avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 452 soluții astăzi
Forum Activitate al.cluj

Activitate al.cluj

Răspuns la discuția Prescriptie amenda circulatie
Din 2010 pana azi n-am mai primit nici o notificare! Este adevarat ca doar in 18.03. 24 am declarat la Primarie ca posed prin donatie o garsoniera. Am platit toate taxele si impozitele aferente...Este doar o coincidenta data de 18.03 ???
Am primit o notificare de la Directia Taxe si Impozite al primariei, privind infiintarea popririi xxxx/xxx/ 02.07 2024,... in baza art. 236 alin (5) din Legea 207/2015...pentru o amenda contraventionala de 240 lei prevazuta de un CCxxxxx/18.03.2010 ! Cu recomandarea de-a plati suma sau pentru a nu se ajunge la executare silita sa prezint dovezi ca am achitat acea amenda din 2010!!! Ce se poate face?
Va multumesc.
inainte...ce diferenta este?
1. Prin testament pot lasa toata cota mea de 50% din casa numai sotiei sau toata cota mea numai copiilor, sau toata cota mea numai unuia dintre copii, sau toata cota mea unei terte persoane ?
2. Un copil din prima casatorie, care a fost infiat de cel care a devenit ulterior sotul fostei mele sotii, are drept de mostenire dupa mine?
Răspuns la discuția dizolvare-lichidare firma
Buna ziua, din pacate linkul extern da eroare 404 Not Found,
Multumesc pentru raspuns. Da, sunt asociat unic. Firma nu are datorii de niciun fel si nimanui.
Ce pasi sunt de urmat pentru a inchide definitiv un s.r.l. ?
La o donatie cu stipularea in actul notarial a dreptului de uzufruct in favoarea donatorului, cine are obligatia platii impozitului pe imobilul respectiv ? Proprietarul de ``proprietate nuda`` sau beneficiarul de uzufruct viager?
Am grija de o persoana in varsta si cu handicap fizic. In urma intelegerii cu persoana ingrijita s-a facut un act notarial de donare a apartamentului catre mine, cu clauza de uzufruct viager. Eu am devenit proprietar dar apartamentul este folosit in exclusivitate de donator. Eu nu am declarat la Primarie obtinerea acestei donatii. Apartamentul fiind proprietate a unei persoane cu handicap este scutit de impozitare. In afara de plata amenzii pentru nedeclarare in termen a intrarii in posesie (practic eu neintrand in posesie decat in acte nu si fizic) ce se poate intampla?