avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 752 soluții astăzi
Forum Activitate Emilian2000

Activitate Emilian2000

Buna ziua.
Eu si mama mea avem un apartament in proprietate pe numele la amandoi.Am incheiat un contract de intretinere prin care eu ingrijind o pana la sf vietii sa imi revina mie partea ei din apartament.Ulterior m am casatorit.Intrebarea mea este daca in cazul unui divort sotia mea are parte la acest apartament?Dar dupa un eventual deces al mamei cand apartamentul ar trebui sa treaca integral pe numele meu?
Buna ziua.
Am dobandit o parte de apartamentul parintilor dupa decesul tatalui in urma succesiunii.Cealalta parte a ramas atunci pe numele mamei.Ulterior am incheiat un contract de intretinere cu mama mea,care este la o varsta inaintata,astfel ca dupa un eventual deces sa imi revina mie partea ei din apartament.(eu locuiesc cu ea si o intretin).Problema e ca dupa toate astea eu m am casatorit stabilind cu sotia ca vom locui impreuna in acest apartament.Intr-un final relatiile intre mine si sotia mea sau tensionat ,ea nu mai sta cu mine de luni bune,iar in conditiile astea eu as vrea sa divortam.Intrebarea mea este daca in urma divortului,sotia mea are dreptul la o anumita parte din acest apartament.?
Buna ziua ,am un apartament care a fost al parintilor mei ,tata a murit ,amfacut succesiunea,iar apartamentul s -a trecut pe mine si pe mama mea.Eu o ingrijesc pe mama mea si am facut un contract de intretinere ,astfel ca dupa un eventual deces apartamentul sa imi ramana mie.M am casatorit si intrebarea mea este daca la un moment dat ar interveni un divort ,va trebui sa dau parte din acest apartament avand in vedere ca l am mostenit de la parintii mei si daca da dupa cat timp.
Parintii mei au avut un apartament.Tatal meu a decedat.Dupa decesul tatalui s a facut succesiunea(Eu mai am o sora),iar atunci sora mea a renuntat la partea care i se cuvenea dupa tata in favoarea mea.Astfel apartamentul a ramas pe numele meu si al mamei mele.Avand in vedere ca eu locuiesc in acel apartament ,de atunci ,impreuna cu mama mea si suport cheltuielile necesare + am grija si de mama,am incheiat un contract de intretinere intre mine si mama mea ,in care se spune ca in schimbul intretinerii,mi e imi va ramane acest apartament.Timpul a trecut ,eu m am casatorit si in prezent locuiesc impreuna cu sotia si mama mea in acest apartament.Intrebarea mea este ,daca la un moment dat va aparea un divort intre mine si sotia mea,eu trebuie sa ii dau si ei parte din acest apartament sau nu?Dar daca divortul s ar produce dupa un eventual deces al mamei?Sau daca eu dupa decesul mamei vand apartamentul ,si cumpar altul,pe numele meu ,din acesta ar trebui sa dau parte dupa un eventual divort?Va rog sa ma lamuriti in legatura cu aceste aspecte.
Buna ziua.
M am casatorit acum 3 sapt si vreau sa divortez,pt ca actuala sotie in prima sapt a batut o pe mama,a vrut sa imi sparga lucruri prin casa,si nu a fost deacord nici sa locuiasca cu mine.
Răspuns la discuția despre un divort
Multumesc pt sfat.
Ma gandesc ca daca chiar va fi nevoie sa se ajunga la divort care este procedura.
buna ziua
mi sa intamplat ceva ciudat.dupa o sapt de la casatorie ,sotia mea a luat o la bataie si injuraturi pe mama .eu acuma vreau sa divortez .cum sa fac?
Daca in prezent beneficiez doar de indemnizatie de samoj,pot incheia un contract de intretinere cu mama pt partea dansei din apartament
Buna ziua.este vorba despre un apartament al parintilor,care dupa decesul tatalui meu s a facut succesiunea ,iar soara mea a renuntat in acel moment la partea care i se cuvenea dupa tata in favoarea mea.in tot acest timp adica,8ani,eu am ramas sa locuiesc cu mama in acel apartament.avand in vedere ca in aceasta perioada toate cheltuielile de intretinere,amenajare si ajutor pt mama ramasa vaduva,au fost facute de mine.,as dori sa va intreb daca se poate in prezent sa se faca un act ,astfel incat ca dupa un eventual deces al mamei,acest apartament sa imi ramana mie pt a locui in continuare in el,ceea ce si mama isi doreste.,avand in vedere ca sora mea are familia si casa ei.iar mama are incontinuare nevoie si de un oarecare sprijin ,ca orice om invarsta ramas singur,sprijin pe care i l am oferit eu si il are in continuare de la mine.cu toate astea ,din intalnirile putine pe care le am avut cu sora mea.,mi a dat de inteles ca eu nu ar mai fi deacord ca sa mai imi lase partea mamei tot mie asa cum a facut dupa moartea tatalui.