avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 612 soluții astăzi
Forum Activitate clientX

Activitate clientX

Pe o perioada nedeterminata, incheiat in 2006.
Este vorba despre un contract cu firma de salubritate a primariei. Contractul este incheiat pt 25 lei /luna, iar eu sunt taxat cu 75 lei /luna. Exista un paragraf in contract in care se specifica ca tarifele se modifica fara acceptul partilor cu acte aditionale. Nu pot fi deacord cu aceste tarife, si doresc rezilierea contractului.
Puteti "importa" din UE, platind TVA in tara respectiva.
Intrep individuala nu tine registrul de casa, adica administratorul poate sa ia bani oricind din firma. Adica buzunarul administratorului e acelasi cu al firmei. Asta si cind va cauta fiscul, fara hotarire judecatoreasca. Mai exact orice amenda luata pe firma o platesti cu apartamentul pe care ai rate la banca. Deasemenea platiti impozit de 16% doar o data, neplatind si dividente, care sunt purtatoare inca o data de 16%.
Sunt recomandate pt cifre mici de afaceri, hirtogaraie mai putina, contabilitate in regie proprie.
Buna ziua!

As dori sa ma ajutati in privinta renuntarii la un contract incheiat intre 2 parti, care e neactualizat de 5 ani. Care e metoda de reziliere? Daca nu a fost actualizat, nu poate fi considerat nul? Imi puteti da indicatii cu trimitere la codul civil?

Va multumesc!
Răspuns la discuția Dubla taxare pentru acelasi auto?
Acum am priceput:
cine a recuperat vechia taxa acum plateste triplu.
Pai in cazul asta eu vreau sa dau taxa inapoi!
Asta nu suna a discriminare?
Răspuns la discuția Dubla taxare pentru acelasi auto?
Imi puteti preciza textul de lege?
In cazul acesta, o persoana care a primit taxa inapoi nu o poate returna, pt a nu mai plati mai mult conform noii legi?
Buna ziua!
Am discutat zilele acestea cu cineva de la ANAF care mi-a spus ca in cazul in care nu am recuperat vechia taxa auto, NU voi se va plati taxa de mediu pt acelasi auto, in urma unei cereri in senul acesta catre admin fiscala.
Exista vreo prevedere legala in sensul acesta, sau informatia nu e corecta?
Va multumesc.
Buna ziua!
Am intilnit urmatoarea situatie: un cetatean din Romania preschimba permisul in Italia, predindu-l pe cel romanesc autoritatilor italiene, care-i elibereaza un premis italian valabil 2 luni , dar care este valid numai in Italia. Pers resp este oprita in Romania chiar in aceasta perioada de 2 luni, si arata agentului permisul provizoriu din Italia.
Intrebare: poate fi acuzat de conducere fara permis in Romania?
(mentionez ca nu i-a fost suspendat dreptul de a conduce nici in Italia nici in Romania)
Va multumesc.
dl-e @cyan, cu tot respectul,
(2) Perioada de suspendare a exercitării dreptului de a conduce autovehicule sau tramvaie se prelungeşte cu 30 de zile, dacă titularul permisului de conducere nu promovează testul de cunoaştere a regulilor de circulaţie, în situaţiile prevăzute la lin.(1) lit.a) şi b, sau nu se prezintă la serviciul poliţiei rutiere pentru susţinerea verificării cunoaşterii regulilor de circulaţie.


Deci daca nu se prezinta la reexaminare, perioada se prelungeste cu 30 zile.
Deci omul are areptul de a conduce.
Dvs vedeti lucrurile altfel?
Conform ultimelor modificari legislative, politia locala poate opri autovehicule in trafic si poate dispune sanctiuni privind parcarea neregulamentara precum si accesul interzis.
Intrebarea mea este: care sunt documentele ce trebuiesc prezentare agentului politiei locale?
Trebuie sa-i prezint permisul de conducere?
Răspuns la discuția Amenzi primite in strainatate
Pai cred ca persoana care a condus o alta masina fara procura stia f bine ce face.