avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1846 soluții astăzi
Forum Activitate TRamona

Activitate TRamona

Discuție carnet CEC
Buna ziua! Am un carnet CEC din anul 1979 iar in anul 1987 mai aveam un sold de 50lei. As dori sa stiu unde pot merge cu acest carnet pentru ridicarea sumei si cam care ar fi suma de care as putea beneficia in prezent. Va mutumesc anticipat.
Răspuns la discuția Pot beneficia de CCC?
Va multumesc din suflet!
Buna ziua! Sunt insarcinata iar data probabila a nasterii este 8 august. In ultimele 12 luni am lucrat 4 ore pe zi pot beneficia de indemnizatia pentru cresterea copilului?
Răspuns la discuția desfiintaare SRL
Aveti dreptate! Uneori ma gandesc sa mai tin firma si sa revin pe piata cand mediul va fi mai prielnic.
Ma gandesc daca se poate sa o tin asa: nici inchisa nici suspendata. E vreo problema daca nu am activitate pe firma timp de doua trei luni?
Răspuns la discuția desfiintaare SRL
Am reusit intr-un final, mai exact sambata sa obtin un act aditional de reziliere a contractului de inchiriere. Initial mi-au dat o copie a cererii mele cu rezolutia "de acord".
Ce am acum de facut? Trebuie sa merg la Adm. Fin. sa anunt ca numai am pct de lucru si apoi la R C pt radiere pct de lucru?
In cat timp de la eliberarea actului aditional trebuie sa merg la A.F. si apoi la RC?
Cu casa de marcat cand tr sa merg la AF pt predarea memoriei?
Va multumesc anticipat
Răspuns la discuția desfiintaare SRL
Va multumesc pt raspunsuri!
As dori sa aveti amabilitatea sa-mi spuneti si cam cum ar tr sa sune un acord de reziliere.
Eu am facut o cerere prin care am cerut rezilierea de comun acord cu o data specificata in clar. Acea data a trecut si nu am inca un raspuns in scris ci doar verbal ca sunt si ei de acord. Azi ma duc la complexul cu pricina sa cer o copie a cererii mele pe care ar tr sa existe o rezolutie.
Am uitat sa specific, in data cand am depus cererea mi-au dat voie sa-mi iau toate lucrurile din spatiu si in plus sa predau cheia, fapt ce ar demonstra ca nu am datorii fata de complex si ca sunt de acord cu cererea mea insa aveau acest drept daca in scris nu am primit nimic?
In cazul in care refuza sa-mi dea cererea cu rezolutia ma pot adresa OPC?
In cazul in care cererea de reziliere imi este respinsa am dreptul sa solicit cheia si sa reocup spatiul?
Răspuns la discuția desfiintaare SRL
Conform contractului:
" Incetarea contractului
-in toate cazurile in care chiriasul incalca prevederile din contract, locatorul are dreptul sa dispuna rezilierea acestui contract, care opereaza de plin drept, cu efect imediat (pact comisoriu de grad IV), fara interventia instantei de judecata, doar prin transmiterea catre chirias a unei notificari de reziliere in care sa arate data la care urmeaza sa fie eliberat spatiul.
- in caz de incetare a contractului, locatorul va avea dreptul de a evacua chiriasul din spatiu cu mijloace proprii si de a reintra in posesia spatiului fara interventia instantei de judecata.
- partile incheie prezentul contract cu intentia crearii unui titlu executoriu cu executare imediata in caz de culpa a debitorului. Chiriasul prin semnarea acestui contract, renunta expres la dreptul de a folosi fata de locator instrumente administrative sau legale de protectie impotriva patrunderii neautorizate in spatiu
- chiriasul recunoaste ca din prima zi dupa incetarea contractului, ramanerea sa in spatiu fara acordul scris prealabil al locatorului este interzisa si reprezinta o incalcare grava a legii si ca, indiferent de motivul incetarii prezentului contract, locatorul nu va rambursa chiriasului sumele angajate de acesta pentru nici un fel de investitii, care vor fi transferate locatorului gratuit. Chiriasul va fi insa indreptait s inlature orice instalatii, mobilier sau echipamente care pot fi inlaturate fara a provoca stricaciuni spatiului."
Eu am depus la biroul complexului o cerere de reziliere a contractului de comun acord insa nu am priit nici un raspuns.
Va multumesc anticipat
Buna ziua!
Sunt asociat unic si administrator al unui SRL in cadrul caruia am si CIM. In prezent am un contract de inchiriere cu un complex comercial pentru un stand declarat ca punct de lucru valabil pana pe 01.12.2011 si un contract de comodat pentru sediul social. Doresc sa inchid firma si as vrea sa stiu care sunt pasii de urmat, respectiv cum pot rezilia contractul cu acel complex, exista un formular tip la Adm. Financiara sau Complexul tr sa-mi elibereze un Act de reziliere sau prin cererea de inchidere a firmei la R.C.solicit si radierea punctului de lucru respectiv a celui social). Mai precis ce pasi am de facut pana sa ajung la Registrul Comertului cu cererea de dizolvare.
Va multumesc anticipat
Buna ziua !
Care sunt actele necesare pentru radierea punctului de lucru (SRL) la Registrul Comertului ?
Daca lichidez firma trebuie radiat si punctul social? Daca da pentru acest demers care sunt actele de care am nevoie?
Va multumesc anticipat
Buna ziua!
Sunt asociat unic al unei firme (SRL) pe care doresc sa o inchid din motive economice.
Care sunt pasii de urmat avand in vedere ca si eu detin CIM in aceasta firma si doresc sa beneficiez de indemnizatia de somaj ?
In speranta unui raspuns va multumesc anticipat