avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1188 soluții astăzi
Forum Activitate Iordache Aurelian

Activitate Iordache Aurelian

Discuție divort
Se pot folosi ca probe in procesul de divort,inregistrarile efectuate cu telefonul mobil,al convorbirilor dintre reclamanta si parat,daca din acestea reies clar motive de divort ,sau corespondenta dintre acestia, tinand cont de faptul ca reclamanta stia de inregistrarea acestor convorbiri? Multumesc tuturor celor care mi-au raspuns si care inca ma mai suporta,dar sunt disperat! MULTUMESC!
Discuție divort
sotia, reclamanta in procesul de divort aflat in curs, poate sa-mi refuze dreptul de a-mi vizita familia [sotia si copilul -in varsta de 4ani] in locuinta in care sta cu chirie si care se plateste din banii comuni,tinand cont ca procesul de divort nu a ramas definitiv?
Răspuns la discuția Divort
Cererea de chemare in judecata ,pt procesul de divort , a fost introdusa de sotia mea in Severin ea aratand ca domiciliul comun a fost cel al parintilor ei in care am locuit vremelnic ,mai exact4luni,atat cat l-am amenajat,si nu cel din Valcea unde a locuit 13 ani,unde ne-am casatorit,unde s-a nascut fiul nostru,si unde practic are locuinta , asa cum reiese din buletinul de identitate.Locuinta comuna din Valcea afost parasita de sotia mea in urma cu 4ani,cand a decis unilateral sa se mute la parintii ei in Severin.Eu am cerut in intampinarea depusa ,instantei din Severin ,sa constate ca domicilul comun nu este cel aratat de reclamanta ,si sa trimeata spre judecare cazul instantei din Valcea.Este cel de al treilea termen si abia acum se ia in considerare exceptia ridicata de mine,dar totodata s-a dispus si efectuarea anchetei sociale,ca si cum nu s-a tinut cont de exceptia de necompetenta teritoriala cu toate ca prev art 607 cp civ sunt clare.Intrebarea era daca la acest termen din 20.01.2010 trebuie sa ma prezint sau sa astept hotararea instantei?Locuiesc in Valcea , sotia in Severin si nu in casa parintilor ei pe care am amenajat-o,tot la Severin dar la tara, ci intr-o garsoniera inchiriata inpreuna cu minorul-fiul nostru.Sotia mea nu-mi da voie sa merg in acea garsoniera , iar ultimul drum de ziua fiului nostru in 12.01.2010,m-a costat 8 mil {camera la hotel masa cadou si toate cele pt o singura zi},nu-mi permit sa merg de fiecare datasa cheltuiesc cate 10mil pt moftul sotiei!Eu nu doresc ca familia sa se desparta dar sotia urmareste doar interesul material .Am investit 300mil doar anul trecut in locuinta parintilor ei doar sa fie bine iar acum divort! multumesc si -mi cer scuze anticipat!
Discuție Divort
actiunea de divort a fost introdusa la T .SEVERIN ,de catre sotiareclamanta, cu toate ca domicilliul comun este in RM .Valcea,localitate unde locuieste inca paratul,subsemnatul,exista posibilitatea ca exceptia de necompetenta teritoriala ,ridicata de mine prin intampinare,sa-mi fie refuzata. ?Trebuie sa ma prezint la acest termen,eu sunt din Valcea sotia din Severin sau sa astept sa vad cum se pronunta instanta?Locuinta comuna reiese din certificatul de casatorie din actele de identitate ale ambilor soti precum si din ancheta sociala efectuata la domicilliul meu!Ce vsa fac?
Discuție Divort
Este posibila partajarea bunurilor comune in urma divortului,daca acestea au constat in amenajarea locuintei proprietate personala a fostei soacre,bunuri si bani,tinand cont de faptul ca actual nici fosta sotie si nici minorul nu locuiesc acolo ,ci doar la sfarsitul saptamanii,locuinta fiind o garsoniera cu chirie aflata in oras care este platita din banii comuni,?
Discuție Divort
este posibila respingerea exceptiei de necompetenta teritoriala in procesul de divort,daca aceasta a fost ridicata prin intampinarea -depusa la posta in data de 11.12.2009,termenul de judecata pe fond fiind in data de16.12.2009,tinand cont de faptul ca actiunea afost introdusa la domiciliul reclamantei,cu toate ca exista un domiciliu comun la care mai locuieste inca paratul?
Discuție Divort
Este posibil ca sotia, reclamant,sa obtina divortul neavand motive temeinice,eu ,parat,nedorind divortul,sotia parasind domiciliul comun,luand cu ea minorul in varsta de 4ani pt a locui cu acesta intr-o garsoniera inchiriata,dupa ce a folosit toti banii comuni in amenajarea locuintei parintilor ei,cu toate ca a cerut divortul din vina exclusiva a paratului precum si cheltuieli de judecata?