avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 688 soluții astăzi
Forum Activitate sendysss

Activitate sendysss

Lucrez la primarie de comuna in fuctia de inspector asistent impozite si taxe, niciodata nu mi s-au acordat stimulente salariale in baza OG 92, avand in vedere ca eu si un casier ne ocupam de tot ce inseamana, incasari,instiintari,popriri, executari silite,stabilire impozite si taxe.Ce pot face pentru a putea beneficia conf. art 14 din legea 285/2010.
Va rog , daca se poate sa-mi lasati regulamnetul pentru conditii vatamatoare grosum@yahoo.com. Va multumesc
Discuție reduceri 25%
Sumele acordate functionarilor publici din primarii prevazute in acordurile colective pentru sanatatea si securitatea in munca platite din cap. bunuri si servicii vor fi reduse cu 25%
Răspuns la discuția Hotarare judecatoreasca
sendysss a scris:

In anul 2007 , luna februarie am vandut o masina ( platforma autoutilitara) , i-am dat pe incredre toate documentele masinii , am facut la data respectiva un act de vanzare cumparare pe care eu ori l-am pierdut ori a ramas l-a dansul ,cert e ca nu am nici o copie a acestui act. Dansul m-a tot amanat ca o sa inscrie aceasta masina , insa dupa un timp nu mi-a mai raspuns la telefon, si anul acesta l-am dat in judecata pentru a obtine o hotarare judecatoreasca pentru a putea scoate masina din evidentele fiscale de la primarie , ca nu aveam nici un document care sa ateste acest lucru si impozitul este destul de mare.Procesul inca nu s-a terminat , luna aceasta am primit citatie de la judecatorie prin care dansul ma da in judecata pentru vicii ascunse, spunand ca acum 3 luni ar fi fost cu masina la RAR si nu corespunde seria motorului, ceea ce nu poate fi adevarat decat daca dansul a schimbat motorul, doreste anularea contractului si restituirea banilor. Ce pot face in acest caz?
Dupa 3 ani in care el nu a vrut sa inscrie masina mai avea dreptul sa ceara anularea contractului de vanzare cumparare, care este termenul de prescriptie, el putea sa tina masina bine mersi ani de zile daca eu nul dadeam in judecata, si ma trezesc dupa ani de zile dupa ce le face masina praf ca vrea anularea contractului ?
In anul 2007 , luna februarie am vandut o masina ( platforma autoutilitara) , i-am dat pe incredre toate documentele masinii , am facut la data respectiva un act de vanzare cumparare pe care eu ori l-am pierdut ori a ramas l-a dansul ,cert e ca nu am nici o copie a acestui act. Dansul m-a tot amanat ca o sa inscrie aceasta masina , insa dupa un timp nu mi-a mai raspuns la telefon, si anul acesta l-am dat in judecata pentru a obtine o hotarare judecatoreasca pentru a putea scoate masina din evidentele fiscale de la primarie , ca nu aveam nici un document care sa ateste acest lucru si impozitul este destul de mare.Procesul inca nu s-a terminat , luna aceasta am primit citatie de la judecatorie prin care dansul ma da in judecata pentru vicii ascunse, spunand ca acum 3 luni ar fi fost cu masina la RAR si nu corespunde seria motorului, ceea ce nu poate fi adevarat decat daca dansul a schimbat motorul, doreste anularea contractului si restituirea banilor. Ce pot face in acest caz?
Dupa promovarea in clasa din referent asistent, treapta de salarizare 2 ,in inspector , asistent, treapta de salarizare 2, am primit decizia primarului cu noul salariu care este de 818 lei( salariul de baza pentru functia similara de inspector asistent, treapta de salarizare 2 la 31.12.2009 ) la care se adauga 10 % vechimea si 5 % conf. art.16 anexa III din legea 330/2009. As vrea sa stiu daca este corect noul salariu?
Lucrez intr-o primarie comunala. Am primit Avizul favorabil al ANFP pentru transformarea postului in clasa , insa consilieri nu vor sa aprobe proiectul de hotarare al primarului , ce se poate face in acest caz?
mihaicalinescu2005 a scris:

ce sunt cei 5 %, si de unde ati ajuns la acele cuantumuri?:)

ce 5% se acorda conf. art.16 din legea 330/2009 iar celelalte sunt salariile de baza la 01.01.2010 care au fost stabilite
am trimis adresa la anfp pentru transformere post functionar public , si ne-au comunicat ca trebuie sa le trimitem noul salariu de incadrare la 01.01.2010. Mentionez ca posturile erau unul de referent asistent, clasa 3, treapata de salarizare 2 pentru care noul salariu de incadrare este de 874 lei+ cei 5% dupa legea 330/2009 rezultand un salariu de 918, iar celalat post de referent superior clasa 3, treapta de salarizare 2 cu un salariu de 1466 la 01.01.2010 + 5% rezultand 1539 lei.As vrea sa stiu pe ce functii ne vor inacadra ?
Lucrez la primarie de comuna, as vrea sa stiu daca anul acesta putem face documentatie pentru expertiza privind sporul pentru conditii vatamatoare si anume sporul pentru calculator, si daca da cui sa ma adresez.