 lei ci mult mai mare
este normal asa ceva? pe site booking dadea suma 600 leva, in contul tranzactie a bancii tot 600, numai ca avea mentionat in tranzacit@5,01 euro -RON. SI AM PRESUPUS CA DE AICI MARIREA IN URMA CONVERSIEI
Răspuns la discuția Ridicare contor Electrica
poate sa ridice contorul , in lipsa clientului , fara se semneze clientul PV de ridicare/inlocuire? multumesc!
Răspuns la discuția iesire din indiviziune curte
Am reusit sa cumparam casa cu curtea indiviziune, acum vine intrebarea:
Nu avem contract de inchiriere cu CMI ,
1.cum putem sa il dam afara pe chirias?
are un act incheiat doar cu decedatul , care a lasat mostenire celui care ne-a vandut, pana in 2020 martie...
2.e valabil actul? Noi am cumparat in Aprilie dar l-am Notificat doar verbal...
3.se impune Notificarea in scris de parasirea a locului aflat in chirie?
Răspuns la discuția iesire din indiviziune curte
multumesc, catre ce foruri sa ma adresez? otdr e suficient? este laborator de tehnica dentara,
Buna ziua,
avem un imobil cu o curte de 166mp in indiviziune, delimitate in fapt, iar vecinul codivizar a inchiriat un imobil catre un laborator, cmi, fara sa imi ceara acordul scris sau verbal, clientii tranzitand acest spatiu indiviziune, dar delimitat cu gard. Se poate cere anularea actului de inchiriere al vecinului, avand in vedere ca nu mi-a cerut acord?multumesc
buna ziua
exista o suprafata totala 340 mp, din care 166 curte indiviza, doi coproprietari, iar vecinul a inchiriat un imobil catre un laborator de medicina fara sa imi ceara acordul in prealabil, clienti tranzitand aceasta curte, dar delimitata cu gard in fapt.
Se poate in acest sens sa pot solicita anularea contractului de inchiriere ce il are vecinul cu laboratorul? am castig de cauza? multumesc
salut
am facat reinnoire de contract pe 2 ani, eram deja de 5 inainte, am achizitionat un smart telefon si am platit 150 ron, dar cand am vrut s afolosesc telfonul pe cartela dintr-o alta retea am vazut ca e blocat.intrebarea era cea de mai sus, ce lege reglementeaza si daca am vreo sansa sa depun reclamatie la OPC? tin sa mai mentionez ca oferta d ereinnoire s-a facut la telefon si ni mi s-a mentionat nimic despre telefon precum ca v-a fi codat(problema este ca inregistrarea nu o am eu :)

Buna ziua!
Daca imi puteti da un sfat!
Am platit o chitanta catre Inspectoratul de Stat in Constructii in decembrie 2007 si alta in iulie 2008 in care se achita un procent de aprox 1% din valoarea estimativa a lucrarilor(aprox 340 lei).Observand destul de tarziu , ma intreb acum ce mai pot face? E de ajuns doar o petitie catre ei?
ms