avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 668 soluții astăzi
Forum Activitate marlenus71

Activitate marlenus71

De un an cenzorul nu a mai verificat actele asociatiei. La solicitarea verbala a administratorului, cenzorul solicita mai multi bani pt. efectuarea controlului. Cum poate asociatia sa incheie un contract cu o firma autorizata sau expert contabil, daca cenzorul actual refuza sa-si dea demisia?
sunt administrator la o asociatie de proprietari unde exista 3 angajati cu C.M. - eu si 2 femei de serviciu. Mai nou am aflat ca instructajul pt. protectia muncii trebuie facut de o firma specializata cu care asociatia incheie un contract si trebuie sa achite lunar sau la trimestru o suma de bani. imi puteti da mai multe detalii? Va multumesc
O PRIMAVARA FRUMOASA TUTUROR! Multumesc VALITINU, datoriile sunt intradevar mai mari de 3 ani, dar faptul ca am obtinut suma de 200 lei si pe chitanta este scris restul de plata, consider ca este in favoarea asociatiei. Am obtinut angajament de plata semnat de cei 2 proprietari in care se mentiona ,, recunosc ca am de plata suma de.....si ma oblig sa achit lunar suma de 100 lei``.dar sunt sigura ca nu au de gand sa plateasca. Exista o cerere tip de dare in judecata ca sa pot demara procedurile?
Buna seara.sunt administrator de putin timp si am preluat printre alti restantieri ,,mai mici`` si 2 proprietari de apartamente cu datorii enorme dupa parerea mea. Unul are 41 000,00 lei si altul 32 000,00 lei. Am inteles ca exista un formular de cerere catre tribunal pt. dare in judecata dar nu stiu prea multe amanunte si nici daca este necesar un avocat pt. acest lucru. Proprietarii respectivi nu vor sa comunice in nici un fel cu asociatia, iar la insistentele mele unul din ei a achitat 200 lei anul trecut si de atunci .... pauza. Va multumesc anticipat, daca ma puteti ajuta.
formula este clara pt. calcul : suprafata utila a apt. / suma suprafetelor utile x 100. nelamurirea mea este referitor la ,, suma suprafetelor`` - se refera la suma suprafetelor utile ale tuturor apartamentelor din asociatie (in cazul meu 360) sau la suma suprafetelor din blocul respectiv sau scara ?
Va multumesc ca existati.
Răspuns la discuția Extinderile la bloc
Va spun noutati, poate folosesc si altora in situatia mea. Proprietarul cu extinderea plateste anual la Primarie 700 lei + impozitul datorat. Cred ca pot inchide gura vecinei cu asta si cu faptul ca , ,cota indiviza este cota ce revine fiecarui proprietar din proprietatea comuna.``... --- femeia de serviciu matura aceeasi suprafata in scara indiferent ce balcon are respectivul. Stiu ca unii nu-mi v-or da dreptate dar sincer, trebuie sa ,,jonglez`` cu anumiti oameni carora ,,li s-a pus pata pe vecinul``.Ma ajutati foarte mult, va multumesc. Semneaza un administrator incepator.
Răspuns la discuția Extinderile la bloc
Calmati-va. sunt administrator de 2 ani si zilnic ma lovesc de noi probleme si provocari . balconul construit nu a existat . este teren luat in concesiune de la primarie si are aprobari sa-si faca acest balcon. ( ca si-a mutat bucataria in el este alta poveste)Eu asa l-am ,,mostenit`` de la vechea administratora, nu am dat importanta, dar are o vecina ,, buna`` care s-a scandalizat ca platesc la fel la intretinere desi cel cu balconul are suprafata mai mare.Va multumesc ca existati
Buna seara. La un apartament care are o extindere (balcon) facuta cu toate actele in regula, se calculeaza intretinerea la fel cu ceilalti, se aplica aceeasi cota indiviza? Va multumesc anticipat
Discuție FISA POSTULUI
In manualul Asociatiilor de Proprietari am gasit fisa postului pt. presedinte, administrator, contabil, casier. Am nevoie de fisa postului pt. femeia de serviciu (ingrijitor cladiri). Va multumesc anticipat.
MULTUMESC. M-am convins ca am dreptate .o zi buna sa aveti