avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 924 soluții astăzi
Forum Activitate cristina.botezatu

Activitate cristina.botezatu

da dar aceste 2 variante din OUG 111/2010 nu se aplica pentru copiii nascuti dupa 01.01.2011?
Buna ziua,

As avea nevoie de putin ajutor pt a recalcula cuantumul unei indemnizatii pentru un copil nascut in august 2009 pana in prezent deoarece cuantumul in aceasta perioada s-a modificat cred ca de vre-o 3 ori.
a) august 2009 - iunie 2010 85% din media veniturilor pe ultimile 12 luni plafon maxim 4.000 lei
b) iulie 2010 - decembrie 2010 s-a diminuat cu 15% fata de nivelul precedent dar care a fost plafonul maxim? 3.400 lei?
c) ianuarie 2011 - 75% din media veniturilor, plafonul este tot 3.400 lei?

Multumesc
Buna ziua,

Cam cu 1 an si ceva in urma va solicitam informatii d-le Tudor Valeriu in vederea actionarii in instanta a AJPS pentru ca nu mi-a recunoscut la stabilirea cuantumului indemnizatiei si veniturile din conventiile civile pe care le aveam ca cenzor.
Multumesc pentru incurajari, pentru ca pana la urma am ajuns in instanta si la sfarsitul lunii iulie s-a pronuntat si hotararea recursului si am avut castig de cauza. Acum trebuie sa mai indeplinesc cateva formalitati pentru ami recupera banii de la stat. Nu stiu cat va dura dar sunt foarte bucuroasa. Daca exista mamici care au nevoie de informatii le stau la dispozitie cu cea mai mare placere.
Răspuns la discuția apartament cu vicii
Va multumesc pentru raspuns. Insa aceasta era o speta ce o gasisem pe alte forumuri. Ma puteti ajuta sa identific concret ce ar putea intra in categoria vicii ascunse? Nu imi este foarte clar.
Buna ziua,
Ma aflu in postura de vanzator al unui apartament cu 2 cam. si totodata de cumparator al altuia mai mare.
Am o intrebare in calitate de vanzator in ceea ce priveste "garantia" sau "asigurarea" impotriva eventualelor vicii. Mi se pare un pic deplasat sa mi se ceara mie persoana fizica care nu sunt experta in constructii sa dau garantii privind buna executie atat a constructiei, instalatiilor, etc. Daca apare o problema cum am vazut pe un alt site: era vorba de o situatie banala si des intalnita, un ap. care nu a fost "corespunzator intretinut" de catre cumparator, in sensul ca ai geamuri termopane si blocul izolat termic atunci clar trebuie sa aerisesti corespunzator imobilul. Se pare ca dupa o perioada a aparut igrasia iar cumparatorul vrea banii inapoi. Pai probabil intre timp scazusera pretul imobilului, si s-o fi gandit sa faca un ban. Cum te protejeaza legea in astfel de cazuri pe tine in calitate de vanzator impotriva eventualelor abuzuri? Cum putea demonstra proprietarul ca situatia a aparul ulterior vanzarii din vina clientului?
am incercat dar e o "mare" de probleme printre care nu reusesc sa gasesc problema conventiilor civile. Daca ma puteti ajuta cu un link, ar fi grozav.
Buna,

Va rog sa ma ajutati sa ma lamuresc in privinta retinerilor care trebuiesc facute potrivit legii asupra veniturilor pe care o asociatie le plateste colaboratorilor pe baza CC pentru 2011. Atat ca si fel de retinere cat si cuantum.

Va multumesc.

Discuție faliment
Ma adresez unui avocat sau unui jurist cu experienta. In cazul unei firme cu datorii la bugetul de stat in valoare de 10.000 lei, datorie pe care administratorii nu o vor mai plati, care ar fi cea mai convenabila solutie de a "scapa de acestea"? Cererea insolventei si ulterior falimentul? Care sunt urmarile? Statul va renunta la aceste creante nu ii va urmari pe administratori sa-si recupereze banii din veniturile viitoare ale acestora? Pot inchide firma pur si simplu si pot scapa cu "basmaua curata" ?
Discuție OUG 58/82/2010
Am urmatoarea speta si rog un avocat sa ma ajute in interpretarea acestei "minuni" de ordonanta. Sunt angajata cu CIM la o copmanie care-mi face toate retinerile si le achita. In timpul meu liber sunt cenzor la o asociatie de proprietari cu conventie civila. Mi se retinea doar 16% impozit pe venit. Acum o sa mi se retina si CAS si somaj si sanatate? In conditiile in care eu le mai achit odata? Nu inteleg deoarece in ordonanta se cam calca cu stangul pe dreptul si de la finante mi s-a raspuns sec ca daca activitatea mea e dependenta trebuiesc achitate, desi eu am vazut si ceva exceptii prin ordonanta. Va rog ajutati-ma.
Răspuns la discuția cheltuieli judecata
multumesc pentru raspuns.